Microsoft IntelliMouse Explorer 4.0

Microsoft IntelliMouse Explorer 4.0

 Bartłomiej Zubrzak
Bartłomiej Zubrzak
00:00
27.05.2007
6635 wyświetleń

Parametry podawane przez producenta:

technologia optyczna
komunikacja przewodowa
technika komunikacji kabel 2m
rozdzielczość 800 dpi
sensor 6000 obrazów/sekundę
przyspieszenie 1321 mm/s
ilość przycisków 4+1 w rolce + poziome przewijanie
częstotliwość 125Hz
interfejs USB/PS2

Pierwsze wrażenie

Następca modelu 3.0 nieco różni się od poprzednika. Jego kształty nieco się wyostrzyły, długość skróciła, ale podniósł się grzbiet, co powoduje większe zadarcie dłoni . Przyciski po lewej stronie przesunięto wyżej i zmieniono ich wyprofilowanie. Design jest o wiele lepszy, a funkcjonalność ocenimy w dalszej części artykułu.

Ergonomia

Mysz dobrze leży w dłoni. Poprawiono wyprofilowanie przycisków, na których palce doskonale spoczywają. Urządzenie wykonano z bardzo miłego w dotyku materiału; ten użyty na bokach sprawia wrażenie pokrytego delikatnie gumą plastiku, a grzbiet doskonale "trzyma się" dłoni. Praca z myszą jest bardzo komfortowa. Przyciski chodzą bardzo miękko, ale jednocześnie nie wciskają się od ciężaru palców. Przyciski boczne są wyprofilowane nieco gorzej, niż w odświeżonej wersji 3.0, podniesiono je do góry, co pozwala spoczywać na nich kciukowi. Zachowano jednak ich własność - wysunięty do przodu ma lekki wypustek, by wciskać go końcem opuszka, a drugi przycisk jest bardzo miękki, by można było go wcisnąć prostując palec. Innowacją technologiczną jest system "Tilt wheel" - czyli rolka, którą możemy obracać, wciskać i przechylać na boki. Niestety scroll jest największą wadą tej myszy - a konkretnie przycisk w nim umieszczony, który jest bardzo twardy - korzystanie z niego to prawdziwa katorga. Rolka nie posiada skoku i chodzi ciężko, ale bardzo płynnie. Ma bieżnik zapobiegający ślizganiu się po niej. Przewijanie poziome w scrollu działa bardzo miękko, bez problemu nawigujemy z palcem położonym na kółku (bez konieczności napierania na jego brzegi) i sprawdza sie doskonale w takich aplikacjach jak np. MS Excell, czy w innych aplikacjach tego typu, gdzie przestrzeń robocza rozciąga się w poziomie.

Mysz jest wyraźnie lżejsza od poprzednika. Teflonowe ślizgacze zapewniają bardzo dobry poślizg. Różne powierzchnie i podkładki nie wpływają za bardzo na jej prace, podobnie jak fakturowanie, czy kolorystyka powierzchni. W swojej najlepszej serii myszy Microsoft nie mógł pozwolić sobie na tego typu wady.

Instalacja i sterowniki

Producent załączył do myszy sztandarowe oprogramowanie IntelliPoint w wersji niestety 5.2.

Sterownik daje szeroki wachlarz konfiguracji urządzenia. Możliwości tego oprogramowania były omawiane we wcześniejszych artykułach tej serii.

Test

Sprawdzając częstotliwość pobierania danych z myszy okazało się, że producent troszkę nas oszukał. Mysz owszem pracuje z częstotliwością 125Hz, ale w dwóch na trzy pomiary. Trzeci pomiar jest z częstotliwością ok 65Hz. Podczas testów nie wykryliśmy interpolacji myszy, podobnie jak i akceleracji, także wstecznej. Pomiar rzeczywistej częstotliwości potwierdził dane techniczne myszy.

Podsumowanie

kształt i wykonanie 5/5
ergonomia przycisków 5/5
ergonomia rolki 4/5
precyzja 4/5
praca po powierzchniach 5/5
sterowniki i oprogramowanie 5/5
ocena ogólna 4.6/5
cena *95 zł

IntelliMouse Explorer 4.0 to doskonała mysz zarówno dla przeciętnych użytkowników PC jak i dla graczy. Za niewielką w stosunku do sprzętu tej klasy cenę otrzymujemy bardzo dobry produkt.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Myszy