Komputery kwantowe Rigetti trafią do Microsoft Azure Quantum w 2022 roku

Komputery kwantowe Rigetti trafią do Microsoft Azure Quantum w 2022 roku

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/6/2021, 7:55 PM

Liczba odsłon: 2470

Już niebawem portfolio kwantowe Microsoftu zaliczy kolejny ważny kamień milowy. Rigetti, firma zajmująca się budowaniem komputerów kwantowych, ogłosiło, że jego full-stackowe rozwiązanie będzie dostępne w ramach Microsoft Azure Quantum w pierwszym kwartale 2022 r. Użycie przez producenta nadprzewodzących kubitów zapewnić ma jego komputerowi szybsze działanie i lepsze skalowanie w porównaniu z innymi rozwiązaniami do obliczeń kwantowych.

Komputery kwantowe Rigetti wykorzystują kubity nadprzewodzące — technologię o wyższej wydajności od wielu rozwiązań komercyjnych, co według producenta daje im wyższą szansę na pomoc w rozwiązywaniu szerokiego wachlarza problemów w takich obszarach, jak machine learning, odkrywanie leków, czysta energia, optymalizacja logistyki i symulacje finansowe.

Skalowalne podejście Rigetti do nadprzewodzących komputerów kwantowych stworzy nowe szanse dla społeczności deweloperskiej Azure Quantum. Blisko współpracujemy z Rigetti, by dostarczyć hybrydową, kwantowo-klasyczną technologię obliczeniową z wydajnością pozwalającą rozwiązywać problemy, które wcześniej były poza zasięgiem.
— Krysta Svore, General Manager w Microsoft Quantum

Kiedy oferta stanie się dostępna, deweloperzy będą mogli programować komputery Rigetti przy użyciu popularnych frameworków kwantowych. Z kolei już w tym tygodniu producent przedstawia na konferencji Q2B 2021 algorytm chemii kwantowej wykorzystujący QIR, kwantową reprezentację pośredniczącą Microsoftu, działającą na komputerze kwantowym Rigetti w chmurze. Rigetti i Microsoft współpracują ponadto w ramach QIR Alliance, aby m.in. umożliwić interoperacyjność w ramach ekosystemu kwantowego.

O początkach prac giganta z Redmond nad zagadnieniem technologii kwantowej przeczytacie więcej w naszym wcześniejszym artykule: Od teorii do inżynierii. Historia komputera kwantowego Microsoft. Od jego publikacji trochę się jednak wydarzyło. Firma wypuściła sporo rozwiązań software'owych i cloudowych, ale z budową własnego urządzenia poszło już mniej pomyślnie. Według informacji z początku roku prace nad komputerem kwantowym Microsoftu były oparte na błędnych wnioskach, co prawdopodobnie oznacza cofnięcie się o kilka lat. Najwyraźniej z tego względu Microsoft, zamiast posługiwać się własnym sprzętem, sięga właśnie po rozwiązanie Rigetti.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia