Menu kategorii
 • Jak wydzielić przestrzeń dyskową i stworzyć nową partycję

  Jak wydzielić przestrzeń dyskową i stworzyć nową partycję

   Damian Lisak
  Damian Lisak
  13:28
  18.06.2017
  2841 wyświetlenie

  Łatwo dostrzec, że pojemność dostępnych na rynku dysków z czasem rośnie, a w parze z nią, ilość zajmowanego na nich miejsca przez różnego rodzaju pliki oraz ich ilość. Zdarza się jednak, że z jakichś przyczyn musimy sformatować dysk, aby na nowo zainstalować na nim system. Kłopot zaczyna się wówczas, gdy partycja na której mamy system, to nasza jedyna lokalizacja dyskowa. Oczywiście przed wyczyszczeniem dysku, możemy ważniejsze pliki wrzucić na chmurę czy też na nośnik zewnętrzny, jednakże może się okazać, że miejsca w tych magazynach danych nam nie wystarczy.

  Dobrym rozwiązaniem, które może zapobiec problemom związanym z formatowaniem partycji systemowej, wydaje się być wydzielenie osobnej przestrzeni dyskowej, na której możemy składować pliki, których nie chcemy utracić. Aby wydzielić osobną przestrzeń, z której stworzymy nową partycję:

  1. Wchodzimy w menu Start, wpisujemy Zarządzanie komputerem i uruchamiamy aplikacje.
  2. Przechodzimy do sekcji Magazyn -> Zarządzanie dyskami.
  3. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy partycję, z której chcemy odseparować przestrzeń (np. dysk C) i wybieramy opcję Zmniejsz wolumin...
  4. Teraz wyznaczamy ilość, jaką chcemy przeznaczyć na nową partycję (dla przypomnienia, 1GB to 1024MB).
  5. Po wydzieleniu przestrzeni, w dolnej części narzędzia możemy zauważyć pojawienie się partycji Nieprzydzielone, dlatego klikamy ją prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Nowy wolumin prosty.
  6. Gdy pojawi się Kreator woluminu prostego, należy kliknąć opcję Dalej, następnie określić rozmiar woluminu, przypisać mu literę dysku, wpisać nazwę partycji i zadecydować czy i jak ma zostać sformatowany, oraz jaki system plików ma zostać zastosowany (jednak jest to opcjonalne, najprościej wpisać tylko nazwę i kliknąć opcję Dalej) i Zakończyć proces.

  Wydzielanie przestrzeni i tworzenie nowej partycji

  I gotowe. Po wejściu w Eksplorator plików pojawi nam się nowa, stworzona przez nas partycja. Podczas awarii systemu czy zwykłej jego reinstalacji, pliki zapisane na osobnej partycji nie ulegną zniszczeniu lub usunięciu.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Narzędzia administracyjne Windows 10