Microsoft anulował upgrade sprzętowy do Surface Hub 2X. Co w zamian?

Microsoft anulował upgrade sprzętowy do Surface Hub 2X. Co w zamian?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:20
03.02.2020
1029 wyświetleń

Surface Hub to zdecydowanie największa i najmocniejsza rodzina urządzeń Surface. Po premierze pierwszej generacji Microsoft zapowiedział dwie kolejne. Pierwsza z nich, Surface Hub 2S, została wydana w zeszłym roku, a następna miała wyjść w 2020 r. Co ciekawe, Surface Hub 2X był traktowany jako aktualizacja sprzętowa, a niekoniecznie samoistne urządzenie. Egzemplarz 2S miał stać się 2X dzięki specjalnemu designowi wymienialnych kartridżów procesora, łatwo dostępnych z tyłu urządzenia. Wygląda na to, że tego rewolucyjnego rozwiązania nie doczekamy się — przynajmniej w tym roku.

Kartridż procesora może być również łatwo wyciągany, upgrade'owany i serwisowany. Właśnie on - jak twierdził Microsoft - miał być tym, co pozwoli klientom przejść do napędzanego przez Microsoft 365 Surface Hub 2X w 2020 roku. Jak to czasem bywa w przypadku tak śmiałych projektów, nie wszystko poszło zgodnie z planem. Z wyciekłego fragmentu webinaru dowiadujemy się, że problem miał najwyraźniej naturę techniczną... o ile nazwać to można problemem, ale o tym za chwilę. Nie mamy planów wydania kartridża obliczeniowego w 2020, ponieważ najlepszy sposób na udostępnienie tych możliwości — łączenia i obracania — może nie wymagać od nas podążania tą drogą.

Specyficzne możliwości zapowiadane dla 2X nie muszą zatem wymagać zmiany sprzętowej. Zamiast niej Microsoft planuje dużą aktualizację oprogramowania dla urządzeń Surface Hub. Będzie ona bazować na wydaniu Windows 10 z pierwszej połowy 2020 roku i zawierać bardziej przyjazne funkcje integracji, wdrażania i zarządzania. Microsoft udostępni tę aktualizację za darmo posiadaczom Surface Hub v1 i Surface Hub 2S, podczas gdy kartridż procesora, o ile się ukaże w przyszłości, będzie dostępny tylko dla Surface Hub 2S.

Z tych rewelacji wynika też, że skoro aktualizacja ma opierać się na Windows 10 20H1, to pogrzebane zostały również plany zaistnienia Windows Core OS na Surface Hub. WCOS będzie natomiast bazą dla Windows 10X, systemu dedykowanego m.in. Surface Neo i innym urządzeniom mobilnym nowego typu. Na koniec zacytujmy jeszcze słowa rzecznika Microsoftu w odpowiedzi do The Verge:

Dwa główne priorytety dla Hub w 2020 roku to wdrożenie 85-calowego urządzenia i wydanie aktualizacji OS, która zawiera wiele funkcji, o które klienci najczęściej prosili od premiery Surface Hub 2S, wliczając w to ulepszoną integrację, wdrażanie i zarządzanie dla IT. Będzie ona darmowa dla wszystkich urządzeń Hub w 1 wersji i Hub 2S. Będziemy mieli więcej do przekazania w następnych miesiącach.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.theverge.com/2020/2/3/21119915/microsoft-surface-hub-2x-cancel-major-software-update-features-release-date

Polecamy również w kategorii Surface