Jak wyciąć strony z dokumentu PDF w Microsoft Edge?

Jak wyciąć strony z dokumentu PDF w Microsoft Edge?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
12:00
29.12.2018
11300 wyświetleń

Edytowanie dokumentów PDF i wydobywanie z nich danych bywało kłopotliwe i dawniej wymagało specjalnego oprogramowania. Odkąd jednak przeglądarka Edge, dołączona do Windows 10, została wyposażona w czytnik PDF i użyteczną funkcjonalność drukowania, praca z tymi plikami stała się dużo łatwiejsza. Dziś pokażemy Wam sposób na wydobycie strony lub większej liczby stron z dokumentu PDF bez potrzeby specjalnej ingerencji i pobierania dodatkowych programów. Może się to okazać przydatne, gdy chcemy udostępnić komuś tylko wybrane strony zamiast całego dokumentu, zmniejszyć rozmiar pliku dzięki usunięciu zbędnych stron lub przygotować dokument do druku w taki sposób, by nie trzeba było później wpisywać numerów stron do wydrukowania. Okazuje się, że jest to całkiem łatwe i dokument możemy przygotować nawet w minutę. Jak to zrobić?

 1. Aby wydobyć strony z dokumentu PDF, otwieramy go najpierw w Microsoft Edge. Jeśli nie jest to domyślna przeglądarka PDF w naszym systemie, plik w Eksploratorze klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Otwórz za pomocą > Microsoft Edge.
 2. Jak wyciąć strony z pliku PDF

 3. Następnie klikamy pusty obszar dokumentu (pod paskiem adresu), aby otworzyło się menu. Tam klikamy ikonę Drukuj (możemy zamiast tego wykonać skrót Ctrl + P).
 4. Jak wyciąć strony z pliku PDF

 5. Otworzy się okienko o nazwie Plik PDF - drukowanie. Teraz upewniamy się, że w polu Drukarka wybrana jest opcja Microsoft Print to PDF. Jeśli nie, rozwijamy menu i wybieramy tę pozycję z listy. Następnie znajdujemy ustawienie Strony, dla której domyślną opcją są Wszystkie. My jednak chcemy wyciąć tylko wybrane strony, dlatego rozwijamy tę listę.
 6. Jak wyciąć strony z pliku PDF

 7. Z listy wybieramy opcję Zakres stron i w polu tekstowym Zakres podajemy strony. Strony oddzielamy przecinkami. Możemy podawać je pojedynczo lub w zakresach, np. strony od pierwszej do drugiej i szóstą zapiszemy jako 1-2, 6. Kiedy wybierzemy już strony, klikamy Drukuj.
 8. Jak wyciąć strony z pliku PDF

 9. Otworzy się okienko Zapisywanie wydruku jako. Wybieramy miejsce, gdzie zapisać wycięte strony, wpisujemy nazwę pliku i klikamy Zapisz.
 10. Jak wyciąć strony z pliku PDF

 11. Teraz możemy otworzyć utworzony przez nas plik. Jak widać, ma on 3 strony (1, 2 i 6 z dokumentu źródłowego).
 12. Jak wyciąć strony z pliku PDF

Jeśli wybraliśmy więcej niż jedną stronę, wszystkie one będą scalone w jeden plik PDF. Gdy chcemy wyciąć pojedyncze strony i zapisać je w osobnych plikach, jako zakres podajemy tylko jedną stronę i dla każdej ze stron powtarzamy czynność z drukowaniem do pliku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Edge