Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0

Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0

 Bartłomiej Zubrzak
Bartłomiej Zubrzak
00:00
25.05.2007
8806 wyświetleń

Parametry podawane przez producenta:

technologia optyczna
komunikacja przewodowa
technika komunikacji kabel 2m
rozdzielczość 400 dpi
sensor 9000 obrazów/sekundę
przyspieszenie 1371 mm/s
ilość przycisków 4+1 w rolce
częstotliwość 125Hz
interfejs USB/PS2

Pierwsze wrażenie

IE3.0 to jedna z myszy Microsoftu, która odniosła największy sukces rynkowy. Jest produktem już "leciwym", bo z 2002 roku, a testowana w artykule mysz to swoisty "remake" tamtego sparwdzonego modelu. Przyjrzyjmy się mu bliżej. Posiada skromne wzornictwo i konstrukcje - odcienie szarości i srebrne przyciski doskonale współgrają kolorystycznie. Wygląd nie zmienił się za bardzo. Mysz dobrze leży w dłoni. Ma podświetlany na czerwono tył obudowy oraz cały spód. Ogólnie sprawia przyjemne wrażenie.

Ergonomia

Przyciski pracują bardzo miękko, a materiał z jakiego są zrobione jest przyjemny w dotyku i przede wszystkim nie śliski. Prawy przycisk pracuje nawet zbyt miękko - można go wcisnąć ciężarem palca. Profil przycisków sprawia, że urządzenie idealnie pasuje do dłoni. Przyciski boczne są umiejscowione w idealnym miejscu. Jeden wybrzuszony, by łatwo wciskało się go końcem kciuka, a drugi bardzo miękki - można odnieść wrażenie, że nawet zbyt miękki, jednak jest to efekt zamierzony po to, by można było go wcisnąć prostując kciuk. Rolka pokryta jest gumą o drobnym bieżniku, co gwarantuje, że palec się na niej nie poślizgnie. Obrót rolki początkowo może wydać się nieco toporny, a skok, jaki posiada mysz daje wrażenie, jakby scroll poruszał w środku jakiś skomplikowany mechanizm zębatkowy. Ocena tego zależy od preferencji użytkownika. Skok w rolce jest bardzo istotny podczas grania i w przypadku tej myszki jedynym minusem jest charakterystyczny dźwięk, jaki wydaje, który może być drażniący, gdy pracujemy na komputerze w ciszy. Sprawia wrażenie, jakby scroll "trykotał" o jakiś element w środku - jedynie przycisk nadrabia ergonomię, bo wciska się najlepiej z wszystkich dostępnych w urządzeniu.

Urządzenie bardzo dobrze ślizga się po powierzchni, co zawdzięcza teflonowym podkładkom. Komfort pracy nie zależy od tego, czy mamy do czynienia z jasną czy ciemną powierzchnią. Podobnie bez większego znaczenia jest faktura powierzchni, na której pracujemy. Mysz doskonale radzi sobie nawet na szklanych podkładkach.

Instalacja i sterowniki

System Windows XP oraz Windows Vista rozpoznają mysz natychmiast i jest gotowa do użycia. Warto jednak zainstalować dołączone na płycie sterowniki, bo oferują nam wachlarz ciekawych i przydatnych funkcji.

W panelu konfiguracji myszy możemy przypisywać dowolne funkcje wszystkim przyciskom oraz ustawić szereg opcji wskaźnika, prędkości i tym podobnych.

Dostarczone oprogramowanie IntelliPoint 6.0 różni się od poprzedników pojedynczą aplikacją - Instant Viewer. Jest to bardzo ciekawe oprogramowanie dodające funkcje przełączania zadań systemowych. Bardzo poręczne i przyjemne.

Instant Viewer wyświetla zadania działające w systemie i klikając myszką możemy wybrać, do którego chcemy przejść. Pomyślano także o graczach - dodano tzw. Precision Booster, który możemy obsługiwać z dowolnego przycisku myszy. Jego działanie polega na programej zmianie czułości. Kolejne narzędzie to Gaming Toogle, które pozwala nagrać sekwencję klawiszy i odtwarzać ją poprzez wciśnięcie przycisku. Rejestracja jest dynamiczna i można je zrobić w dowolnym momencie pracy z myszą - poprzez jednosekundowe przytrzymanie przycisku odtwarzania. Szkoda, że urządzenie posiada jedynie dwa dodatkowe przyciski.

IE3.0 jest jedynym sprzętem, posiadającym logo "Certified for Windows Vista", jednak dodane do niej sterowniki nie są kompatybilne z tym systemem. O tym, jak sobie poradzić z tym problemem informuje naklejka zawierająca adres witryny internetowej producenta, gdzie można pobrać oprogramowanie kompatybilne z nowym systemem. My udostępniamy je tutaj.

Test

Urządzenie pomyślnie przeszło test na prędkość przesyłu danych do PC. W trakcie testu nie wykryliśmy interpolacji. Mysz nie posiada akceleracji pierwotnej oraz wstecznej. Po pozytywnym przejściu badania na obecność interpolacji mogliśmy sprawdzić rzeczywistą rozdzielczość, która okazała się zgodna z zapewnieniami producenta i wynosi 400 dpi.

Podsumowanie

kształt i wykonanie 5/5
ergonomia przycisków 4/5
ergonomia rolki 4/5
precyzja 4/5
praca po powierzchniach 5/5
sterowniki i oprogramowanie 5/5
ocena ogólna 4.5/5
cena *130 zł

IntelliMouse Explorer 3.0 to doskonała mysz dla graczy. Stanowi bardzo dobry kompromis pomiędzy ceną i jakością.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Myszy