Menu kategorii
 • Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10

  Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  00:00
  23.03.2018
  111562 wyświetlenia

  Tryb awaryjny jest specjalną opcją rozruchu systemu Windows, która powoduje jego uruchomienie w postaci ograniczonej - tylko z podstawowymi elementami. Z trybu tego warto skorzystać, gdy nasz komputer wpadnie w tarapaty, których nie da się rozwiązać w normalnie uruchomionym systemie. Może się to stać zwłaszcza po instalacji nowych sterowników, wykonaniu jakiejś aktualizacji, infekcji szkodliwym oprogramowaniem lub z przyczyn nie do końca dla nas jasnych. Tryb awaryjny pomaga zdiagnozować usterki, które z powodu ograniczeń tego trybu nie wpływają wtedy na system. Poniżej przedstawimy dwa najlepsze sposoby, by włączyć tryb awaryjny w Windows 10.

  Sposób pierwszy: Shift + Uruchom ponownie

  1. Najprostszym chyba sposobem, by przejść do trybu awaryjnego, jest użycie kombinacji klawisza Shift i kliknięcia odpowiedniego przycisku w Windows. Na czym to polega? Zaczynamy od włączenia menu Start i kliknięcia przycisku Zasilanie, na razie bez przyciskania jakichkolwiek klawiszy.
  2. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  3. Kombinację stosujemy dopiero teraz. Gdy wysunie się menu, przytrzymujemy klawisz Shift i klikamy Uruchom ponownie.
  4. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  5. Komputer uruchomi się ponownie i w trakcie rozruchu zostanie nam przedstawionych kilka opcji. Klikamy drugą, czyli Rozwiąż problemy.
  6. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  7. Teraz klikamy Opcje zaawansowane.
  8. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  9. Z opcji zaawansowanych wybieramy tę ostatnią - Ustawienia uruchamiania.
  10. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  11. Windows 10 poinformuje nas, że może zrestartować urządzenie, by dać nam możliwość wyboru opcji rozruchu, pośród których znajduje się tryb awaryjny. Klikamy teraz przycisk Uruchom ponownie.
  12. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  13. Po chwili przed nami ukaże się ekran Ustawienia uruchamiania. By włączyć tryb awaryjny, naciskamy klawisz F4. Jeśli z kolei chcemy przejść do trybu awaryjnego, ale z dostępem do Internetu, naciskamy F5. Na ekranie tym nie jest obsługiwana myszka, dlatego numery musimy wprowadzić z klawiatury.
  14. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  15. Po wybraniu opcji 4 lub 5 system uruchomi się w trybie awaryjnym. Zaletą tego sposobu jest to, że tryb awaryjny uruchamia się jednorazowo. Każdy kolejny restart wczyta system w normalny sposób.
  16. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  17. Warto jeszcze dodać, że kombinacja Shift + Uruchom ponownie w taki sam sposób działa na ekranie blokady/logowania. Jeśli więc mamy problem z systemem występujący po zalogowaniu i ciężko nam wykonać ten skrót w menu Start, zawsze możemy uruchomić tak komputer jeszcze przed zalogowaniem. Wystarczy kliknąć ikonę Zasilanie i z wciśniętym przyciskiem Shift kliknąć Uruchom ponownie.
  18. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  Sposób drugi: Konfiguracja systemu

  1. Otwieramy menu Start i wpisujemy msconfig. Wynik pojawi się prawdopodobnie tylko jeden - Konfiguracja systemu. Klikamy go, po czym otworzy się okienko aplikacji o takiej właśnie nazwie.
  2. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  3. Klikamy zakładkę Rozruch, a następnie w sekcji Opcje rozruchu zaznaczamy pole Bezpieczny rozruch i pozostawiamy zaznaczoną opcję Minimalny (jeśli jednak chcemy w trybie awaryjnym używać Internetu, zaznaczamy tu opcję Sieć). Zatwierdzamy wszystko przyciskiem OK.
  4. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  5. Oczywiście aby przejść do trybu awaryjnego, musimy ponownie uruchomić komputer. Program zapyta nas, czy ma to zrobić w tej chwili (wówczas klikamy Uruchom ponownie), czy też w tryb awaryjny chcemy przejść dopiero wtedy, gdy sami uruchomimy ponownie komputer (Zakończ bez ponownego uruchamiania). My wybieramy tę pierwszą opcję.
  6. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  7. Następuje ponowne uruchomienie komputera.
  8. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  9. Jak widzimy, komputer uruchomił się w trybie awaryjnym. Wskazuje na to niższa rozdzielczość ekranu, brak tła pulpitu, brak dostępu do sieci (chyba, że wcześniej wybraliśmy opcję Sieć) oraz napis w każdym rogu ekranu.
  10. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

  11. Wadą tego sposobu jest to, że tryb awaryjny będzie włączał się przy każdym ponownym uruchomieniu komputera, a nie tylko jednorazowo (jak w sposobie pierwszym). By system uruchamiał się normalnie, trzeba ponownie wejść do Konfiguracji systemu i odznaczyć pole Bezpieczny rozruch.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Narzędzia administracyjne Windows 10