Internet Explorer podatny na śledzenie zawartości paska URL

Internet Explorer podatny na śledzenie zawartości paska URL

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
12:32
28.09.2017
1 komentarz
1532 wyświetlenia

Wraz z biegiem lat ewoluują nie tylko metody ataków wykorzystywane przez cyberprzestępców, lecz również ich cele. Obecnie najbardziej powszechne są kradzieże danych osobowych, które kryminaliści bez skrupułów sprzedają wielkim koncernom reklamowym. Nic więc dziwnego, że ulepszenia wprowadzane do przeglądarek coraz częściej oscylują wokół zachowania prywatności. Niestety, nie dotyczy to programów, których rozwój został zakończony – tak, jak ma to miejsce w przypadku Internet Explorer. To właśnie w nim odkryto niedawno kolejną podatność, pozwalającą na wykradanie danych dotyczących aktywności użytkownika w Sieci.

Tak wygląda demo problemu

Jest to dosyć spory problem gdy pod uwagę weźmie się fakt, że z IE nadal korzysta dużo więcej użytkowników niż przykładowo z Microsoft Edge. Istota działania samej podatności nie jest zbyt skomplikowana – po wejściu na stronę w której zawarty jest złośliwy kod (bądź po wyświetleniu reklamy go zawierającej), atakujący podejrzeć może wszystko, co wpiszemy w pasku adresu URL. Nie jest pewnym, na jaką skalę występuje obecnie opisane zjawisko, warto jednak się przed nim zabezpieczyć, tymczasowo korzystając z innej przeglądarki. Sprawa może się okazać kłopotliwa zwłaszcza dla użytkowników aplikacji webowych pisanych z myślą właśnie o IE.

Już od dawna wiadomym jest, że Microsoft porzucił swoją poprzednią przeglądarkę na rzecz Edge. Nie zmienia to jednak faktu, że nie powinien on w takim wypadku udostępniać Internet Explorera, bądź wystosować odpowiedni komunikat informujący o zagrożeniach – w końcu całkiem możliwe, że ze starszej przeglądarki korzystają również osoby nieświadome niebezpieczeństwa.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/internet-explorer-bug-can-reveal-your-browsing-habits?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+neowin-main+%28Neow

Polecamy również w kategorii Internet Explorer

Komentarze

  • ru 09:52 29.09.2017

    dopóki !!! Edge nie umożliwia mi zapisanie oglądanych stron www a ponadto IE czy jako kompletną stronę www .html czy jako plik .mht oglądanie of-line jest jakiegoś rozsypanego , niepoprawnie odtworzonego... nieczytelnego lub w ogóle jest jakiś skok do jakiegoś odnośnika ... i zapisane strony się nie otwierają w ogóle jako of-line... to ja używam chrome !!! który czasem też po odtworzeniu of-line jakieś bez skryptów nieczytelne nieładne strony mi pokazuje... jednakże mogę w chrome zapisać przetłumaczony z angielskiego na polski dokument html i najczęściej ja zwyczajnie olewam Edge a rzeczywiście do IE idę kiedy blokowane przez AdBlock są np. strony wp.pl czy inne ważne wiadomości... których w Edge Microsoft msn w ogóle nie zamieścił... niby że tvn24 a nieprawda bo na wp.pl często mam jakiegoś ważnego newsa i ogólnie ostatecznie chrome najbardziej mi w tym problemie mojego normalnego funkcjonowania pomaga... a Edge niech się dalej rozwija... i przewyższy funkcjonalnością IE a może chrome to może kiedyś wreszcie mnie przekona do siebie... a póki co to je kolejna kiszka... jak mniemam... niewiele użyteczna i translator w Edge muszę dodatkowo klikać zaznaczać fragment a w chrome nie mam problemów aby sam automatycznie tłumaczył co czasem w Edge chyba też było i potem jest że niby fragment tekstu trzeba zaznaczyć aby przetłumaczyć... jajca se chyba robią w Windows Insider bo czekam na Fall Create Update czy jak się to ma nazywać za dwa tygodnie co niby... iso wydadzą...

Skomentuj

Autor