Microsoft Edge już bez kłódki dla połączeń HTTPS. Ikona wprowadza w błąd?

Microsoft Edge już bez kłódki dla połączeń HTTPS. Ikona wprowadza w błąd?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:50
28.10.2021
1414 wyświetlenia

Wydawcy przeglądarek już od kilku lat stopniowo wycofują wskaźniki w postaci kłódki na pasku adresu. Nie zawsze jest to radykalna zmiana — przykładowo twórcy Firefoksa zrezygnowali z zielonej kłódki przy HTTPS i zostali przy szarej. W projekcie Chromium są jednak tendencje do zupełnego pozbycia się tej ikony.

Wiele przeglądarek internetowych wyświetla ikonę kłódki na pasku adresu, aby wskazać, że łączymy się z witryną za pośrednictwem bezpiecznego połączenia HTTPS. Większość użytkowników jednak nieprawidłowo odczytuje ten symbol i zakłada, iż oznacza on połączenie z godną zaufania witryną, nawet jeśli niekoniecznie tak jest. Google poinformował w lipcu, że rozważa zastąpienie ikony kłódki strzałką w dół w przeglądarce Chrome.

Nasze badania pokazują, że użytkownicy często kojarzą tę ikonę z witryną godną zaufania, podczas gdy w rzeczywistości bezpieczne jest tylko połączenie. W niedawnym badaniu odkryliśmy, że tylko 11% uczestników potrafiło poprawnie zidentyfikować znaczenie ikony kłódki. Aby spróbować zmniejszyć to zamieszanie, Chrome przeprowadzi eksperyment w M93, który zastąpi kłódkę na pasku adresu bardziej neutralnym punktem wejścia do informacji o stronie. Mamy nadzieję, że ten eksperyment poprawi odkrywalność krytycznych informacji dotyczących prywatności i bezpieczeństwa oraz kontrolek udostępnianych w informacjach o stronie, takich jak uprawnienia witryny. Co istotne, wskaźnik "Niezabezpieczony" nadal będzie wyświetlany dla witryn bez obsługi HTTPS.
— Google

Do tej pory Google nie wprowadził tej zmiany w Chrome Stable (gdy się zdecyduje, poinformuje o tym użytkowników), ale wygląda na to, że Microsoft podchwycił już strategię i zaimplementował zmianę w Edge. Chodzi dokładnie o Edge Canary, który ma teraz strzałkę w dół zamiast ikony kłódki na pasku adresu.

Microsoft Edge

Microsoft Edge już od prawie dwóch lat należy do projektu Chromium i może implementować jego rozwiązania niezależnie od tego, co robi Google w Chrome. Zmiana została na razie jedynie dostrzeżona przez użytkownika Reddita (u/Leopeva64-2), a Microsoft nie zdążył jeszcze o niej poinformować. Będzie to jednak konieczne — zwłaszcza dla wydania Stable, którego użytkownicy będą musieli przyzwyczaić się do tej zmiany i zrozumieć jej sens.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.reddit.com/r/MicrosoftEdge/comments/qh7hb3/apparently_microsoft_will_also_replace_the_lock/

Polecamy również w kategorii Edge