Menu kategorii
 • Jak ustawić jedną stronę dokumentu w orientacji poziomej?

  Jak ustawić jedną stronę dokumentu w orientacji poziomej?

   Łukasz Klimkiewicz
  Łukasz Klimkiewicz
  00:00
  22.05.2015
  170338 wyświetleń

  Dokumenty firmowe, takie jak biuletyny informacyjne lub raporty czy prace o przesłankach naukowych składane na uczelniach zawierają grafiki, tabele czy wykresy. Domyślnie strony układane są w orientacji pionowej, co nie zawsze zapewnia dobrą widoczność elementów graficznych i tym samym odczytanie zawartych w nich danych jest trudniejsze. Druga kwestia to problem wydruku tabeli składającej się z większej liczby kolumn. Edytor tekstu Word 2016 umożliwia jednak ustawienie jednej lub więcej stron dokumentu w orientacji poziomej wśród stron o orientacji domyślnej, czyli pionowej. Dzięki takiej zmianie orientacji strony dokumenty są bardziej przejrzyste, a odczyt tabel czy wykresów jest znacznie łatwiejszy.

  Widok podglądu wydruku dokumentu w orientacji pionowej

  Zmiana orientacji jednej ze strony dokumentu związana jest z sekcjami podziału stron i na tym elemencie skupimy się w tym poradniku, ponieważ jest to najprostsza metoda rozwiązania problemu. Na powyższym zrzucie ekranu przedstawiony jest widok kilkustronicowego dokumentu w podglądzie wydruku. Na drugiej stronie dokumentu umieszczony jest wykres, który w domyślnej orientacji pionowej zajmuje zaledwie połowę dostępnego na stronie miejsca. Teraz krok po kroku zmienimy orientację strony z wykresem na poziomą.

  1. Kursor należy ustawić na początku strony, którą chcemy ustawić w orientacji poziomej.
  2. Przechodzimy na kartę Układ, następnie w sekcji Ustawienia strony otwieramy menu Znaki podziału.
  3. W menu Znaki podziału, w podsekcji Podziały sekcji wybieramy element Ciągły (jak na poniższym zrzucie ekranu).
  4. Menu Znaki podziału

  5. Dalej ustawiamy kursor na następnej stronie, która ma już zachować domyślną orientacją poziomą.
  6. Powtarzamy krok trzeci, czyli przechodzimy do karty Układ, w sekcji Ustawienia strony otwieramy menu Znaki podziału i wybieramy element Ciągły.
  7. Następnie przenosimy kursor na stronę, której orientację chcemy zmienić na poziomą i dalej na karcie Układ otwieramy menu Orientacja i wybieramy polecenie Pozioma (jak na poniższym zrzucie ekranu).
  8. Menu wyboru orientacji strony

   To wszystko. Teraz dokument będzie wyglądał tak jak na poniższym zrzucie ekranu. Widoczny wykres, znajdujący się na stronie o orientacji poziomej jest znacznie bardziej przejrzysty i czytelny.

   Widok podglądu wydruku dokumentu z jedną stroną w orientacji poziomej


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Word 2016