Microsoft Surface

Microsoft Surface

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 9/18/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 13763

Lata 60 dwudziestego wieku. Zostają wynalezione i opracowane pierwsze modele myszki i klawiatury komputerowej. Rok 1977 – Commodore wprowadza seryjnie produkowany komputer wyposażony w klawiaturę. Cztery lata później Micro-soft wypuszcza swój pierwszy system operacyjny DOS dla komputerów IBM, do obsługi którego wystarczała tylko klawiatura. Rok 1985 – powstaje pierwszy system operacyjny z linii Windows – Windows 1.0, wyposażony w interfejs graficzny, który obsługuje się zarówno myszką, jak i klawiaturą komputerową. I tak pozostało do dzisiaj… Klawiatura i myszka stały się nieodzownymi komponentami każdego komputera, za pomocą których codziennie wykonujemy setki kliknięć (jak nie tysiące). Dla niektórych taki sposób obsługi komputera staje się problematyczny, wymagający podstawowej wiedzy informatycznej, zaś dla innych to banalna rzecz, ale czasami uciążliwa.
Właśnie dlatego Microsoft od 2001 roku pracuje nad projektem o kodowej nazwie Milan. Już dziś wiemy, że chodzi o innowacyjny komputer, który będziemy obsługiwać bez myszy i klawiatury. Czy Microsoft Surface (bo o nim mowa) będzie nową erą komputerów oraz kresem myszy i klawiatury, a może nieudanym produktem, fiaskiem?
Postaramy się na te oraz inne pytania odpowiedzieć w tym artykule.

Konstrukcja

Microsoft Surface (z angielskiego powierzchnia) to nowatorska konstrukcja, z zewnątrz przypominająca stolik pasujący do salonu z ukrytym w blacie aż 30-calowym, dotykowym ekranem. Na pierwszy rzut oka możnaby uważać, że jest to wyświetlacz LCD z nakładką dotykową, znaną z palmtopów czy drogich paneli LCD. Nic bardziej mylnego. Ekran to półmatowa szyba, na której od dołu wyświetlany jest obraz z projektora DLP, a ruchy dłoni, nacisk palców oraz przedmioty stawiane na blacie są interpretowane przez cztery zwykłe kamery, oraz jedną podczerwoną. Taki system dotykowy pozwala na równoczesne rozpoznanie aż do 52 punktów nacisku, co umożliwia aż 26 osobom równocześnie obsługiwać komputer dwoma palcami. Oczywiście, nie jest realne , żeby ponad 20 osób znalazło się przy komputerze, który ma wymiary 107 cm długości, 56 cm wysokości oraz 53 cm szerokości. Jednak 4 osoby swobodnie mogą korzystać z komputera, nawet jeśli zechciałyby do tego używać wszystkich swoich palców u rąk. Taki system dotykowy nazywany jest multitouch, do dziś praktycznie niespotykany w komercyjnych produktach, poza Microsoft Surface oraz iPhone’m firmy spod znaku ugryzionego jabłka. Oczywiście jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystkie palmtopy dostępne na rynku, również obsługuje się za pomocą ekranu dotykowego, ale z jedną różnicą – ekrany te już przy dwóch różnych punktach nacisku zaczynają „wariować”. Widzimy więc, jakie innowacyjne pomysły ma w sobie Microsoft Surface, wiemy też, że to zwyczajny komputer, który musi posiadać podstawowe podzespoły. Prototypowy komputer przedstawiony na konferencji, wyposażony został w procesor Pentium 4 taktowany zegarem 3 GHz, 2GB pamięci RAM oraz kartę graficzną zgodną z DirectX 9. Dodatkowo w komputer wbudowano moduł Bluetooth oraz Wi-Fi w standardzie 802.11 b+g. Wspominając jeszcze o ekranie, pomimo, że przekątna ekranu to 30 cali (czyli 76 cm), to rozdzielczość obrazu wynosi zaledwie 1024x768 pikseli. Tak niska rozdzielczość jest wynikiem zastosowania projektora DLP. Dodatkowo z komputerem zintegrowano dwa stereofoniczne głośniki. Klawiatura natomiast, podobnie jak w palmtopach, wyświetlana jest na ekranie w chwili, gdy jest potrzebna.

Możliwości

Możliwości Microsoft Surface są bardzo duże, można nawet powiedzieć, że są jedynie ograniczone wyobraźnią programistów. Ale zanim powiemy o możliwościach związanych z wykorzystaniem systemu multitouch, warto wspomnieć o oprogramowaniu.
Microsoft Surface pracuje pod kontrolą systemu Windows Vista, z odpowiednią nakładką i sterownikami do Surface’a. System Vista, poza podstawowymi aplikacjami, wyposażony został w aplikacje, umożliwiające intuicyjną obsługę za pomocą dotyku i gestów. Nowy produkt Microsoft’u oferuje bardzo wygodne narzędzia do przeglądania zbioru zdjęć, filmów i słuchania muzyki. Jednak to nie wszystko. Nowe gry, program pocztowy, aplikacja do planowania podróży i wiele innych, zostały zaprojektowane specjalnie dla Microsoft Surface. Dzięki obsługi dotykiem, możemy przesuwać, zmieniać rozmiar i edytować zdjęcia, dosłownie przeciągając je za pomocą palców, w identyczny sposób, gdybyśmy to czynili z papierowymi fotkami na drewnianym stole. Tekst możemy wprowadzać za pomocą ekranowej klawiatury bądź „pisząc palcem” po blacie.
Kolejną innowacją, wprowadzającą nowe możliwości, jest sposób komunikowania się komputera z urządzeniami zewnętrznymi…

Cyfrówki, telefony, palmtopy… i herbata na stół

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, Surface został wyposażony w adapter Bluetooth oraz moduł łączności bezprzewodowej Wi-Fi w standardzie 802.11 b+g. Dzięki nim możemy podłączyć komputer do Internetu oraz przenosić dane pomiędzy urządzeniami zewnętrznymi.
Oczywistym jest, że dzisiaj też możemy to zrobić, ale sytuacja wygląda nieco inaczej. Potrzebujemy zazwyczaj zewnętrzny adapter, sterowniki pasujące do wersji systemu operacyjnego i adaptera, aplikację do przesyłania danych i wystarczająco dużo nerwów, aby to wszystko odpowiednio skonfigurować.
Microsoft Surface będzie nareszcie pożegnaniem takiego rodzaju kłopotów. Wystarczy, że na ekranie położymy telefon komórkowy z Bluetooth, a wokół niego pojawi się ramka oraz zawarte w nim dane. W każdej chwili możemy położyć telefon w innym miejscu, a ramka z opcjami również się przemieści. Nie natkniemy się przy tym na żadne komunikaty o znalezionym sprzęcie, wymaganych sterownikach itp. Wystarczy, że położymy i od razu korzystamy. Sprawa wygląda identycznie z palmtopami, aparatami cyfrowymi czy odtwarzaczami muzyki. Jeśli są wyposażone w łączność bezprzewodową, od razu będziemy mogli z nich korzystać za pośrednictwem Microsoft Surface.
Na zdjęciu poniżej widzimy możliwości korzystania z cyfrówki. Kładziemy aparat, pojawia się dookoła ramka, a na ekranie wyświetlane są wszystkie zdjęcia z aparatu. Teraz możemy położyć palmtopa w innym miejscu i palcami przeciągnąć wybrane fotki do urządzenia. Operacje tego typu, dzięki zastosowaniu multitouch, staną się dziecinnie proste i nie wymagające żadnej wiedzy.
Sprawa wygląda jeszcze ciekawiej, gdy na stole nie położymy urządzenia z łącznością bezprzewodową, ale na przykład szklankę z herbatą bądź drinka. Wokół denka pojawi się ramka z bąbelkami, oraz pytanie czy jesteśmy spragnieni…
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, możliwości systemu multitouch ograniczone są tylko wyobraźnią programistów.

Zastosowanie

Programiści z Redmond ciągle pracują nad przeznaczeniem nowego komputera. Pozorny „stolik do kawy” wcale nie musi znaleźć się tylko w domowych salonach. Już teraz kilka firm zadeklarowało, że tuż po premierze zakupi komputery Microsoft Surface. Sieć hoteli Starwood, Sheraton, kasyna Harrah’s Casions, salony operatora sieci komórkowej T-Mobile oraz kilka restauracji to pierwsi oficjalni nabywcy nowego dziecka giganta z Redmond. Microsoft Surface w salonach T-Mobile ma posłużyć jako narzędzie do porównywania telefonów. Klient, który odwiedzi sklep, będzie mógł wziąć z półki wybrany model i położyć go na blacie komputera, w celu poznania funkcji oraz ceny telefonu. Natomiast położenie dwóch, bądź więcej modeli równocześnie, skutkować będzie porównaniem funkcji i wybraniem najlepszego modelu. Dodatkowo klienci będą mogli za pomocą „stolika” zakupić dzwonki czy grafiki na swoją komórkę. Innym przykładem zastosowania może być restauracja. Komputer Surface z odpowiednim programem może posłużyć jako karta dań. Microsoft mówi jeszcze o innym zastosowaniu, mianowicie o czytniku kodów kreskowych. Zapewne znamy tego rodzaju czytniki, które możemy znaleźć na terenie Polski w hipermarketach. Służą one do wskazania ceny produktu. Microsoft Surface ponoć potrafi zeskanować kod kreskowy i korzystając z odpowiedniej bazy danych wyświetlić informacje o produkcie, a nawet stworzyć całą listę zakupów, jeśli wyłożylibyśmy na blat wszystkie produkty. W przyszłości takie zastosowanie byłoby idealne przy kasach w hipermarketach, jeśli taśma, na którą wykładamy zakupione produkty, potrafiłaby zeskanować równocześnie wszystkie kody kreskowe, to nie musielibyśmy stać w kolejkach…

Przyszłość

Microsoft Surface ma trafić do sprzedaży w listopadzie bieżącego roku, w cenie około 10 tysięcy dolarów. Jednak Microsoft gwarantuje, że w przeciągu od 3 do 5 lat cena komputera spadnie do możliwości przeciętnego klienta. Przyszłość Microsoft Surface zapowiada się interesująco. Nowa era komputerów oraz innych urządzeń elektronicznych może zmienić całkowicie obecne wyobrażenie o komputerach. Za kilka lat możemy spodziewać się telewizorów o dużej przekątnej, również sterowanych za pomocą dotyku. Dodatkowo szef Microsoft’u, Steve Ballmer uważa, że przez najbliższe kilka lat dominującą tendencją na rynku pecetów będzie rozwój interfejsu użytkownika. Na dzień dzisiejszy wiadome jest również, że gigant z Redmond pracuje nad nowym systemem operacyjnym, który został nazwany Singularity. Według nieoficjalnych informacji, Singularity ma być przełomem pod względem sposobu obsługi.
Tak więc musimy uzbroić się w więcej cierpliwości i czekać, aż na rynek trafi Microsoft Surface, zdobędzie duże grono użytkowników oraz stanieje do możliwości polskich portfeli…

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia