Intel czy AMD - który wariant Surface Laptop 3 jest lepszy?

Intel czy AMD - który wariant Surface Laptop 3 jest lepszy?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:22
10.10.2019
677 wyświetleń

Surface Laptop 3 został przed tygodniem zaprezentowany jako idealny laptop do codziennej pracy. Teraz jest on dostępny w dwóch rozmiarach i architekturach. Laptop napędzany jest specjalnym procesorem powstałym we współpracy z AMD i oferuje mocniejszą grafikę, jednak firmy mogą też zdecydować się na opcję z procesorem Intela, która ma kilka dodatkowych zalet.

Microsoft podjął współpracę nie tylko z Intelem, ale też z AMD, który stworzył procesor AMD RYZEN Surface Edition. W parze z modelem procesora 5 3580U idzie grafika Radeon Vega 9 Graphics, natomiast z modelem 7 3780U — Radeon RX Vega 11 Graphics. Oczywiście jest to najlepsza konfiguracja pod względem grafiki, która czerpie rozwiązania z architektury Xbox One X i zapewnia dodatkową jednostkę obliczeniową, jeśli porównamy ją z innymi procesorami mobilnymi AMD Ryzen. Równoległe przetwarzanie GPU obsługiwane jest przez sterowniki AMD Radeon OpenCL i WinML. Wykorzystano również technologię AMD FreeSync, która kontroluje ekran o wysokiej rozdzielczości (200 DPI).

Choć wariant AMD oferuje lepszą wydajność graficzną, wersje z procesorem Intel 10 generacji — Intel Core i5-1035G7 lub Intel Core i7-1065G7 — mają kilka innych zalet:

  • Wi-Fi 6 (Gig+), dzięki któremu możemy cieszyć się stabilnym i szybkim połączeniem. Będzie ono również kompatybilne z 802.11ax. Dla porównania: wariant AMD wspiera jedynie Wi-Fi 5, które jest zgodne z 802.11ac.
  • Wydajniejszy RAM. Wariant z procesorem Intel oferuje wydajniejszy LPDDR4x RAM w porównaniu z DDR4 oferowanym w modelu z procesorem AMD.
  • Wyższa wydajność. Wersja z prockiem Intela osiągała w benchmarkach o 10% lepsze wyniki na wielu rdzeniach.

Surface Laptop 3 jest już dostępny w przedsprzedaży, a premiera nastąpi 22 października. W zależności od konfiguracji przedział cenowy jest dość szeroki — od 4999 zł aż do 10149 zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/three-main-reasons-why-you-should-buy-a-surface-laptop-3-with-intel-processor-instead-of-amd/

Polecamy również w kategorii Surface Laptop