Jak łatwo przekonwertować klasyczną aplikację Win32 do UWP?

Jak łatwo przekonwertować klasyczną aplikację Win32 do UWP?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/30/2016, 11:44 PM

Liczba odsłon: 4021

Windows 10 staje się coraz powszechniej używanym systemem - dziś Microsoft ogłosił kolejny kamień milowy w liczbie 270 milionów aktywnych instalacji - stąd też istotne wydaje się wykorzystanie nowych możliwości platformy. Jedną z nich znamy pod nazwą Universal Windows Platform. Zgodne z nią aplikacje można uruchamiać na wszystkich urządzeniach z Windows 10 - od smartfonów, poprzez PC, a w bliskiej przyszłości także Xbox One. Co ważne, uniwersalnych aplikacji nie trzeba pisać od początku. Istniejące oprogramowanie, nawet jeśli pochodzi sprzed ery Windows 8, można dość łatwo przekonwertować. Microsoft pokazuje, jak tego dokonać.

"Microsoft podzielił się swoim nowym konwertorem aplikacji na komputery stacjonarne w ramach projektu Centanial. Pozwala on programistom łatwo przenieść 16 milionów aplikacji Win32 oraz .Net na Uniwersalną Platformę Windows (UWP). Dzięki Uniwersalnej Platformie Windows programiści mogą zwiększyć możliwości swoich aplikacji oraz dystrybuować je za pośrednictwem Windows Store" - głosi oświadczenie firmy. Innymi słowy Desktop App Converter jest narzędziem, które oferuje klasycznym aplikacjom Win32 wsparcie ze strony dynamicznych kafelków, powiadomień, Cortany i innych funkcji, dzięki którym owe aplikacje można zamieścić w Sklepie Windows i pobierać na wszystkie - również te mobilne - urządzenia z Windows 10.

Desktop App Converter

Desktop App Converter działa na zasadzie "pomostu" (bridge) między desktopowymi aplikacjami Win32 a Universal Windows Apps, podobnie jak czyni to Project Islandwood z aplikacjami iOS. Obsługa konwertera wydaje się prosta. Należy uruchomić w nim aplikację, przetestować ją, dołączyć dodatkowe wtyczki i funkcje UWP, by wreszcie udostępnić ją w Sklepie Windows. W zobrazowaniu tego procesu pomoże nam krótki schemat:

Desktop App Converter

Przytoczmy teraz najważniesze cechy Desktop App Converter:

  • Model aplikacji: skonwertowana aplikacja posiada w pełni zdefiniowany model aplikacji i rozwoju, co zapewnia czystą instalację, deinstalację i łatwe aktualizowanie. Zachowanie i wydajność systemu użytkownika pozostają nieskazitelne.
  • Tożsamość aplikacji: każda aplikacja UWP posiada swoją tożsamość (ID), co daje jej dostęp do powiadomień push, aktualizacji dynamicznych kafelków i ofert wewnątrz aplikacji.
  • Rozszerzenia aplikacji: istnieje możliwość rozszerzenia funkcjonalności poprzez zadania w tle, usługi i inne funkcje UWP.
  • Dostęp do wszystkich urządzeń Windows: jest on zapewniony przez UWP.

Niezależnie od tego, czy "włożona" do konwertera aplikacja jest desktopowa, czy raczej mobilna, będziemy ją mogli uruchomić na każdym urządzeniu, wliczając w to telefon czy Xbox One. Nie oznacza to bynajmniej, że każda aplikacja może działać i wyglądać sensownie na każdym urządzeniu, tym niemniej potencjał wydaje się spory.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia