Jak wypadł Microsoft w tym kwartale? Sprawdzamy raport finansowy z FY21 Q3

Jak wypadł Microsoft w tym kwartale? Sprawdzamy raport finansowy z FY21 Q3

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:39
28.04.2021
1796 wyświetleń

Microsoft udostępnił najnowsze wyniki finansowe, pokrywające trzeci kwartał roku fiskalnego 2021 (pierwszy kwartał roku kalendarzowego 2021, zakończony 31 marca). Firma zgłosiła całkowite przychody sięgające 41,7 mld USD, czyli o 1,4 mld niższe niż w poprzednim kwartale, ale o 19% wyższe niż rok wcześniej. Co składało się na tę sumę i jak wygląda kondycja poszczególnych działów po roku trwania pandemii? Na czym zarabia ostatnio Microsoft? O tym w raporcie.

Przychody wygenerowane przez Productivity and Business Processes wyniosły w ostatnim kwartale 13,6 mld USD, zaliczając wzrost rzędu 15%. Na tę gałąź składają się:

 • Przychody z produktów komercyjnych Office i usług w chmurze, które zaliczyły 14% wzrost. Microsoft wyjaśnia to wzrostem przychodów z tytułu licencji komercyjnych Office 365 o 22%.
 • Przychody z produktów konsumenckich Office i usług w chmurze, które zaliczyły wzrost o 5%. Liczba subskrybentów Microsoft 365 wśród konsumentów wzrosła do 50,2 miliona (z 47,5 w poprzednim kwartale).
 • Przychody z LinkedIn, które zaliczyły wzrost o 25%.
 • Przychody z produktów i usług chmurowych Dynamics, które zaliczyły wzrost o 26%, głównie dzięki wzrostowi przychodów z Dynamics 365 o 45%.

Przychody wygenerowane przez Intelligent Cloud w ostatnim kwartale wyniosły 15,1 mld USD, zaliczając wzrost o 23%.

 • Przychody z tytułu produktów Server i usług w chmurze znów wzrosły o 26%, co zawdzięcza się wzrostowi przychodów Azure o 50%.

Przychody z gałęzi More Personal Computing wyniosły w ostatnim kwartale 13,0 mld USD i zaliczył wzrost o 19%. Na gałąź tę składają się:

 • Przychody z tytułu Windows OEM, które wzrosły o 10%.
 • Przychody z komercyjnych produktów Windows i usług w chmurze, które zaliczyły wzrost rzędu 10%.
 • Przychody z segmentu Xbox (content i usługi), które wzrosły o 34%.
 • Przychody z reklam w wyszukiwarce, z wyłączeniem kosztów pozyskania ruchu, które wzrosły o 17%.
 • Przychody z tytułu Surface, które zaliczyły wzrost o 12%.

Microsoft przedstawił też podsumowanie całego minionego kwartału:

 • Przychód wyniósł 41,7 mld USD i wzrósł o 19%.
 • Przychód operacyjny wyniósł 17,0 mld USD i wzrósł o 31%.
 • Dochód netto wyniósł 15,5 mld USD i wzrósł o 44%.
 • Zysk rozwodniony na jedną akcję wyniósł 2,03 USD i wzrósł o 45%.

Nie jest zaskoczeniem, że nadal główne źródło przychodów giganta stanowią produkty i usługi oparte na chmurze. Ich użycie w ostatnim roku zdominowanym przez pandemię poszło mocno w górę, co odbiło się na pozytywnych wynikach finansowych. Jak komentuje Satya Nadella:

Po ponad roku pandemii krzywe adaptacji cyfrowej nie zwalniają. One przyspieszają, a to dopiero początek. Budujemy chmurę dla następnej dekady, rozszerzając nasz rynek docelowy i tworząc innowacje w każdej warstwie stosu technologicznego, by pomagać naszym klientom w byciu odpornym i w transformacji.
— Satya Nadella, CEO Microsoft

Co do samego raportu, to znów widać, że zdecydowana większość segmentów przyniosła dwucyfrowy wzrost procentowy przychodów w porównaniu do tego samego kwartału poprzedniego roku. Największy wzrost procentowy stał się udziałem sekcji "inteligentnej chmury" i również ona zarobiła najwięcej. Cóż, pozostaje nam jedynie pogratulować Microsoftowi świetnych wyników i życzyć kolejnego udanego kwartału!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/Investor/earnings/FY-21-Q3/press-release-webcast

Polecamy również w kategorii Microsoft