Instalacja Windows 8 z wykorzystaniem UEFI

Instalacja Windows 8 z wykorzystaniem UEFI

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 9/1/2012, 12:00 AM

Liczba odsłon: 401102

Bezpieczne, odizolowane jądro od rootkitów, szybki, błyskawiczny, 3 sekundy, Windows 8 uruchomiony. Secure boot, bezpieczny rozruch, mechanizm, który jest natywnie wspierany przez najnowszy Windows 8 może dać nam wymierne korzyści. Do tego jednak potrzebujemy następcy BIOS-u - UEFI.

UEFI jest następcą popularnego BIOS-u, podstawowego systemu wejścia-wyjścia, pośredniczącego pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. UEFI wnosi wiele nowości w to oprogramowanie. Przede wszystkim jego interfejs jest bardzo przejrzysty, a my możemy dokonywać zmian za pomocą myszki, a nie jak wcześniej klawiatury. Ponadto UEFI pozwala na "nowy sposób instalacji" (secure boot) systemów operacyjnych, który w rezultacie zapewnia bardzo szybkie uruchamianie komputera.

Abyśmy mogli cieszyć się szybkim i bezpiecznym rozruchem, musimy odpowiedzieć sobie na dwa zasadnicze pytania: czy posiadamy płytę główną komputera wyposażoną w UEFI oraz czy nasz dysk jest odpowiednio przygotowany? Informację o UEFI znaleźć możemy w dokumentacji technicznej naszego komputera bądź na stronie internetowej producenta. Drugim wymaganiem jest dysk twardy. Niezbędny do tego celu jest dysk ze zdefiniowaną tablicą partycji GPT. Większość dysków jest formatowana z wykorzystaniem przestarzałego już MBR. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie abyśmy samodzielnie dokonali odpowiedniej konwersji.

Wymagania

Aby zainstalować Windows 8, musimy wcześniej upewnić się, że nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe. Oficjalne minimalne wymagania wyglądają następująco:

  • procesor z zegarem 1GHz lub więcej
  • pamięć operacyjna RAM 1GB dla wersji 32-bitowej, 2GB dla wersji 64-bitowej
  • wolne miejsce na dysku twardym - 13GB dla wersji 32-bitowej, 16GB dla 64-bitowej
  • karta graficzna - obsługująca zestaw bibliotek DirectX w wersji 9 z WDDM 1.0
  • ekran - rozdzielczość 1024 na 768 piksele lub wyższa
  • płyta główna wyposażona w UEFI
  • dysk twardy ze zdefiniowaną tablicą partycji GPT

Szczegółowe informacje na temat wymagań przedstawiliśmy w artykule Wymagania Windows 8.

Przygotowanie dysku twardego

Wspomnieliśmy, aby skorzystać z bezpiecznego rozruchu instalując Windows 8 z wykorzystaniem UEFI, musimy uprzednio przygotować dysk twardy. Tutaj konieczne będzie posiadanie pustego nośnika. Osobiście zalecamy także napędy SSD (ang. Solid State Disk), dzięki którym wydajność systemu będzie zdecydowanie wyższa, a czas rozruchu jeszcze krótszy.

Aby upewnić się, że posiadamy dysk ze zdefiniowaną tablicą GPT, przechodzimy do Panelu sterowania, grupy System i zabezpieczenia i sekcji Narzędzia administracyjne. Dwukrotnym kliknięciem uruchamiamy narzędzie Zarządzanie komputerem i przechodzimy do zakładki Zarządzanie dyskami. U dołu okna zestawiona będzie lista podłączonych do komputera dysków twardych. Ten, który użyjemy do instalacji systemu Windows 8 musi być pusty (usunięte wszystkie partycje). Klikamy jego nazwę prawym przyciskiem myszki. W wyświetlonym menu kontekstowym dostępne będzie polecenie Konwertuj na dysk GPT lub Konwertuj na dysk MBR. Jeżeli występuje pierwsze polecenie, klikamy je, aby dokonać konwersji. Jeżeli drugie, oznacza to, że nasz dysk jest już gotowy.

Instalujemy Windows 8 z wykorzystaniem UEFI

Konfiguracja UEFI

Podczas uruchamiania komputera, musimy przejść do systemu UEFI. Gdy wyświetlony zostanie ekran z logo producenta komputera i płyty głównej, naciskamy klawisze `Delete`. W zależności od producenta wymagane może być naciśnięcie innego klawisza. Zwykle ta informacja podana będzie na ekranie z logo producenta. W systemie UEFI wykonamy  dwie czynności: wybierzemy standard komunikacji dla dysku twardego oraz określimy napęd, z którego komputer zostanie wystartowany. Całą procedurę opisujemy na przykładzie nowej płyty głównej firmy Gigabyte, która wyposażona jest w UEFI. Konfiguracja na płytach innych producentów może niezależnie się różnić, warto wtedy sięgnąć po instrukcję obsługi bądź dokumentację na witrynie producenta.

  1. Najpierw przechodzimy do zaawansowanych ustawień, klikając ikonę Advanced.
  2. Następnie wybieramy grupę ustawień Peripherals.
  3. Teraz odszukujemy ustawienia określające sposób komunikacji dysku z portem SATA. W naszym przypadku jest to pozycja SATA Mode Selection. Klikamy ją dwukrotnie.
  4. Dwukrotnym kliknięciem zmieniamy wybór na standard AHCI.

    Instalujemy Windows 8 z wykorzystaniem UEFI

  5. Na koniec przechodzimy do grupy Save & Exit.
  6. Na liście dysków i napędów (Boot Override), odszukujemy pozycji rozpoczynającej się od zwrotu UEFI. Oznacza to, że instalacja zostanie uruchomiona z wykorzystaniem UEFI. Oczywiście zwrot ten odnosić się musi do napędu DVD, do którego włożyliśmy wcześniej płytę instalacyjną Windows 8. Dwukrotnym kliknięciem wybieramy napęd.

Instalujemy Windows 8 z wykorzystaniem UEFI

Instalujemy

Bootowanie z nośnika instalacyjnego

Po zapisaniu ustawień UEFI, komputera od razu zostanie wystartowany z płyty instalacyjnej.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Zbieranie informacji

Przystępujemy do pierwszego kroku instalacji. Wybieramy język format oraz metodę wprowadzania informacji, a następnie przechodzimy dalej klikając Dalej. W następnym etapie klikamy Zainstaluj teraz. Teraz proszeni jesteśmy o podanie klucza produktu. Jest on konieczny do kontynuacji instalacji. Następnie należy przeczytać i zaakceptować umowę licencyjną Akceptuję postanowienia licencyjne. Ponownie wybieramy Dalej. Wskazujemy rodzaj instalacji - klikamy Niestandardowa.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Przygotowanie dysku

W oknie wyboru dysku klikamy łącze Opcje dysku (zaawansowane), aby przygotować niesformatowany dysk. Następnie wybieramy jedną z partycji wyświetlanych na liście i klikamy Nowa, w odpowiednie pole wpisujemy rozmiar tworzonej partycji w MB (minimum 16000 MB vide wymagania). Operację zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj. W ten sam sposób możemy jeszcze podzielić nieprzydzielony rozmiar na kolejne - dodatkowe partycje, przeznaczone na własne pliki. Po odpowiednim podzieleniu twardego dysku, formatujemy jego partycje, wskazując je po kolei na liście i wybierając łącze Formatuj. Gdy podzieliliśmy już dysk i sformatowaliśmy, przechodzimy do właściwego procesu instalacji - klikamy w tym celu Dalej.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Instalowanie systemu Windows

Po zakończeniu procesu zbierania informacji możemy wygodnie usiąść i zaparzyć sobie kawę. Instalacja potrwa kilkanaście minut (w zależności od posiadanego sprzętu). Przy tym nie wymagana jest jakakolwiek ingerencja ze strony użytkownika. Instalator najpierw skopiuje pliki na dysk twardy, a następnie zostaną one rozpakowane. Później instalator zainstaluje funkcje oraz aktualizacje. Po tych czynnościach komputer zostanie ponownie uruchomiony.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Następnie instalator przystąpi do ostatniego (bezingerencyjnego) etapu przygotowywania komputera, podczas którego zostaną zainstalowane i skonfigurowane urządzenia, po czym komputer zostanie uruchomiony ponownie.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Wstępna konfiguracja

Przy pierwszym uruchomieniu systemu Windows 8 zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie podstawowych ustawień komputera.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Najpierw określamy schemat kolorów interfejsu systemu oraz wprowadzamy nazwę komputera. Po czym klikamy przycisk Dalej.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Następnie ustalamy podstawowe ustawienia systemu. Kreator sugeruje wybrać ustawienia domyślne. Jednakże możliwe jest także ich ręczne dostosowanie po kliknięciu przycisku Dostosuj. My decydujemy się na domyślne, klikamy zatem Użyj ustawień ekspresowych.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Czas na zalogowanie się do systemu. To równocześnie odpowiednik tworzenia podstawowego konta użytkownika, znane ze starszych systemów Windows. Jeżeli posiadamy konto Microsoft, dawniej Windows Live (identyfikator Windows Live ID), wystarczy wpisać identyfikator (adres e-mail) w jedyne dostępne pole i przejść dalej.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Jeśli jednak nie posiadamy wspomnianego konta, w tym miejscu możemy je także utworzyć, wybierając łącze Utwórz konto, aby otrzymać nowy adres e-mail. Podczas tworzenia konta zostaniemy poproszeni o wpisanie nowego adresu e-mail, hasła, imienia i nazwiska, kraju, kodu pocztowego, numeru telefonu komórkowego, alternatywnego adresu e-mail, pytania zabezpieczającego, daty urodzenia, płci oraz ciągu znaków weryfikacyjnych. Po tych czynnościach nasze konto zostanie utworzone.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Gdy oczywiście posiadamy konto, po wpisaniu identyfikatora, następnie zostaniemy poproszeni o hasło oraz podanie numeru telefonu komórkowego. Logowanie/rejestrację finalizujemy klikając Dalej.

Windows 8 - Zapraszamy!

Gdy pomyślnie przeszliśmy przez wszystkie kroki kreatora wstępnej konfiguracji, wyświetlony zostanie nam poradnik korzystania z nowego menu (ekranu) startowego za pomocą animacji. W tym czasie instalator także finalizuje konfigurację systemu.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Na sam już koniec przez dłuższą chwilę instalowane będą wszystkie aplikacje domyślnie dostępne w systemie.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Po chwili powita nas ekran startowy systemu Windows 8. Tym samym system jest już gotowy do pracy!

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia