Menu kategorii
 • Magazyn danych Windows Live SkyDrive

  Magazyn danych Windows Live SkyDrive

   Krystian Kuś
  Krystian Kuś
  00:00
  16.04.2009
  12961 wyświetlenie

  W życiu codziennym często spotykamy się z różnego rodzaju narzekaniem wśród znajomych na to, że mają w swych komputerach nośniki danych o zbyt małej pojemności. Albo też, że posiadają ważną dokumentację, którą to boją się trzymać na twardych dyskach komputera, ze względu na możliwość ich utracenia podczas awarii nośnika, czy też w momencie, gdy konieczne będzie wykonanie formatowania dysku, bez możliwości wcześniejszego skopiowania danych. Właśnie do tego typu odbiorców skierowana jest kolejna usługa oferowana przez giganta z Redmond, a jest nią Microsoft Windows Live SkyDrive i to właśnie jej przyjrzymy się w poniższym artykule.

  Czego możemy oczekiwać

  Dzięki serwerom, z których to korzysta usługa Windows Live SkyDrive, dostajemy do dyspozycji internetowy nośnik danych i to całkowicie bezpłatnie. Dzięki temu zyskujemy możliwość przechowywania, porządkowania oraz pobierania, zarówno różnego rodzaju dokumentów, jak i fotografii. Dodatkowo, ze względu na możliwość udostępniania dokumentów znajomym, będziemy mogli wspólnie z nimi tworzyć różnego typu projekty bez potrzeby wychodzenia z domu. Jednakże to jeszcze nie wszystko, albowiem w Windows Live SkyDrive prócz samego udostępniania dokumentów, możemy również udostępnić wszystkie utworzone przez siebie fotografie swoim znajomym, którzy są zarejestrowani w obszarze sieci towarzyskiej w usłudze Windows Live SkyDrive. Aby uzyskać dostęp do wyżej wymienionej usługi wystarczy tylko wejść na stronę skydrive.live.com, a następnie zalogować się przy pomocy identyfikatora Windows Live ID. Wykonując te czynności zyskujemy dostęp między innymi do takich funkcji jak:

  • Magazyn
  • - funkcja umożliwiająca składowanie różnego rodzaju danych na serwerach usługi Windows Live SkyDrive, jednakże w stosunku do swojej poprzedniej wersji obszar, na który możemy wysyłać pliki, posiada pojemność już nie 5, a 25GB. Dodatkowo dzięki graficznemu miernikowi pojemności magazynu znajdującemu się z prawej strony ekranu, możemy kontrolować na bieżąco ilość zajętego miejsca w tejże usłudze,
  • Organizowanie
  • - dzięki tej funkcji zyskujemy możliwość uporządkowania wszystkich plików w utworzonych przez siebie folderach najwyższego poziomu, a także w podfolderach. Tworzenie dodatkowych podfolderów pozwala zachować porządek na e-dysku, a co za tym idzie ułatwia odnajdywanie poszczególnych plików,
  • Elastyczność
  • - w każdym momencie, zarówno w dzień jak i w nocy, możemy przekazać dowolny plik na serwery Windows Live SkyDrive. Jednakże maksymalna wielkość tego pliku nie może przekroczyć 50MB. Tego typu ograniczenie zostało wprowadzone w celu wsparcia dla ochrony praw autorskich. Wszystkie dodane pliki możemy przenosić do innych folderów, kopiować, zmieniać nazwę, a także dodawać do nich dowolny opis. Dzięki tej dowolności w zarządzaniu plikami możemy wykonywać takie same czynności, jak na twardym dysku, z każdego komputera posiadającego dostęp do Internetu,
  • Udostępnianie
  • - możemy udostępnić łącza, które prowadzą bezpośrednio do folderów, fotografii, a także innych plików. Zyskujemy również możliwość dodawania zarówno swoich fotografii jak i plików na blogach, które prowadzimy, czy też na witrynach sieci web. Ponadto jeśli skorzystamy ze znaczników osób będziemy mieć między innymi możliwość poinformowania konkretnych użytkowników np. o dodaniu ich fotografii do usługi Windows Live SkyDrive,
  • Wyświetlanie
  • - wszystkie zdjęcia zapisane w formatach JPG, BMP, GIF, JPEG, TIFF, oraz PNG są wyświetlane w postaci miniatur, zaś wszystkie osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia, zyskują prawo do przeglądania tychże zdjęć w usłudze Windows Live SkyDrive, lub za pomocą pokazu slajdów w trybie online,
  • Kontrola
  • - bardzo przydatna funkcja, dzięki której możemy w pełni zarządzać uprawnieniami dostępu do każdego nowo tworzonego folderu najwyższego poziomu. Zyskujemy tym samym możliwość umieszczenia swoich fotografii, oraz różnego rodzaju plików w folderach osobistych , jeśli chcemy abyśmy tylko my mieli do nich dostęp. Jeśli zaś chcemy udostępnić pliki wszystkim osobom znajdującym się na liście kontaktów, a także w sieci towarzyskiej, wystarczy, że umieścimy je w folderach udostępnionych . Istnieje jeszcze możliwość umieszczenia plików w folderach publicznych , dając tym samym możliwość przeglądania ich wszystkim użytkownikom Internetu.

  Dodatkowe funkcje

  Domyślnie w usłudze Windows Live SkyDrive znajdują się cztery foldery: Dokumenty, Ulubione, Udostępnione ulubione, oraz Publiczne, jednakże w każdej chwili możemy zwiększyć ich ilość poprzez kliknięcie łącza Nowy folder i utworzenie kolejnego. Należy zwrócić szczególną uwagę na folder Ulubione, albowiem nie umieszczamy w nim plików, a adresy różnego typu stron internetowych. Tego typu działanie może okazać się bardzo przydatne, ponieważ może zaistnieć sytuacja, że będziemy potrzebowali odwiedzić niektóre strony internetowe będąc poza domem, a jak wiemy dokładne zapamiętanie większej liczby adresów nie jest niczym łatwym, zaś przepisywanie ich na kartkę jest nie tylko niewygodne, ale również i niepraktyczne. Dodatkowo do każdego dodanego odnośnika możemy przydzielić odpowiedni opis, dzięki czemu inni użytkownicy będą w stanie dowiedzieć się czegoś więcej o treści zawartej pod adresem odnośnika, zanim zdecydują się przejść pod dany adres.

  W Windows Live SkyDrive mamy również możliwość użycia funkcji "przeciągania i upuszczania", pozwalającej w sposób łatwy i szybki przesłać zdjęcia na serwer usługi, co jest bardzo przydatne w momencie, gdy mamy do przesłania dużą ilość plików. Jednakże wymaga ona instalacji specjalnego narzędzia przekazywania usługi Windows Live. Aby jednak zainstalować to narzędzie, musimy wyposażyć komputer w przeglądarkę internetową Internet Explorer 6.0, bądź jej nowszą wersję, a także jeden z następujących systemów operacyjnych:

  • Microsoft Windows XP z dodatkiem Service Pack 2,
  • Microsoft Windows XP z dodatkiem Service Pack 3,
  • Microsoft Windows Server 2003,
  • Microsoft Windows Vista.

  Należy wspomnieć także o pewnym zabawnym dodatku, jaki zafundowała firma Microsoft, tym osobom, które nie przepadają za bezcelowym patrzeniem się w ekran, podczas, gdy pliki są przesyłane na serwer usługi. Chodzi tutaj o pewną mini grę, która to pojawia się w momencie, gdy wysyłamy na serwer większą ilość plików. Mini gra polega na zabawie piłką, którą to możemy zarówno podrzucać poprzez jej kliknięcie, zaś przeciągając i upuszczając ją spowodujemy, że zostanie ona rzucona w danym kierunku. Z jednej strony mała rzecz, ale jednak cieszy.

  W usłudze Windows Live SkyDrive możemy również dodawać komentarze pod plikami, co pozwala na wyrażanie własnej opinii np. na temat zdjęć umieszczanych przez innych użytkowników. Wszystkie operacje wykonywane w obszarze usługi Windows Live SkyDrive np. przekazywanie plików, zdjęć czy też dodawanie komentarzy pod zdjęciami, są rejestrowane, a następnie dodawane do listy Co nowego w Twojej sieci znajdującej się na stronie głównej usługi Windows Live SkyDrive, jak również i innych usług, takich jak chociażby Windows Live Spaces. Pozwoli to obserwować na bieżąco zmiany zachodzące w obrębie sieci towarzyskiej. Jednakże nie należy zapominać o tym, że działa to również w drugą stronę, co oznacza, że to co i my robimy, będzie obserwowane przez znajomych.

  Jak już wspomnieliśmy, wszystkie zdjęcia znajdujące się w danym folderze są wyświetlane w postaci miniatur, jest to bardzo przydatne, szczególnie w momencie, gdy mamy dużą ilość zdjęć w jednym katalogu, a jesteśmy zainteresowani jakąś konkretną fotografią. Albowiem nie musimy już zapamiętywać nazwy tej fotografii, tylko odszukać ją wśród wyświetlonych miniatur. Dodatkowo przeglądając zdjęcia, możemy przechodzić z jednej fotografii do drugiej, bez potrzeby cofania się z powrotem do folderu, w którym się one znajdują. Aby to uczynić wystarczy kliknąć miniaturę następnej fotografii, znajdującej się z prawej strony ekranu.

  Bardzo ważnym jest, abyśmy nie zapomnieli o warunkach używania usługi Windows Live SkyDrive, które ewidentnie zabraniają wykorzystywania tejże usługi do rozprowadzania materiałów chronionych prawami autorskimi, bez zgody autora. Albowiem nie tylko naruszymy warunki używania usługi, ale również i prawo, co może skończyć się poważnymi konsekwencjami.

  Być może, jeśli tylko zechcemy, znajdziemy na rynku ogromną ilość różnego typu nośników danych. Począwszy od płyt DVD, a skończywszy na przenośnych urządzeniach wyposażonych w pamięć flash, takich jak pendrive. Jednakże wszystkie te urządzenia możemy zarówno zgubić, jak i również z czasem mogą one ulec awarii, co niewątpliwie prowadzi do utracenia wszystkich ważnych danych, jakie się na nich znajdują. Po co więc ryzykować, skoro możemy skorzystać z usługi Windows Live SkyDrive, dzięki której nie tylko będziemy mieć gwarancję, że nie utracimy ważnych plików, ale również będziemy mieć pewność, że nie trafią one w niepowołane ręce.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Windows Live SkyDrive