Instalacja Windows 7

Instalacja Windows 7

 Mateusz Miciński
Mateusz Miciński
00:00
11.10.2009
331474 wyświetlenia

Do instalacji systemu Windows 7 służy Kreator Instalacji Windows 7. Jest on pomocny przy dokonywaniu tzw. czystej instalacji, gdy system ma być jedynym systemem operacyjnym na komputerze, przy uaktualnianiu starszego systemu (np. Windows XP lub Windows Vista) do Windows 7 oraz przy instalowaniu Windows 7 obok już zainstalowanego innego systemu Windows. W niniejszym artykule przedstawimy, jak przebiega proces instalacji systemu Windows 7 w przypadku czystej instalacji.

Nowy Kreator Instalacji systemu Windows 7 został zaczęrpnięty z Windows Vista i przy okazji trochę ulepszony. Wymaga on interakcji od użytkownika, dlatego przedstawiamy krok po kroku jak powinna przebiegać instalacja.

Aby zainstalować Windows 7, należy wcześniej upewnić się, że komputer spełnia wymagania sprzętowe:

  • procesor taktowany zegarem 1GHz lub szybszym,
  • 1GB pamięci operacyjnej RAM (lub 2GB w przypadku specjalnej wersji 64-bitowej),
  • 16GB wolnej przestrzeni dyskowej (lub 20GB dla 64-bit),
  • napęd DVD.

Bootowanie z płyty instalacyjnej

Zanim będziemy mogli rozpocząć instalacj systemu, należy odpowiednio ustawić sekwencję rozruchu w BIOS-ie. Włączamy więc komputer, a następnie przechodzimy do tzw. setupu (BIOS-u), naciskając w tym celu jeden z klawiszy F1 lub Delete. Przechodzimy następnie do sekcji Advanced i w funkcji (nazwanej First Boot Device, Boot order lub podobnie) zmieniamy pierwsze urządzenie rozruchowe na napęd CD/DVD. Po tym zabiegu możemy już włożyć płytkę instalacyjną Windows 7 do napędu, zapisać ustawienia BIOS-u i uruchomić ponownie komputer.

Podczas ponownego rozruchu, po przejściu testów POST, wyświetlony zostanie komunikat, informujący, że naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z płyty - oczywiście przyciskamy jeden z klawiszy. Po kilku chwilach rozpocznie się ładowanie plików instalacyjnych.

Zbieranie informacji

Przystępujemy do drugiego kroku instalacji. Wybieramy język systemu, format oraz metodę wprowadzania informacji, a następnie przechodzimy Dalej. W następnym etapie klikamy Zainstaluj teraz. Aby kontynuować, należy przeczytać i zaakceptować umowę licencyjną Akceptuję postanowienia licencyjne. Ponownie wybieramy Dalej. Wskazujemy rodzaj instalacji - klikamy Niestandardowa (zaawansowane).

Przygotowywanie dysku

W oknie Gdzie chcesz zainstalować system Windows klikamy łącze Opcje dysku (zaawansowane), aby przygotować niesformatowany dysk. Następnie wybieramy jedną z partycji wyświetlanych na liście i klikamy Nowy, w odpowiednie pole wpisujemy rozmiar tworzonej partycji w MB (minimum 16000 MB vide wymagania). Operację zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj. W ten sam sposób możemy jeszcze podzielić nieprzydzielony rozmiar na kolejne - dodatkowe partycje, przeznaczone na własne pliki. Po odpowiednim podzieleniu twardego dysku, formatujemy jego partycje, wskazując je po kolei na liście i wybierając łącze Formatuj.
Może się jednak zdarzyć, że na liście nośników nie będą wyświetlane żadne partycje dysku. Jest to jednoznaczne z tym, iż system nie posiada odpowiedniego sterownika. Wkładamy więc dyskietkę bądź płytę ze sterownikiem do napędu i klikamy Załaduj sterownik. Po poprawnym zainstalowaniu urządzenia, możemy przystąpić do podzielenia go na partycje i sformatowania.
Gdy podzieliliśmy już dysk i sformatowaliśmy, przechodzimy do właściwego procesu instalacji - klikamy w tym celu Dalej.

@STRONA@

Instalowanie systemu Windows

Po zakończeniu procesu zbierania informacji możemy wygodnie usiąść i zaparzyć sobie kawę. Instalacja potrwa kilkanaście minut (w zależności od posiadanego sprzętu). Przy tym nie wymagana jest jakakolwiek ingerencja ze strony użytkownika. Instalator najpierw skopiuje pliki na dysk twardy, a następnie zostaną one rozpakowane. Później instalator zainstaluje funkcje oraz aktualizacje. Po tych czynnościach komputer zostanie ponownie uruchomiony.

Następnie instalator przystąpi do ostatniego (bezingerencyjnego) etapu - Kończenie instalacji, podczas którego zostaną zaktualizowane ustawienia rejestru oraz uruchomione usługi, po czym komputer zostanie uruchomiony ponownie.

Pierwsze uruchomienie systemu Windows

Po ukończeniu instalacji, Windows 7 zostanie po raz pierwszy uruchomiony i będziemy mogli przeprowadzić wstępną konfigurację systemu.

Wstępna konfiguracja

Przy pierwszym uruchomieniu systemu Windows 7 zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie podstawowych ustawień komputera. Podajemy nazwę użytkownika oraz nazwę komputera, hasło dla swojego konta, a także podpowiedź do hasła. Następnie poproszeni zostaniemy o wpisanie klucza produktu.

Trzeba tu zaznaczyć, że nie musimy wprowadzać od razu klucza produktu, bowiem będziemy mieć 30 dni na wpisanie numeru licencyjnego oraz aktywowanie systemu.

W następnym kroku decydujemy o ustawieniach aktualizacji, gdzie zalecane jest wybranie pierwszej opcji - Użyj ustawień zalecanych. W kolejnym etapie będziemy mogli skorygować ustawienia daty i godziny, a także strefy czasowej. Jeżeli nasz komputer podłączony jest do sieci lokalnej, system wykryje ten fakt i poprosi o wskazanie lokalizacji sieciowej. Oczywiście wybieramy opcję zgodną z rzeczywistością (Sieć domowa jeżeli komputer przyłączony jest do domowej lokalnej sieci). W przypadku, kiedy w komputerze mamy zainstalowaną kartę sieci bezprzewodowej Wi-Fi, a w pobliżu znajdować się będą punkty dostępowe, Windows 7 wyświetli listę sieci i umożliwi połączenie się z wybraną. Następny etap także uzależniony jest od warunków, jakie wykryje system, a mianowicie, jeśli w naszej sieci domowej zostaną wykryte inne komputery z zainstalowanym systemem Windows 7 oraz aktywowaną Grupą domową, będziemy teraz mogli przeprowadzić wstępną jej konfigurację. Wskazujemy więc elementy, które chcemy udostępniać, wpisujemy hasło grupy i klikamy Dalej. Jeśli jednak nie mamy zamiaru korzystać z nowej funkcji, wybieramy Pomiń.

System Windows finalizuje ustawienia i po chwili zostanie wyświetlony pulpit Windows 7.

Windows 7 - Zapraszamy

Po kilkunastu minutach system Windows 7 jest gotowy do użytku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows 7