Jak zmienić domyślny folder dla instalacji nowych programów?

Jak zmienić domyślny folder dla instalacji nowych programów?

 Mateusz Miciński
Mateusz Miciński
00:00
17.12.2008
156380 wyświetleń

Każdy nowo instalowany program jest domyślnie umieszczany w katalogu Program Files na partycji systemowej. Aczkolwiek wielu użytkowników często przeprowadza proces reinstalacji systemu wraz z formatowaniem dysku systemowego. W takiej sytuacji dobrze by było, gdyby wszystkie programy były ulokowane na osobnej partycji. Problem ten pojawia się również w momencie, kiedy na dysku systemowym zaczyna brakować miejsca. W sytuacjach takich istnieje możliwość zmiany domyślnego katalogu na instalowane aplikacje. Aczkolwiek nie zalecamy dokonywania tychże zmian w przypadku, kiedy od instalacji systemu upłynęło już kilka miesięcy, ponieważ wiele programów systemowych będzie funkcjonować niepoprawnie. Dlatego też opisanych zmian dokonujmy na świeżo zainstalowanym Windows Vista. Zobaczmy zatem jak tego dokonać.

W pierwszej kolejności uruchamiamy Edytor rejestru. W tym celu w menu Start w pole wyszukiwania wpisujemy regedit i naciskamy klawisz Enter.

W uruchomionym programie przechodzimy przez następujące klucze: HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, Microsoft, Windows i na koniec CurrentVersion. Następnie edytować będziemy wartości ProgramFilesDir oraz CommonFilesDir, które to odpowiadają za domyślny folder aplikacji.

Klikamy zatem dwukrotnie pierwszy z wymienionych ciągów i w okienku edycji w pole Dane wartości wpisujemy nową ścieżkę dostępu, w której mają być instalowane wszystkie programy. Zmianę zatwierdzamy klikając OK. W analogiczny sposób postępujemy z drugim ciągiem, aczkolwiek należy pamiętać, aby w nowym folderze programów utworzyć katalog o nazwie Common Files i odwołać się doń edytując ciąg CommonFilesDir.

Zamykamy Edytor rejestru i uruchamiamy ponownie komputer, aby wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać.Od tej pory instalując nowy program, w kreatorze będzie widnieć folder instalacji, który wcześniej wprowadziliśmy w rejestrze.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Użyteczność