Lepsza widoczność i kontrola nad procesami Edge w Menedżerze zadań

Lepsza widoczność i kontrola nad procesami Edge w Menedżerze zadań

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:14
14.10.2021
1482 wyświetlenia

W przeglądarce z reguły dzieje się dużo i czasem jest to problematyczne. Ważne jest więc, by klasyfikacja i kontrola nad procesami przeglądarki były na odpowiednio wysokim poziomie. Microsoft Edge zaliczył ostatnio znaczące postępy w tej materii. Wgląd w jego procesy w Menedżerze zadań stał się czytelniejszy i bardziej szczegółowy. Zobaczmy, co konkretnie się zmieniło.

Bardziej zrozumiały i szczegółowy widok procesów Edge

Kiedy otwieramy Menedżer zadań i rozwijamy aplikację Microsoft Edge na karcie "Procesy", nadal widzimy drzewko procesów, z których każdy nazywa się tak samo jak przeglądarka i ma jej ikonę.

Microsoft Edge - stary widok procesów

Dzięki ostatnim ulepszeniom Menedżera zadań w Windows zobaczymy znacznie więcej szczegółów związanych z wieloprocesową architekturą Edge. Kluczowe ulepszenia obejmują:

 • Nazwę opisową i ikonę dla procesów przeglądarki, GPU i crashpada.
 • Typ procesu i nazwę usługi, wtyczki lub rozszerzenia dla narzędzi, wtyczek i rozszerzeń.
 • Słowo "karta" oraz nazwę i ikonę strony dla kart (karty w trybie InPrivate nie będą miały widocznej nazwy, a ikona będzie domyślna dla Edge).
 • Słowo "podramka" ("subframe") i jej URL dla podramek, zwykle używanych do reklam.
 • Wylistowanie wszystkich dedykowanych workerów i service workerów.

Identyfikacja pojedynczych i złożonych procesów

Rzędy po rozwinięciu Microsoft Edge w Menedżerze zadań nie zawsze są oddzielnymi procesami. Niektóre procesy zawierają wiele elementów i są reprezentowane przez wiele linii. Istnieje wiele sposobów, by odróżnić, które elementy są w ich własnych procesach, a które współdzielą proces:

 • Elementy korespondujące z pojedynczym procesem nie mają strzałki obok ikony, po ich kliknięciu tylko jeden wiersz jest zaznaczony, każdy wiersz ma podane własne użycie zasobów, a po kliknięciu "Zakończ zadanie" zamykany jest pojedynczy wiersz w widoku.
 • Microsoft Edge - procesy

 • Przy wielu elementach współdzielących proces każdy z nich ma strzałkę przy ikonie, na końcu nazwy znajduje się liczba innych elementów należących do procesu, a po kliknięciu strzałki w prawo proces się rozwinie, a strzałka zostanie skierowana w dół, pokazując elementy procesu, z których wszystkie są zaznaczone. Wyświetlane jest jedno użycie zasobów dla całego procesu, a po zakończeniu zadania wszystkie rzędy w widoku są zamykane.
 • Microsoft Edge - procesy

Kończenie zadań procesów Microsoft Edge

Po kliknięciu "Zakończ zadanie" zachowanie Menedżera zadań będzie zależne od typu procesu Microsoft Edge. Niektóre z przykładów to:

 • Procesy przeglądarki: wszystkie procesy związane z tą instancją Edge będą zamknięte.
 • Procesy GPU i narzędzi: procesy zamkną się i zrestartują. Można będzie zauważyć krótką zmianę w oknie Edge, np. czarne okno i powrót do normalnego renderowania przy ponownym uruchomieniu GPU. Z kolei przy restarcie procesu dźwięku odtwarzanie muzyki będzie na moment wstrzymane.
 • Procesy renderowania: proces się zamknie. Jeśli zawiera karty, wszystkie zostaną zastąpione stroną błędu "Wystąpił problem z tą stroną". Widzialne subramki będą zastąpione ikoną wysypanej strony, a w przypadku tych niewidocznych prawdopodobnie nie zobaczymy efektu, choć może to wpłynąć na stronę.
 • Procesy rozszerzeń i wtyczek: w prawym dolnym roku ekranu pojawi się balon z komunikatem, że rozszerzenie lub plugin uległy awarii, i zostaniemy zapytani, czy chcemy je przeładować.
 • Procesy crashpada: proces się zamknie, a awarie w Microsoft Edge mogą być zgłaszane w inny sposób.
 • Dedicated workers/service workers: funkcjonalność karty może ulec awarii.

Wyżej opisane zmiany są już dostępne dla Insiderów korzystających z Edge 94 (Stable) na Windows 11. Do pozostałych użytkowników powinny dotrzeć za jakiś czas.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/msedgedev/2021/10/12/improving-edge-processes-task-manager/

Polecamy również w kategorii Edge