Kalkulator i ustawienia Sieci odmienione w Windows 10 20H1 (build 18956)

Kalkulator i ustawienia Sieci odmienione w Windows 10 20H1 (build 18956)

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:25
07.08.2019
6447 wyświetleń

Pierwsza w tym miesiącu kompilacja 20H1 pojawiła się właśnie w Fast Ring. W buildzie 18956 znajdziemy sporo ciekawych nowości funkcjonalnych w obszarach m.in. ustawień Sieci, systemowych powiadomień, Cortany i Kalkulatora. Tak, windowsowy Kalkulator w końcu otrzymał aktualizację! Dodatkowo w kompilacji znajdują się inne poprawki. Listę zmian możecie sprawdzić poniżej.

Co nowego w kompilacji 18956 (20H1) dla PC?

Przeprojektowana strona Stanu sieci w Ustawieniach

W oparciu o feedback użytkowników Microsoft przebudował główną stronę w Ustawieniach > Sieć i Internet, czyli sekcję Stan. Zawiera ona teraz więcej informacji o łączności urządzenia, a w szczególności:

 • Nowy widok aktywnych połączeń: na stronie Stanu wyświetlane są teraz wszystkie dostępne interfejsy połączeń, dzięki czemu widać od razu, co jest połączone. W razie potrzeby można z tego miejsca zmienić właściwości. Jeśli mamy wiele połączeń, w danym czasie tylko jedno jest używane do połączenia z Internetem i to właśnie ono widnieje na samej górze strony.
 • Ustawienia sieci

 • Zintegrowany przegląd zużycia danych: jak widać na zrzucie ekrany powyżej, strona Stan pokazuje również zużycie danych. Jeśli zużywamy sporo transferu przy ograniczonym planie, możemy udać się na stronę Zużycie danych, by ustawić limit dla danej sieci. Będziemy wówczas ostrzegani, kiedy zbliżymy się lub przekroczymy ów limit. Możemy też podejrzeć, ile danych zużywają w danej sieci poszczególne aplikacje.
 • Ustawienia sieci

Ulepszone ustawienia powiadomień dla wszystkich w Fast Ring

Nowe ustawienia powiadomień debiutowały w kompilacji 18932. Po ponad miesiącu testów z Insiderami są one udostępniane dla wszystkich w Fast Ring. Na czym polegają te zmiany?

 • Gdy najedziemy wskaźnikiem na przychodzące powiadomienie, zobaczymy ikonę ustawień, której kliknięcie pozwoli szybko skonfigurować ustawienia powiadomień od tej aplikacji.
 • Zaktualizowano design ustawień powiadomień od poszczególnych aplikacji, by stał się czytelniejszy.
 • Na samej górze Centrum akcji widnieje bezpośredni link do ustawień powiadomień.
 • Ustawienia powiadomień i akcji mają teraz pole wyboru, pozwalające wyciszyć dźwięk wszystkich powiadomień.
 • Ustawienia powiadomień i akcji domyślnie sortują aplikacje według daty wysłania ostatniego powiadomienia.

Nowe doświadczenie Cortany trafiło do kolejnych Insiderów

W kompilacji 18932 debiutowała aktualizacja cyfrowej asystentki, którą Microsoft określił jako "nowe doświadczenie Cortany". Wraz z tym wydaniem jest ona dostępna dla ponad 50% Insiderów używających angielskiej (Stany Zjednoczone) wersji językowej.

Kalkulator z trybem "Zawsze na wierzchu"

Uwolnienie Kalkulatora w Windows 10 przynosi skutek. Odkąd stał się on otwartym oprogramowaniem, jego dalszy rozwój znacząco przyspieszył. Jedną z nowości jest tryb "Zawsze na wierzchu". Zasada działania jest banalnie prosta - wystarczy kliknąć przycisk włączający tryb, a okno Kalkulatora będzie przez cały czas pozostawało na pierwszym planie. Możemy korzystać z innych aplikacji i przenosić ich okna, ale dopóki tryb jest włączony, będą one pozostawać w tle.

Kalkulator

Poprawki i inne zmiany

 • Dodano usprawnienia w edytorach IME Bopomofo, ChangJie oraz Quick.
 • Ochrona przed naruszeniami w aplikacji Zabezpieczenia Windows mogła być wyłączona po aktualizacji do poprzednich buildów i mogliśmy włączyć ją ponownie. Microsoft pracuje nad ponownym, domyślnym jej włączeniem dla wszystkich Insiderów. Zmiana będzie widoczna w najbliższych tygodniach.
 • Rozwiązano problem występujący, gdy włączone było tworzenie wycinków przez Print Screen. Niektóre interfejsy użytkownika niespodziewanie zanikały, nim wycinek zdołał być przechwycony.
 • Rozwiązano problem z otwieraniem klawiatury dotykowej, które mogło nie działać po naciśnięciu przycisku klawiatury dotykowej na niektórych urządzeniach.
 • Rozwiązano problem z przeciąganiem okna Eksploratora plików, gdy rozwinięte było menu wyszukiwania - menu mogło zostać wtedy odłączone od pola wyszukiwania.
 • Rozwiązano problem z ustawieniem widoku automatycznego wpisywania w polu wyszukiwania, którego włączenie mogło skutkować pominięciem pierwszej litery wyszukiwania w Eksploratorze plików.
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe, gdy wyszukiwanie w Eksploratorze plików rozpoczęło się w folderze OneDrive, a OneDrive nie był włączony.
 • Rozwiązano problem z opcjami Homegroup, które mogły nadal pojawiać się w kontekście "Przyznania dostępu do" Eksploratora plików, mimo że funkcja Homegroup nie była już dostępna.
 • Rozwiązano problem, w rezultacie którego niektórzy Insiderzy doświadczali wysypania się wyszukiwarki na pasku zadań po zalogowaniu.

Znane błędy i problemy

 • Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
 • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
 • W niektórych przypadkach wybór kandydata w japońskim IME może nie zgadzać się z ciągiem kompozycji. Microsoft pracuje nad rozwiązaniem.
 • Jeśli jesteśmy połączeni przez komórkową transmisję danych, stan sieci będzie nieprawidłowy, ale urządzenie będzie mogło używać tego połączenia.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2019/08/07/announcing-windows-10-insider-preview-build-18956/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach