Jak wypadł Microsoft w ostatnim kwartale? Sprawdzamy raport finansowy z FY21 Q2

Jak wypadł Microsoft w ostatnim kwartale? Sprawdzamy raport finansowy z FY21 Q2

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:29
27.01.2021
2201 wyświetlenie

Microsoft opublikował najnowsze wyniki finansowe, pokrywające drugi kwartał roku fiskalnego 2021 (czwarty kwartał roku kalendarzowego 2020, zakończony 31 grudnia). Firma zgłosiła całkowite przychody sięgające 43,1 mld USD, czyli o blisko 5,9 mld większe niż w poprzednim kwartale, a także o 17% wyższe niż rok wcześniej. Co składało się na tę sumę i jak prezentuje się kondycja poszczególnych działów firmy po wielu miesiącach pandemii? Na czym zarabia teraz Microsoft? O tym w raporcie.

Przychody wygenerowane przez Productivity and Business Processes wyniosły w ostatnim kwartale 13,4 mld USD, zaliczając wzrost rzędu 13%. Na tę gałąź składają się:

 • Przychody z produktów komercyjnych Office i usług w chmurze, które zaliczyły 11% wzrost. Microsoft wyjaśnia to wzrostem przychodów z tytułu licencji komercyjnych Office 365 o 21%.
 • Przychody z produktów konsumenckich Office i usług w chmurze, które zaliczyły wzrost o 7%. Liczba subskrybentów Microsoft 365 wśród konsumentów wzrosła do 47,5 mln (z 45,3 mln w poprzednim kwartale).
 • Przychody z LinkedIn, które zaliczyły wzrost o 23%.
 • Przychody z produktów i usług chmurowych Dynamics, które zaliczyły wzrost o 21%, głównie dzięki wzrostowi przychodów z Dynamics 365 o 39%.

Przychody wygenerowane przez Intelligent Cloud w ostatnim kwartale wyniosły 14,6 mld USD, zaliczając wzrost o 23%.

 • Przychody z tytułu produktów Server i usług w chmurze wzrosły o 26%, co zawdzięcza się wzrostowi przychodów Azure o 50%.

Przychody z gałęzi More Personal Computing wyniosły w ostatnim kwartale 15,1 mld USD i zaliczył wzrost o 14%. Na gałąź tę składają się:

 • Przychody z tytułu Windows OEM, które tym razem wzrosły — o 1%.
 • Przychody z komercyjnych produktów Windows i usług w chmurze, które zaliczyły wzrost rzędu 10%.
 • Przychody z segmentu Xbox (treści i usługi), które wzrosły o 40%.
 • Przychody z tytułu Surface, które zaliczyły wzrost o 3%.
 • Przychody z reklam w wyszukiwarce, z wyłączeniem kosztów pozyskania ruchu, które spadły o 2%.

Microsoft przedstawił też podsumowanie całego minionego kwartału:

 • Przychód wyniósł 43,1 mld USD i wzrósł o 17%.
 • Przychód operacyjny wyniósł 17,9 mld USD i wzrósł o 29%.
 • Dochód netto wyniósł 15,5 mld USD i wzrósł o 33%.
 • Zysk rozwodniony na jedną akcję wyniósł 2,03 USD i wzrósł o 34%.

Nie jest zaskoczeniem, że nadal główne źródło przychodów firmy stanowią produkty oparte na Microsoft Cloud. Ich użycie w ostatnim roku zdominowanym przez pandemię poszybowało w górę, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach finansowych. Jak skomentował Satya Nadella:

Przez ostatni rok byliśmy świadkami wzrostu drugiej fali cyfrowej transformacji, dosięgającej każdą firmę i każdą branżę. Budowanie ich własnych cyfrowych możliwości jest nową walutą napędzającą żywotność i wzrost każdej organizacji. Microsoft zasila tę zmianę poprzez największą na świecie i najbardziej wszechstronną platformę chmurową.
— Satya Nadella, CEO Microsoft

Co do samego raportu, ponownie widzimy, że zdecydowana większość segmentów przyniosła dwucyfrowy wzrost procentowy przychodów w porównaniu do tego samego kwartału zeszłego roku. Największy wzrost procentowy przypadł w udziale gałęzi Intelligent Cloud, niemniej jednak największe przychody wygenerował dział More Personal Computing. Nam pozostaje pogratulować Microsoftowi świetnych wyników i życzyć kolejnego udanego kwartału!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/Investor/earnings/FY-2021-Q2/press-release-webcast

Polecamy również w kategorii Microsoft