Microsoft Store dla firm i edukacji traci sporą część funkcji. To początek końca?

Microsoft Store dla firm i edukacji traci sporą część funkcji. To początek końca?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/12/2021, 2:34 PM

Liczba odsłon: 2218

Użytkownicy Microsoft Store for Business oraz for Education zaczęli otrzymywać powiadomienia o tym, że wkrótce nie będą mogli pozyskiwać płatnych aplikacji oraz że będą musieli logować się na koncie Azure Active Directory. Kiedy zmiany wchodzą w życie, skąd te ograniczenia i co to właściwie oznacza dla użytkowników? O tym poniżej.

Microsoft zaktualizował stronę z informacjami o Microsoft Store for Business and Education, na której umieścił ważny komunikat:

Począwszy od 14 kwietnia 2021 roku, wszystkie aplikacje o cenie wyższej niż darmowa nie będą dłużej dostępne do zakupu w Microsoft Store dla firm i edukacji. Jeżeli kupiliście już płatną apkę, możecie nadal jej używać, ale nie będą już możliwe nowe zakupy z businessstore.microsoft.com lub educationstore.microsoft.com. Ponadto nie będziecie mogli kupować dodatkowych licencji na aplikacje, które już nabyliście. Możecie nadal przypisywać i przenosić licencje dla aplikacji, które już posiadacie, i używać prywatnego sklepu. Aplikacje z ceną bazową "darmowa" będą dalej dostępne. Zmiana ta nie wpływa na aplikacje w Microsoft Store na Windows 10.

Również począwszy od 14 kwietnia 2021 roku, będziecie musieli zalogować się na waszym koncie Azure Active Directory (Azure AD), nim będziecie mogli przeglądać Microsoft Store dla firm i edukacji.

Wydawca sklepu podkreślił, że Minecraft: Education Edition, jako że jest oferowany jako subskrypcja, będzie działał dalej. Co się natomiast tyczy zakupów płatnych aplikacji po 14 kwietnia, rekomendowane jest korzystanie z innych sklepów lub bezpośredni kontakt z wydawcami oprogramowania.

Biorąc pod uwagę te zmiany, wydaje się prawdopodobne, że plany uśmiercenia ofert, które zostały już wprawione w ruch, właśnie zaczęły być realizowane. Microsoft Store for Business and Education to edycje nieznacznie odbiegające od podstawowego wariantu Sklepu, które pozwalają administratorom dostosowywać biblioteki aplikacji, które mogą być pobierane przez użytkowników organizacji. Mogą być też używane do dystrybucji specyficznych aplikacji dla pracowników.

Jak zauważa Mary Jo Foley z ZDNet, jednym z czynników stojących za tą zmianą może być fakt, iż plany Microsoftu związane z Universal Windows Platform (UWP) nie zdołały się zmaterializować w żaden sensowny sposób, co jeszcze bardziej niweluje potrzebę sklepów z aplikacjami zarządzanymi przez Microsoft.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia