Listopadowa aktualizacja przywrócona. Co było powodem zdjęcia?

Listopadowa aktualizacja przywrócona. Co było powodem zdjęcia?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:39
25.11.2015
6 komentarzy
4427 wyświetleń

Pod koniec zeszłego tygodnia informowaliśmy Wam o utrudnieniach w pozyskaniu listopadowej aktualizacji Windows 10. Została wówczas wstrzymana dystrybucja obrazów ISO poprzez Media Creation Tool, a wybrani użytkownicy doświadczyli też problemów z Windows Update. Początkowo mówiło się o priorytetowej roli Windows Update. Microsoft miał zaprzestać rekomendowania Media Creation Tool, jednak nowe stanowisko firmy wskazuje już na inne przyczyny.

Okazuje się, że problem tkwił w samej aktualizacji. "Poznaliśmy niedawno błąd, który mógł wpłynąć na ekstremalnie niewielką liczbę osób, które już zainstalowały Windows 10 i pobrały November Update. Gdy owi klienci zainstalowali listopadową aktualizację, kilka ich preferowanych ustawień mogło w sposób przypadkowy nie zostać zachowanych. Przywrócimy te ustawienia dla wspomnianych klientów w nadchodzących dniach i przepraszamy za przysporzone kłopoty. Pracujemy, by rozwiązać problem tak szybko, jak to możliwe - nie wpłynie on na przyszłe instalacje listopadowego update'u, który jest dostępny dzisiaj". Wygląda więc na to, że Version 1511/Build 10586 znów jest dostępny do pobrania poprzez MCT.

Ustawienia

Preferowane ustawienia, o których pisał Microsoft, odnoszą się do czterech opcji. Jeśli użytkownicy je wyłączyli, zostały one włączone, a więc przywrócone do domyślnego stanu. Są to przede wszystkim ustawienia prywatności:

 • Zezwalaj aplikacjom na używanie mojego identyfikatora treści reklamowych w różnych aplikacjach (wyłączenie tej opcji spowoduje zresetowanie identyfikatora)
 • Włącz filtr SmartScreen, aby sprawdzić zawartość sieci Web (adresy URL) używaną przez aplikacje ze Sklepu Windows
 • Zezwalaj aplikacjom na działanie w tle
 • Zezwalaj aplikacjom na automatyczne udostępnianie i synchronizowanie informacji z urządzeniami bezprzewodowymi, które nie muszą być jawnie sparowane z komputerem, tabletem lub telefonem

Wstrzymanie całej dystrybucji aktualizacji ze względu na błąd, który dotyczy minimalnej grupy odbiorców, może wydawać się nieco zaskakujące. Windows 10 bywał już wcześniej krytykowany za swoje podejście do prywatności, dlatego Microsoft wolał mieć pewność, że tego typu zarzuty nie będą się już powtarzać.

Microsoft wypuścił już aktualizację zbiorczą (KB3120677), o której wiadomo jedynie tyle, że naprawia wspomniany powyżej błąd i zmienia numer wersji systemu na 10586.14.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-restores-windows-10-november-update-media-explains-why-it-was-pulled

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

 • er 22:53 25.11.2015

  Najnowsze obrazy płyt Win10_1511 czyli listopadowa wersja znajdziecie na tej stronie: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/techbench

 • er 22:54 25.11.2015

  https://www.microsoft.com/en-us/software-download/techbench

 • re 13:18 26.11.2015

  Ktoś może potwierdzić, że do MCT wróciła najnowsza wersja 1511?

 • fandc 12:04 29.11.2015

  Jak to często bywa winni się tłumaczą. Nie ma żadnych przesłanek aby stosować się do opisanych zaleceń. Nie widzę potrzeby dlaczego miałbym przekazywać Microsoftowi jakieś informacje. Nie jestem też królikiem doświadczalnym. Aktualizacja ma za zadanie poprawić działanie systemu niezależnie od ustawień użytkownika. Jeśli tak się nie dzieje a wręcz skutek jest odwrotny to znaczy że wydawca ma nieczyste zamiary.

 • Logos 00:31 30.11.2015

  Ooo, dzięki Ci wielkie za linki do ISO :) Tego było potrzeba.

 • NEO 23:31 02.12.2015

  A ja się pytam co to jest za zbiorcza aktualizacja KB3116908 którą mam dzisiaj a nigdzie o niej ani słowa?

Skomentuj

Autor