Microsoft Graph obchodzi pierwsze urodziny

Microsoft Graph obchodzi pierwsze urodziny

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:34
18.11.2016
2904 wyświetlenia

Microsoft Graph zadebiutował publicznie na zeszłorocznej konferencji Connect() i właśnie obchodzi pierwsze urodziny. Jest to usługa, która w jednym miejscu daje dostęp do wielu API z Office 365 i innych usług Microsoft w chmurze. Dzięki temu przesyłanie zapytań jest dużo bardziej uproszczone, niż gdyby istniała konieczność robienia tego w każdej aplikacji z osobna. Po roku publicznego istnienia usługi Microsoft opublikował kilka ciekawych faktów i spostrzeżeń.

Zacznijmy jednak od podstaw, jako że Microsoft Graph pozostaje wciąż świeżym i przez wielu jeszcze nieodkrytym rozwiązaniem. Platformy można używać, by:

  • Zyskać dostęp do danych z wielu usług chmurowych, takich jak Azure Active Directory, Exchange Online jako część Office 365, SharePoint, OneDrive, OneNote i Planner;
  • Nawigować pomiędzy osobami i relacjami;
  • Zyskać dostęp do inteligencji i wglądów w Microsoft Cloud (dla użytkowników komercyjnych).

Innymi słowy, za pomocą jednej strony można dotrzeć do profilu, plików, zdjęć, poczty, priorytetowych wiadomości, kalendarza, grup, konwersacji, powiązanych osób i plików, współpracowników, notatek i nie tylko. Obrazowe przedstawienie usługi pozwoli lepiej zrozumieć jej naturę:

Przejdźmy teraz do wniosków, które Microsoft opublikował w pierwszą rocznicę urodzin Graph. Od czasu premiery liczba użytkowników rosła o 35% z miesiąca na miesiąc i stworzono dotąd 47 tysięcy współpracujących z Graph zewnętrznych aplikacji. W samym tylko ostatnim miesiącu zawarto ponad miliard *transakcji* API. "Microsoft Graph rozszerzył zestaw scenariuszy, za które odpowiada, dodając wartość do OneDrive, SharePoint, Planner, Excel i OneNote. Zostały dodane inteligentne funkcje, pozwalające na uzyskanie wglądów w relacje i ważne pliki organizacyjne trybie ad-hoc - dotyczy to również usługi MyAnalytics (dawniej Delve). Microsoft Graph robi to wszystko, upraszczając doświadczenie dewelopera poprzez łatwe, przejrzyste API i bogaty zestaw deweloperskich SDK-ów" - tłumaczy dalej Microsoft.

Zainteresowanych użytkowników możemy zaprosić do samodzielnych testów Microsoft Graph na stronie https://graph.microsoft.io/en-us/.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://dev.office.com/blogs/building-intelligent-apps-with-office-at-connect-2016

Polecamy również w kategorii Office 365