Microsoft Popfly - wprowadzenie

Microsoft Popfly - wprowadzenie

 Marcin Młynarczyk
Marcin Młynarczyk
00:00
09.11.2007
3506 wyświetleń

Już od jakiegoś czasu słyszymy o innowacyjnym projekcie nadchodzącym z Redmond. Mowa tutaj o Microsoft Popfly, który jest stroną internetową pozwalającą na tworzenie stron WWW, gadżetów oraz zaawansowanych aplikacji przy wykorzystaniu Microsoft Silverlight, który daje możliwość tworzenia bogatych oraz atrakcyjnych interfejsów użytkownika na każdej platformie. Z założenia projekt ten jest przeznaczony dla początkujących osób, które nie znają się na programowaniu, ale osoby doskonale programujące znajdą tutaj coś dla siebie. Na razie niestety dostępna jest tylko wersja Alpha, która jak to przystało na wersję testową zawiera trochę błędów. Dostęp do niej jest jednak ograniczony zaproszeniami. Aby je dostać, musimy posiadać konto Microsoft Live ID, a następnie poprosić o zaproszenie, których liczba jest niestety ograniczona. Teraz pozostaje czekanie na e-mail zawierający link aktywujący konto Popfly. Przeważnie trwa to dość długo, więc nie ma sensu czekać na natychmiastową akceptację. Gdy proces aktywacji mamy już za sobą, musimy jeszcze wypełnić informacje w profilu o nas, przeznaczeniu strony oraz ustalić swój obrazek. Od tego momentu możemy już zobaczyć, co Microsoft dla nas przygotował.

Zawartość

W Popfly mamy do wyboru cztery narzędzia:

  • Mashup Creator - dzięki niemu możemy stworzyć swoją własną aplikację, korzystając z gotowych bloków dostępnych w bibliotece. Wstępnie Microsoft udostępnił ich kilkadziesiąt, jednak w tym momencie, dzięki innym użytkownikom znajdziemy ich ponad trzysta, a liczba ta stale rośnie.
  • Web page Creator - pozwala na łatwe stworzenie strony internetowej, a przy wykorzystaniu istniejących schematów oraz styli mamy nieograniczone możliwości do wykreowania czegoś oryginalnego.
  • Block Creator - jeśli posiadamy pomysł oraz jakiekolwiek pojęcie o programowaniu w JavaScript, możemy tutaj stworzyć własny blok, który później użyjemy w programie.
  • Popfly Space - każdemu użytkownikowi jest przydzielane miejsce na serwerze o pojemności 25MB, a co za tym idzie nie musimy się martwić o serwer który będzie przechowywać pliki, które stworzymy. Możemy na nim umieszczać strony oraz projekty, a inni będą mogli nie tylko oglądać, ale również oddawać na nie swoje głosy.

W pierwszych trzech kreatorach znajdziemy Tutorial, który zawiera pomocny początkującemu użytkownikowi przewodnik, przykłady oraz pliki wideo.

Dla zaawansowanych użytkowników korzystających z Microsoft Visual Studio 2005 dostępny jest darmowy dodatek, znajdujący się tutaj, który pozwoli na tworzenie, edycję oraz udostępnianie prac napisanych w Visual Studio na Popfly Space.

Wymagania

Aby zacząć przygodę z Popfly musimy posiadać zainstalowaną przeglądarką internetową Internet Explorer (w wersji 6.0 lub wyższej) lub Firefox w wersji 2.0. Składnikiem, który będziemy musieli doinstalować, o ile go nie mamy, jest Microsoft Silverlight 1.0 Beta, do pobrania ze strony Microsoft’u lub stąd. Co do wymagań sprzętowych, nie ma określonej specyfikacji, ale nie możemy też używać zbyt wolnego komputera, bo korzystanie, z zaawansowanej technicznie strony, może się okazać bardzo powolne, a co za tym idzie męczące. Nie zapominajmy też o szybszym łączu internetowym, które odgrywa tutaj ważna rolę.

Rezultat

Na stronie głównej możemy obejrzeć najwyżej oceniane projekty. Dobrym pomysłem jest Upcoming Music Events with Forecast gdzie w przejrzysty sposób pokazano największe, zbliżające się wydarzenia muzyczne. Po zbliżeniu kursora myszki do czerwonych znaczków, wyświetla się okienko zawierające wszystkie informacje oraz plakat informujący o imprezie. Wykorzystano tutaj Microsoft Virtual Earth oraz dwa inne bloki, takie jak Upcoming i Weatherbug. Szkoda tylko, że w tym projekcie centralna Europa nie jest jeszcze uwzględniona.

Kolejnym ciekawym projektem jest dodatek, który możemy umieścić na swojej stronie. Przy użyciu SlidePuzzle by bionicdc mamy możliwość stworzenia prostej gry, polegającej na ułożeniu klocków w odpowiedniej kolejności w celu zestawienia całego obrazka. Możemy tutaj także użyć zdjęcia pobieranego z własnej galerii bądź bloga. Efekt jaki uzyskamy wygląda mniej więcej tak:

W Microsoft Popfly nie tylko liczą się umiejętności, ale i również bardzo dobry pomysł na dzieło. Dzięki niemu możemy stworzyć coś naprawdę oryginalnego, a przy tym zachwycić wszystkich swoim projektem. Warto pamiętać, że to co zrobimy będzie oceniane przez szeroką rzeszę użytkowników.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Microsoft Popfly