Menu kategorii
Jak dodać klucz obcy?

Jak dodać klucz obcy?

 Damian Więcławek
Damian Więcławek
00:00
20.01.2017
5196 wyświetleń

Co to takiego klucz obcy i po co się go stosuje? Klucz obcy to tak naprawdę klucz podstawowy, ale wzięty z innej tabeli. Jest wykorzystywany w celu tworzenia relacji pomiędzy tabelami. W jednej tabeli dany zbiór atrybutów jest kluczem obcym, zaś w drugiej jest to klucz podstawowy. I w tej poradzie pokażemy, jak taki klucz obcy stworzyć.

 1. Na początek musimy posiadać przynajmniej dwie tabele, które chcemy ze sobą połączyć. W tej poradzie zademonstrujemy sposób tworzenia owego klucza, wykorzystując do tego przykładowe tabele zawierające dane uczniów i przypiszemy je do konkretnego numeru w dzienniku.
 2. Posiadając tabele, wybieramy tę, do której chcemy dodać dane z innej tabeli. Przykładowo do tabeli z numerami w dzienniku dodajemy dane uczniów. Tworzymy nową kolumnę, wybierając Kliknij, aby dodać, a następnie spośród dostępnych opcji wybieramy Odnośnik i relacja.
 3. jak dodać klucz obcy

 4. Pojawi się okno kreatora odnośników, za pomocą którego utworzymy odnośnik. W pierwszym kroku mamy możliwość wybrania wartości z innej tabeli lub kwerendy albo wybrania opcji ręcznego wpisania nowych wartości. Wybieramy opcję z wyborem wartości z gotowej tabeli i klikamy przycisk Dalej.
 5. jak dodać klucz

 6. Kolejny krok w kreatorze pozwoli na wybranie tabeli lub kwerendy, z której chcemy pobrać wartości. Wybieramy tabelę i klikamy Dalej.
 7. jak wstawić klucz obcy

 8. Następny krok pozwala na wybranie konkretnych pól z tabeli. Te pola staną się kolumnami w elemencie pola odnośnika. Wybieramy elementy i przechodzimy dalej.
 9. jak wstawić klucz podstawowy

 10. Następny krok pozwala zdecydować o kolejności sortowania elementów. Klikamy przycisk Dalej.
 11. Przedostatni krok umożliwia dostosowanie szerokości kolumn do własnych potrzeb. Dodatkowo mamy tutaj możliwość wybrania opcji ukrywającej kolumnę klucza podstawowego.
 12. W ostatnim kroku nadajemy nazwę nowo tworzonej kolumnie oraz dodatkowo mamy możliwość włączenia integralności danych czy zdecydowania o przechowywaniu wielu wartości dla odnośnika. Kreatora zamykamy, klikając Zakończ.
 13. jak wstawić klucz do tabeli

To wszystko. Nowa kolumna może przechowywać teraz informacje z innej tabeli, a to wszystko dzięki dodaniu klucza podstawowego jako klucza obcego do innej tabeli.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Access 2016