Mamy potwierdzenie! Xbox Cloud Gaming zmierza na PC i konsole

Mamy potwierdzenie! Xbox Cloud Gaming zmierza na PC i konsole

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:38
07.10.2020
6889 wyświetleń

Granie w chmurze (beta) w ramach subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate, znane też jako Xbox Cloud Gaming i (dawniej) Project xCloud, to świetna opcja zarówno dla osób nieposiadających własnej konsoli, jak też użytkowników smartfonów, którzy chcieliby grać w pełnoprawne tytuły Xbox także poza domem. Ale czy usługa musi ograniczać się do urządzeń mobilnych? Czy nie można by było streamować gier także na sprzęt stacjonarny, taki jak konsola i PC? A jeśli tak, to po co? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi, to zapraszamy do dalszej lektury!

Zaczynając od pierwszego pytania — oczywiście, że nie musi. Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, by gry z serwerów xCloud trafiały na urządzenia stacjonarne. Skoro smartfon jest w stanie to obsłużyć, to co dopiero pecety z Windows i konsole Xbox, zwłaszcza połączone z Internetem za pomocą kabla. Tyle że jeszcze czegoś takiego nie ma. Zostaje jeszcze pytanie o zapotrzebowanie. Skoro komputer i konsola wystarczą do uruchamiania gier, to po co jeszcze angażować w to chmurę? Cóż, przychodzi nam do głowy parę powodów.

Przede wszystkim gry trzeba pobrać i zainstalować, a to zwykle trochę trwa i wymaga miejsca na dysku. W przypadku grania w chmurze nie musimy niczego pobierać na dysk (czy też pamięci telefonu) ani czekać na instalację. Wybieramy grę z listy i po chwili już się w niej znajdujemy! Po drugie, gry często nie osiągają pełni swoich możliwości na słabszych komputerach i konsolach. O ile w ogóle się uruchomią, to mogą nie działać płynnie przy dużej rozdzielczości i wysokich detalach. W przypadku xCloud gry działają na potężnych serwerach złożonych z konsol Xbox najnowszej generacji, dlatego nie ma tu miejsca na kompromisy jakość-płynność (obniżenie jakości może jednak wynikać ze słabego łącza internetowego lub optymalizacji końcowego urządzenia). Dlatego też idea streamingu gier wprost na konsolę lub peceta jest pożądana przez graczy. Okazuje się, że projekt znajduje się już w planach Microsoftu!

Szef działu Xbox, Phil Spencer, został zapytany o szanse na możliwość streamowania gier na konsole/PC w ramach Xbox Game Pass, tak aby ludzie mogli korzystać z usługi do zapoznawania się z grami, zamiast musieć je pobierać. Spencer odpowiedział:

Tak, chcemy to zrobić. Jest to na długiej liście fajnych rzeczy, nad którymi pracuje zespół xCloud, trochę na dole listy. Ale chcemy, by gracze konsolowi i pecetowi mogli przeglądać tak łatwo, jak gracze mobilni. To dobra funkcjonalność gamepass.

Funkcjonalność znajduje się na Microsoftowej liście rzeczy do odhaczenia, tym niemniej Phil Spencer sugeruje, że obecnie nie jest ona priorytetem. Zastanawiamy się też, jak zostanie rozwiązana kwestia generacji. Skoro w istniejącym już Xbox Cloud Gamingu wspierane są tytuły ze wszystkich trzech generacji Xboksa, a niebawem dojdzie do nich czwarta, to czy oznacza to, że na Xbox One będzie można grać w nowości wydane na Xbox Series X, korzystające ze wszystkich jego ulepszeń? To całkiem prawdopodobne! Tak czy inaczej czekamy na dalsze wieści.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/xbox-game-streaming-xcloud-pc-and-console/

Polecamy również w kategorii Usługi Xbox