Microsoft Build 2021 już za nami! To był tydzień z Microsoft 170

Microsoft Build 2021 już za nami! To był tydzień z Microsoft 170

 CentrumXP
CentrumXP
20:39
28.05.2021
1841 wyświetlenie

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym wydaniu To był tydzień z Microsoft podsumowaliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Zaczynamy od najważniejszych zapowiedzi z konferencji Build 2021, która odbywała się od wtorku do czwartku, a następnie sprawdzimy, jaki los czeka użytkowników Windows Timeline, co szykują Xbox i Bethesda, jak uprościć sobie życie w Excelu dzięki skryptom oraz co trafiło do Teams w tym miesiącu. Miłej lektury!

Microsoft Build 2021 dobiegła końca!

Za nami trzy dni corocznej konferencji deweloperskiej BUILD. Zgodnie z formułą tego wydarzenia Microsoft przedstawił trochę nowości dla programistów, twórców i osób pełniących role techniczne, ale też dla użytkowników Windows. Otóż to! Satya Nadella zapowiedział "jedną z najbardziej znaczących aktualizacji Windows ostatniej dekady", o której szczegóły zostaną przekazane niebawem. Najprawdopodobniej chodzi o aktualizację Windows 10 21H2, w której pierwsze skrzypce zagrają takie projekty, jak Sun Valley i Project Reunion. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule na ten temat.

Na konferencji nie zabrakło też zapowiedzi z takich obszarów, jak WSL w Windows 10, który umożliwia teraz otwierania aplikacji linuksowych z GUI, nowe możliwości Microsoft Search w oparciu o Microsoft Graph, nowości dla Microsoft Teams, podejście low-code i inne zmiany w Power Automate/Power Tools, przechowywanie wrażliwych danych w Azure, Visual Studio oraz .NET, GitHub, Power BI czy Microsoft Edge. Podsumowanie pierwszego (i jak się można było spodziewać — najważniejszego) dnia konferencji znajdziecie w naszym kolejnym tekście — zapraszamy do lektury!

Windows Timeline wkrótce bez możliwości synchronizacji między urządzeniami

Windows Timeline to funkcjonalność zaprezentowana po raz pierwszy na konferencji Microsoft Build w 2017 roku. Jest to oś czasu, która umożliwia szybki dostęp do elementów, z którymi pracowaliśmy wcześniej. Pierwotnie miała być dodana do Fall Creators Update, jednak na skutek opóźnienia pojawiła się w Windows 10 dopiero w 2018 roku. W przeciwieństwie do wielu podobnych funkcji Timeline zamiast rozwijać się, stopniowo tracił funkcjonalność. Kolejnym etapem na tej drodze będzie wyłączenie wspomnianej funkcjonalności w tym roku. Jak podaje Microsoft:

Począwszy od lipca 2021 roku, jeżeli synchronizujesz swoją historię aktywności na różnych swoich urządzeniach poprzez konto Microsoft (MSA), nie będziesz miał już opcji wgrywania nowej aktywności do Timeline. Nadal będziesz mógł używać Timeline i przeglądać swoją historię aktywności (informacje o ostatnich aplikacjach, witrynach i plikach) na swoim lokalnym urządzeniu. Konta połączone z AAD nie są tym objęte.

Zmiana ma objąć istniejące już wydania Windows 10, niezależnie od tego, co dzieje się w programie Insider. Jeśli więc korzystacie z osi czasu na więcej niż jednym swoim urządzeniu, to warto się na tę zmianę przygotować już teraz.

Xbox i Bethesda ze wspólnym pokazem w czerwcu

Wspólne wydarzenie Microsoftu i należącej do niego od kilku miesięcy Bethesdy będzie nosiło nazwę Xbox & Bethesda Games Showcase i odbędzie się w niedzielę, 13 czerwca o godzinie 10:00 AM PT (19:00 czasu polskiego). Pokaz będzie dostępny do obejrzenia w formie transmisji online na kilku platformach.

Xbox 2021

Z zapowiedzi wynika, że nie będzie lania wody ani owijania w bawełnę. Spodziewać się mamy gier, gier i jeszcze raz gier, światowych premier oraz nowych tytułów w Xbox Game Pass. Czego dokładnie można się spodziewać w tym roku? Kilka wskazówek znajdujemy na grafikach promujących wydarzenie. Po pierwsze, postaci z serii Halo, po drugie, kosmiczne klimaty Starfield, nad którym pracuje Bethesda, a także coś w rodzaju radaru lub słynnego ekranu "PLEASE STAND BY" w stylu retro, który mógłby sugerować... zapowiedź Fallout New Vegas 2, na co liczy mnóstwo fanów. Miło by było zobaczyć również postępy w pracach nad The Elder Scrolls 6, choć nie łudzimy się, by gra miała ukazać się w tym czy nawet następnym roku.

Skrypty Office ogólnodostępne w przeglądarkowej wersji Excela

Skrypty Office pozwalają nagrać czynności wewnątrz skoroszytu Excela i zapisać je jako skrypt. Następnie można go edytować lub użyć w Power Automate (dawniej Microsoft Flow), aby zintegrować go z naszym przepływem pracy. Skrypty można także udostępniać innym. Teraz Microsoft ogłasza, że Office Scripts są już ogólnodostępne dla użytkowników Excela w przeglądarce.

Jeśli chcemy, by skrypt wykonywał się regularnie, możemy skorzystać z Power Automate i stworzyć przepływ, który zaplanuje uruchamianie skryptu w ustalonym czasie. Istnieje też możliwość wywoływania skryptu w oparciu o określone zdarzenie w innych aplikacjach, na przykład gdy na stronie SharePoint zostanie utworzony nowy plik.

Sporo nowości w majowych aktualizacjach Teams

W marcu tego roku Teams obchodził czwarte już urodziny i mimo że przez cały ten okres otrzymywał regularnie nowe funkcje, to Microsoft nie zamierza się zatrzymywać i nadal rozbudowuje swój komunikator i aplikację do współpracy. W samym tylko maju do "Zespołów" trafiło blisko 40 nowości. Są to funkcjonalności zarówno całkiem nowe, jak też znane testerom, które w maju osiągnęły status ogólnej dostępności, oraz ulepszenia wcześniej wydanych funkcji. O najważniejszych aktualizacjach z tego miesiąca możecie przeczytać w naszym artykule.

Microsoft Teams

Z najważniejszych zmian w tym miesiącu warto wymienić aktualizacje widoku dynamicznego (na animacji powyżej), trybu prezentera, osobnych pokoi, spotkań Teams w Chrome i Edge, ustawień wideo uczestników, wyszukiwania na liście uczestników, sekcji "Rozmowy" oraz czatu z uczestnikami zewnętrznymi. Oczywiście jest tego dużo więcej, a o pozostałych interesujących zmianach przeczytacie więcej w linkowanym powyżej tekście.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości i zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też heheszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP