Instalacja Windows 8 z wykorzystaniem UEFI

Instalacja Windows 8 z wykorzystaniem UEFI

 Mateusz Miciński
Mateusz Miciński
00:00
01.09.2012
51 komentarz
386843 wyświetlenia

Bezpieczne, odizolowane jądro od rootkitów, szybki, błyskawiczny, 3 sekundy, Windows 8 uruchomiony. Secure boot, bezpieczny rozruch, mechanizm, który jest natywnie wspierany przez najnowszy Windows 8 może dać nam wymierne korzyści. Do tego jednak potrzebujemy następcy BIOS-u - UEFI.

UEFI jest następcą popularnego BIOS-u, podstawowego systemu wejścia-wyjścia, pośredniczącego pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. UEFI wnosi wiele nowości w to oprogramowanie. Przede wszystkim jego interfejs jest bardzo przejrzysty, a my możemy dokonywać zmian za pomocą myszki, a nie jak wcześniej klawiatury. Ponadto UEFI pozwala na "nowy sposób instalacji" (secure boot) systemów operacyjnych, który w rezultacie zapewnia bardzo szybkie uruchamianie komputera.

Abyśmy mogli cieszyć się szybkim i bezpiecznym rozruchem, musimy odpowiedzieć sobie na dwa zasadnicze pytania: czy posiadamy płytę główną komputera wyposażoną w UEFI oraz czy nasz dysk jest odpowiednio przygotowany? Informację o UEFI znaleźć możemy w dokumentacji technicznej naszego komputera bądź na stronie internetowej producenta. Drugim wymaganiem jest dysk twardy. Niezbędny do tego celu jest dysk ze zdefiniowaną tablicą partycji GPT. Większość dysków jest formatowana z wykorzystaniem przestarzałego już MBR. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie abyśmy samodzielnie dokonali odpowiedniej konwersji.

Wymagania

Aby zainstalować Windows 8, musimy wcześniej upewnić się, że nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe. Oficjalne minimalne wymagania wyglądają następująco:

 • procesor z zegarem 1GHz lub więcej
 • pamięć operacyjna RAM 1GB dla wersji 32-bitowej, 2GB dla wersji 64-bitowej
 • wolne miejsce na dysku twardym - 13GB dla wersji 32-bitowej, 16GB dla 64-bitowej
 • karta graficzna - obsługująca zestaw bibliotek DirectX w wersji 9 z WDDM 1.0
 • ekran - rozdzielczość 1024 na 768 piksele lub wyższa
 • płyta główna wyposażona w UEFI
 • dysk twardy ze zdefiniowaną tablicą partycji GPT

Szczegółowe informacje na temat wymagań przedstawiliśmy w artykule Wymagania Windows 8.

Przygotowanie dysku twardego

Wspomnieliśmy, aby skorzystać z bezpiecznego rozruchu instalując Windows 8 z wykorzystaniem UEFI, musimy uprzednio przygotować dysk twardy. Tutaj konieczne będzie posiadanie pustego nośnika. Osobiście zalecamy także napędy SSD (ang. Solid State Disk), dzięki którym wydajność systemu będzie zdecydowanie wyższa, a czas rozruchu jeszcze krótszy.

Aby upewnić się, że posiadamy dysk ze zdefiniowaną tablicą GPT, przechodzimy do Panelu sterowania, grupy System i zabezpieczenia i sekcji Narzędzia administracyjne. Dwukrotnym kliknięciem uruchamiamy narzędzie Zarządzanie komputerem i przechodzimy do zakładki Zarządzanie dyskami. U dołu okna zestawiona będzie lista podłączonych do komputera dysków twardych. Ten, który użyjemy do instalacji systemu Windows 8 musi być pusty (usunięte wszystkie partycje). Klikamy jego nazwę prawym przyciskiem myszki. W wyświetlonym menu kontekstowym dostępne będzie polecenie Konwertuj na dysk GPT lub Konwertuj na dysk MBR. Jeżeli występuje pierwsze polecenie, klikamy je, aby dokonać konwersji. Jeżeli drugie, oznacza to, że nasz dysk jest już gotowy.

Instalujemy Windows 8 z wykorzystaniem UEFI

Konfiguracja UEFI

Podczas uruchamiania komputera, musimy przejść do systemu UEFI. Gdy wyświetlony zostanie ekran z logo producenta komputera i płyty głównej, naciskamy klawisze `Delete`. W zależności od producenta wymagane może być naciśnięcie innego klawisza. Zwykle ta informacja podana będzie na ekranie z logo producenta. W systemie UEFI wykonamy  dwie czynności: wybierzemy standard komunikacji dla dysku twardego oraz określimy napęd, z którego komputer zostanie wystartowany. Całą procedurę opisujemy na przykładzie nowej płyty głównej firmy Gigabyte, która wyposażona jest w UEFI. Konfiguracja na płytach innych producentów może niezależnie się różnić, warto wtedy sięgnąć po instrukcję obsługi bądź dokumentację na witrynie producenta.

 1. Najpierw przechodzimy do zaawansowanych ustawień, klikając ikonę Advanced.
 2. Następnie wybieramy grupę ustawień Peripherals.
 3. Teraz odszukujemy ustawienia określające sposób komunikacji dysku z portem SATA. W naszym przypadku jest to pozycja SATA Mode Selection. Klikamy ją dwukrotnie.
 4. Dwukrotnym kliknięciem zmieniamy wybór na standard AHCI.

  Instalujemy Windows 8 z wykorzystaniem UEFI

 5. Na koniec przechodzimy do grupy Save & Exit.
 6. Na liście dysków i napędów (Boot Override), odszukujemy pozycji rozpoczynającej się od zwrotu UEFI. Oznacza to, że instalacja zostanie uruchomiona z wykorzystaniem UEFI. Oczywiście zwrot ten odnosić się musi do napędu DVD, do którego włożyliśmy wcześniej płytę instalacyjną Windows 8. Dwukrotnym kliknięciem wybieramy napęd.

Instalujemy Windows 8 z wykorzystaniem UEFI

Instalujemy

Bootowanie z nośnika instalacyjnego

Po zapisaniu ustawień UEFI, komputera od razu zostanie wystartowany z płyty instalacyjnej.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Zbieranie informacji

Przystępujemy do pierwszego kroku instalacji. Wybieramy język format oraz metodę wprowadzania informacji, a następnie przechodzimy dalej klikając Dalej. W następnym etapie klikamy Zainstaluj teraz. Teraz proszeni jesteśmy o podanie klucza produktu. Jest on konieczny do kontynuacji instalacji. Następnie należy przeczytać i zaakceptować umowę licencyjną Akceptuję postanowienia licencyjne. Ponownie wybieramy Dalej. Wskazujemy rodzaj instalacji - klikamy Niestandardowa.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Przygotowanie dysku

W oknie wyboru dysku klikamy łącze Opcje dysku (zaawansowane), aby przygotować niesformatowany dysk. Następnie wybieramy jedną z partycji wyświetlanych na liście i klikamy Nowa, w odpowiednie pole wpisujemy rozmiar tworzonej partycji w MB (minimum 16000 MB vide wymagania). Operację zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj. W ten sam sposób możemy jeszcze podzielić nieprzydzielony rozmiar na kolejne - dodatkowe partycje, przeznaczone na własne pliki. Po odpowiednim podzieleniu twardego dysku, formatujemy jego partycje, wskazując je po kolei na liście i wybierając łącze Formatuj. Gdy podzieliliśmy już dysk i sformatowaliśmy, przechodzimy do właściwego procesu instalacji - klikamy w tym celu Dalej.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Instalowanie systemu Windows

Po zakończeniu procesu zbierania informacji możemy wygodnie usiąść i zaparzyć sobie kawę. Instalacja potrwa kilkanaście minut (w zależności od posiadanego sprzętu). Przy tym nie wymagana jest jakakolwiek ingerencja ze strony użytkownika. Instalator najpierw skopiuje pliki na dysk twardy, a następnie zostaną one rozpakowane. Później instalator zainstaluje funkcje oraz aktualizacje. Po tych czynnościach komputer zostanie ponownie uruchomiony.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Następnie instalator przystąpi do ostatniego (bezingerencyjnego) etapu przygotowywania komputera, podczas którego zostaną zainstalowane i skonfigurowane urządzenia, po czym komputer zostanie uruchomiony ponownie.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Wstępna konfiguracja

Przy pierwszym uruchomieniu systemu Windows 8 zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie podstawowych ustawień komputera.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Najpierw określamy schemat kolorów interfejsu systemu oraz wprowadzamy nazwę komputera. Po czym klikamy przycisk Dalej.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Następnie ustalamy podstawowe ustawienia systemu. Kreator sugeruje wybrać ustawienia domyślne. Jednakże możliwe jest także ich ręczne dostosowanie po kliknięciu przycisku Dostosuj. My decydujemy się na domyślne, klikamy zatem Użyj ustawień ekspresowych.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Czas na zalogowanie się do systemu. To równocześnie odpowiednik tworzenia podstawowego konta użytkownika, znane ze starszych systemów Windows. Jeżeli posiadamy konto Microsoft, dawniej Windows Live (identyfikator Windows Live ID), wystarczy wpisać identyfikator (adres e-mail) w jedyne dostępne pole i przejść dalej.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Jeśli jednak nie posiadamy wspomnianego konta, w tym miejscu możemy je także utworzyć, wybierając łącze Utwórz konto, aby otrzymać nowy adres e-mail. Podczas tworzenia konta zostaniemy poproszeni o wpisanie nowego adresu e-mail, hasła, imienia i nazwiska, kraju, kodu pocztowego, numeru telefonu komórkowego, alternatywnego adresu e-mail, pytania zabezpieczającego, daty urodzenia, płci oraz ciągu znaków weryfikacyjnych. Po tych czynnościach nasze konto zostanie utworzone.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Gdy oczywiście posiadamy konto, po wpisaniu identyfikatora, następnie zostaniemy poproszeni o hasło oraz podanie numeru telefonu komórkowego. Logowanie/rejestrację finalizujemy klikając Dalej.

Windows 8 - Zapraszamy!

Gdy pomyślnie przeszliśmy przez wszystkie kroki kreatora wstępnej konfiguracji, wyświetlony zostanie nam poradnik korzystania z nowego menu (ekranu) startowego za pomocą animacji. W tym czasie instalator także finalizuje konfigurację systemu.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Na sam już koniec przez dłuższą chwilę instalowane będą wszystkie aplikacje domyślnie dostępne w systemie.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Po chwili powita nas ekran startowy systemu Windows 8. Tym samym system jest już gotowy do pracy!

Instalujemy Windows 8 Enterprise


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Instalacja Windows 8

Komentarze

 • shamanx17 01:58 02.09.2012

  a jak robię czystą instalację na nowej partycji to też muszę tak robić???

 • Ben 12:20 02.09.2012

  To ciekawe... mam tradycyjny BIOS i zrobiłem format dysku (przed instalacją win8) w wersji GPT. Niestety, po starcie z płyty nowego windowsa NIE WYKRYŁ on dysku, na którym mógłby dokonać instalacji. Po powrocie dysku do MBR nie było już problemu i 8-ka zainstalowała się. Jakieś sugestie?

 • Mateusz Miciński 12:33 02.09.2012

  Zmieniłeś na AHCI w BIOSie?

 • Ben 15:34 02.09.2012

  od lat korzystam tylko z AHCI...

 • pixel 16:17 02.09.2012

  BIOS w żadnym wypadku nie wykrywa dysku z tablicą GPT. Po prostu ich nie obsługuje. To potrafi tylko UEFI. Tryb AHCI nie ma tu nic do rzeczy.

 • Ben 21:34 02.09.2012

  napisałem, że instalator windowsa 8 nie wykrył mi dysku w partycji GPT i nie dał się zainstalować. Przy instalacji win7 nie było problemu - pojawił się dopiero przy obsłudze SATA 3, dlatego wróciłem do MBR.

 • 888 23:54 02.09.2012

  Cóż za arcyciekawa sprawa. W tym tyg będę instalował W8 ENT bo dostałem z pracy klucz, dysk SSD mam i UEFI również. Sprawdzę na 100%! Dziękuję i pozdrawiam!

 • Loco 17:55 03.09.2012

  Niech mi ktoś powie, co tyle zajmuje w tym systemie. 16GB danych, toż to jakaś przesada.

 • TenZTąd 08:13 04.09.2012

  @Loco 16 giga to zalecana ilość miejsca potrzebna do instalacji na rozpakowanie plików itp. Poza tym system zawsze potrzebuje na dysku wolnego miejsca troche do poprawnej pracy ale widzę że kolega o tym nie wie.

 • Quake50 11:16 04.09.2012

  Panowie...bredzicie.. jeden lansuje nową płytę MSI , drugi nie ustawił botowania..

 • Quake50 11:19 04.09.2012

  8-kę pl odpaliłem bez problemu na lapku HP-5000. System sam wszystko robi...trzeba tylko nadzorować instalację ..Pozdrawiam "na...ukowców"

 • Loco 14:06 04.09.2012

  @TenZTąd, Proszę wyjaśnij mi co tyle zajmuje w W7 i W8? Sterowniki? Panowie, bez przesady. Mogę wykonać instalację 600-megowego Linuxa Debiana 6 z pełnym trybem X-ów w KDE z obsługą wszystkich urządzeń i podstawowym pakietem programów do obsługi multimediów. Windows XP 32-bitowy zajmował 800MB i było to logiczne. Teraz potrzeba 11GB na samego Windowsa 7 nie licząc programów zintegrowanych z systemem. Czy jest ktoś w stanie powiedzieć czemu to ma służyć?

 • Aga 23:47 04.09.2012

  U mnie w boot override NIE MA UEFI :( Płyta P8H77M-LE. Gdzie tego szukac? Pozdrawiam

 • Aga 23:58 04.09.2012

  Znalazłam w menu biosu w: Boot\Secutity Boot ,potem przycisk: OS TYPE tam w nim następnie 2 możliwości: -Other Legacy & UEFI (TO JEST DOMYŚLNIE) -WINDOWS 8 UEFT Domyślnie jest "Other Legacy & UEFI" mam to przestawić? Proszę o pomoc Dziękuję!

 • Mateusz Miciński 10:38 05.09.2012

  @Aga: w płytach Asusa będzie to zapewne opcja Boot priority. Powinna być ona u dołu ekranu głównego UEFI, a tam dwa napędy/dyski: zwykły i drugi UEFI. Wybierasz drugi, wskazujesz napęd DVD i instalujesz.

 • Aga 17:14 05.09.2012

  W Boot Override są 2 urządzenia DYSK jako P1: SSD Samsung i nagrywarka P5: DVD ASUSa, ale nie ma poniżej wersji z UEFI. :( nie wiem co zrobić ehhh

 • Aga 00:00 06.09.2012

  Jeszcze zapytam. Może płyta DVD instalacyjna z W8 musi być w napędzie aby była dostępna opcja z UEFI?

 • Aga 00:49 10.09.2012

  UFF wreszcie się udało. Działa - 5 sekund. Nawet już nie wyświetla tradycyjnego biosu po włączeniu komputera. JESTEŚCIE SUPER!

 • Damian 13:25 10.09.2012

  Aga A wytłumaczysz jak to zrobiłaś. Też mam płytę ASUSA i nie daje rady

 • Aga 20:15 11.09.2012

  @Damian jeśli masz płytę z UEFI to opcja instalacji z wykorzystanie UEFI pojawia sie tylko wtedy jak masz płytę z W8 cały czas w napędzie podczas obecności w BIOSIE. Funkcja która rozpoczyna rozruch z płyty, jest na samym dole w Boot Override. Wygląda tak, że masz opis: UEFI: (i przy niej nazwę napędu) DVD Asus HDV24515 (lub inny napęd zależy jaki masz). Wtedy klikasz na przycisk UEFI przy nazwie tego napędu(lub w nazwę tego napędu) i bios już sam wychodzi do instalatora i zaczyna sie instalacja. Nie restartujesz komputera on sam przechodzi na płytę i z niej uruchamia instalator. Tak było u nie.

 • Damian 20:58 11.09.2012

  A jak instaluje z usb?

 • Aga 22:20 11.09.2012

  Ja instalowałam z DVD.

 • ro3rt 18:25 01.10.2012

  hmm...... uefi?! GPT?! Czy Wy przez przypadek nie widzieliście czegoś takiego hmm... w MAC"u?! Czyżby Jobs wyprzedził M$ w technologii?!

 • aduh 23:25 04.11.2012

  Mam pytanie. Mam dysk SSD, na ktorym stoi windows 7 + 4 dyski HDD spiete w RAID0. W biosie (uefi - plyta asus p8z77 pro) mam ustawiony RAID (nie AHCI) zeby mi dzial RAID ... Jak w takim przypadku zainstalowac win 8 z wykorzystaniem UEFI zeby dzial mi SSD + RAID 0 ?

 • Janusz 21:18 19.11.2012

  A jak zainstalować Windows 8 Pro Uaktualnienie w trybie UEFI i na GPT? Jest napisane, że najpierw trzeba mieć pusty dysk do utworzenia GPT. A z kolei Windows wymaga, aby na dysku znajdował się poprzedni system. Jak to pogodzić?

 • Piotrek 19:20 21.11.2012

  @Aga Dzięki za info. z USB nie chciało mi wejść w tryb UEFI a z płyty jak najbardziej. @Damian Znalazłem pewien sposób, aby UEFI odpalało też z USB. 1. Zrób sobie bootujące usb przez Windows 7 USB/DVD download tool tak jak zwykle 2. Teraz skopiuj sobie zawartość pendrive"a do jakiegoś folderu. 3. Sformatuj pendrive"a na fat32. 4. Skopiuj pliki z powrotem. 5. instaluj system Windows 7 USB/DVD download tool robi na penie NTFS podczas gdy tenże system plików nie obsługuje UEFI,a fat32 owszem. Dziwne? No cóż. pełny tutorial: http://blog.dabasinskas.net/installing-windows-8-in-uefi-mode-from-usb/ @Janusz Jedynym rozwiązaniem jest chyba zainstalować od nowa stary system przez UEFI i na partycji GPT a następnie uaktualnić.

 • Keruj 18:42 09.12.2012

  "Nie można zainstalować systemu windows na tym dysku. Wybrany dysk ma styl partycji GPT." zrobiłem wszystko jak tutaj pisze i wyskakuje mi ten komunikat jak mam wybrać dysk do instalacji. Ktoś wie o co chodzi.

 • Krzysztof 18:31 12.12.2012

  Witam. Mam pewien problem. Posiadam w kompie zainstalowanego sevena a jako że mam dwa hdd w budzie to postanowiłem jeden przeznaczyć na instalacje win 8 enterprise. Po przygotowaniu dysku i instalacji tak jak jest to opisane powyżej win 8 nie chcę się uruchomić gdy do kompa jest podłączony dysk z win 7. Gdy odłączę go to odpala normalnie. Co może być tego przyczyną? Dodam że win 7 jest na MBR a 8 na GPT.

 • Paweł 09:52 20.12.2012

  Mam płytę Asrock Extreme 3 gen 3 i nie bardzo wiem jak odpalić botowanie UEFI. W zakładce BOT PRIORITY co prawda mój cd-rom jest wypisany 2 razy - raz z dopiskiem UEFI, ale i tak po ustawieniu tej opcji jako 1. muszę w tradycyjny sposób odpalić instalację ósemki (zapis ustawień biosu, restart i naciśnięcie dowolnego przycisku jak płytę znajdzie). Nie znalazłem innych opcji które mogły by do tego służyć np. nie mam BOOT OVERRIDE. Bios aktualizowałem wczoraj. Chciałbym wiedzieć czy jak zrobię to tak jak napisałem powyżej to czy to będzie boot uefi?

 • Samek 20:10 25.01.2013

  Obraz tworzony przez aktualizera Microsoft nie umożliwia boot przez UEFI. Windows 7 na to pozwala. Jest to znany MS błąd nad którym pracują. Straciłem cały dzień próbując zainstalować win8 na 3tb dysku i zakładałem, że problemem jest moja płyta główna. Problemem jest jednak MS...

 • Przemek 17:20 31.01.2013

  Nie wiem o czym autor pisze.... Bezpieczeństwo? Żadne, proszę sobie poczytać trochę informacji w necie na temat UEFI - o ile wcześniej trzeba było posiadać jakąś wiedzę aby napisać bootkita, tak teraz każdy kto ma choć jakiekolwiek pojęcie o programowaniu może sobie napisać. Szybko, łatwo i przyjemnie przejąć kontrolę nad komputerem z UEFI.

 • Krzysiek 22:09 22.02.2013

  Witam, a ja mam dziwaczny problem może ktoś wie co jest grane. Otóż instalowałem W8 na laptopie z pendrive w opcji UEFI, wszystko poszło sprawnie i system działa. Jednakże przed startem systemu za każdym razem pokazuje się bios i logo producenta, czyli tak samo jak przed instalacją. W zarządzaniu dyskami ssd na którym instalowałem system widnieje jako GPT podzielony na trzy sektory. Czy trzeba jeszcze coś włączyć aby mieć ,,szybki start,, ?

 • Dawid 23:36 10.03.2013

  Mały komentarz do tego szybkiego startowania w WIN 8. To fakt, że do panelu logowania czas jest znacznie krótszy niż w Win7, ale potem nawet po pokazaniu pulpitu miele całkiem spory czas dyskiem. Według mnie nie oszczędzamy nic czasu, a maszynę mam raczej szybką i5 i 16GB RAM. Natomiast co do UEFI, ciekawe ile pracy zajmie nam naprawa komputera gdy zepsuje się OS i ni będzie chciał startować.

 • Darus 19:33 13.03.2013

  A gdzie sie podzial moj wirtualny system z obsluga USB !!!!!?, A gdzie jest funkcja tworzenia obrazu systemu Windows 8 ????!!!!!!!!!! .... hmmm , chyba nie znajde.

 • JacekS 11:44 06.04.2013

  Do Krzyśka, ja również mam systtem na dysku SSD i również nie widzę róznicy, system startuje tak szybko jak wcześniej, na wcześniejszym systemie plików, do tego pojawiły się problemy z uruchamianiem, w biosie pojawiła się opcja botowanie z menadzera napędów i tylko ona powoduje prawidłowy start, czego wcześniej nigdy nie widzałem. Problem pojawia się np. gdy uruchamiam kompa z włączonym zewnętrznym dyskiem twardym.

 • Pas_ 16:46 02.09.2013

  i poco to taki zryw? natywnie obsługujecie 3TB ? lol

 • tralala 21:36 07.11.2013

  Wszystko ladnie pieknie a skad pobrac instalke win8 jak ze strony MS chca key a key jest gdzies no gdzie? Z torrenta odrazu z jakims trojanem

 • edas 16:40 29.01.2014

  Nie ma w menu kontekstowym opcji konwertuj na GPT lub na MBR. Zainstalowany w8 na HDD, próbuję instalacji UEFI na SDD Samsung 840 PRO a do tego jest potrzebny GPT. Jak to zrobić?

 • Pierre 18:48 06.02.2014

  Czyli muszę mieć zainstalowanego Windowsa i dodatkowy dysk, żeby przerobić MBR na GPT? Nie ma jakieś innej metody?

 • tomek 20:53 06.02.2014

  witam, a czy może ktoś spotkał się z takim problemem: po zainstalowaniu Win8.1 system nie wystartuje bez włożonej płyty instalacyjnej ... pozdrawiam

 • Adrian 21:00 21.02.2014

  Autor zapomniał dodać, jakie są niezbędne instrukcje dla procesora, aby była możliwość instalacji Windows 8. PAE, NX i SSE2

 • Wojciech 16:02 27.03.2014

  A po co tak kombinować dla paru sekund.

 • Przemo 08:58 31.01.2015

  Z instalacją nie ma problemu a jak zmusić system żeby bootował przy użyciu UEFI a nie tradycyjnego bootloadera?

 • dziamdziak 22:59 09.02.2015

  Co Wy z tym UEFI ? Gównolit jakiś straszny - niepotrzebnie straciłem kilka godzin. Znalazłem w biosie - przestawiłem - zainstalowałem Win 8.1 x64 z UEFI i ..... Komp zamula - ledwo chodzi i5 4GB RAM ..... dajcie se spokój z UEFI

 • Jakub 21:05 19.02.2015

  jeżeli masz 8.1 i AHCI włączone a wczesniej miałes MBR jako tablice stronnicowania to kazda partycję musisz wywalić z dysku i zrobić je na GPT jako tablice stronnicowania. Instalację radze zrobić programem RUFUS na usb. Mało tego pednrive musi być formatowany do fat32. Obraz iso nie może przekraczać 4 GB ! . Jak dla GPT. Jak instalujesz i 7 i usemke to musza być takie same pliki stronnicowania dla partycji bo Ci nie wykryje . 1 najpierw 8.1 instalujesz dla GPT potem 7 dla GPT. GPT to nowszy MBR . Pozdrawiam.

 • Wojciech 15:51 05.05.2015

  Czy to jest normalne że po świeżej instalacji Windows 8.1 nie działa Menadżer zadań ? Instalowałem już 2 krotnie i brak jakichkolwiek programów w menadżerze. Klikając : Konfiguracja systemu -> Uruchamianie = mam na świeżo "Uruchomianie selektywne". Dalek klikając "Uruchamianie" - kieruje mnie do Menadżera zadań w którym jest "Pustka" Mam Dalla E6540 - I7 (2.8Gz), 120 SSD, 8GB - 2 Partycje - Instalka na UEFI

 • endo-med 14:11 18.09.2015

  Mam pytanie. Mam dysk SSD, a na nim windows 7. Oprócz tego 2 dyski HDD w RAID0. W Plyta Gigabyte Z77 UDH5. SSD i dwa HDD mam ustawione na Intelowskim kontrolerze RAID (nie AHCI) zeby był możliwy RAID na HDD. SSD oczywiście nie jest w macierzy choć na kontrolerze RAID.(rozdzielić się nie da, więc albo AHCI bez RAID albo RAID bez AHCI. Jest na płycie możliwość RAID na kontrolerze Marvell w którego nie wierzę. Moje pytanie: jak w takim przypadku zainstalowac win 7 z wykorzystaniem UEFI zeby dzial mi SSD oraz HDD na RAID 0 ? Proszę o poradę! endo 18.09.2015

 • endo-med 14:20 18.09.2015

  Zapomniałem dodać że SSD będąc na kontrolerze RAID przyjmuje mi instalację Win7 tylko jako partycja MBR. Po przekonwertowaniu jej na GPT w diskpart, w oknie wyboru dysków do instalacji instalacja jest niemożliwa. Pojawia się komunikat że na tej partycji potrzebne jest 8034 MB przestrzeni, Dysk jest pusty, ma 223 MB pojemności. Co to wszystko oznacza?

 • Pomocnik Systemowy 19:57 17.09.2016

  Chciałem AHCI na RAID 0 P na RAJD i SATA oraz IDE. IDE w diskparcie masz w sroot IDE control oraz AHCI control, diskpart reset i diskpart number reset. Wybierzesz kontrolę IDE. IDE się zresetuje. Diskpart jest wolny, ale nie można w trakcie wykonać rersoftowania dysku. SSD musi też zresetować oraz numerować dane( Numering Codes) ale jest błąd(Error 4- Diskpart errored) Diskpart nie reaguje!! POMOCY!!

 • Rersoftovo 20:02 17.09.2016

  Mam problem. Diskpart miał kontrolę(Controlling) ahci błąd, ide to wielki nrzask (Brined Numer), partycja w numerowaniu. NAPRAW AHCI!

 • Józuś 11:39 10.06.2017

  "UFF wreszcie się udało. Działa - 5 sekund. Nawet już nie wyświetla tradycyjnego biosu po włączeniu komputera. JESTEŚCIE SUPER! Aga, 10 września 2012, 00:49 " - no pewnie, bo nie dziła 5 sekund, a wychodzi z uśpienia/hibernacji) ale sztuczka.

Skomentuj

Autor