Instalacja Microsoft Visual Studio Express 2012

Instalacja Microsoft Visual Studio Express 2012

 Piotr Maciejko
Piotr Maciejko
00:00
05.08.2013
40395 wyświetleń

Visual Studio 2012 jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym firmy Microsoft, dostępnym w wersjach Professional, Premium, Ultimate oraz bezpłatnej wersji Express. Ta ostatnia zawiera uproszczone w stosunku do ich płatnych odpowiedników wersje programów, zaś liczba instalowanych wtyczek jest mocno ograniczona. Nie zmienia to faktu, że nawet wersja Express jest znakomitym wyborem dla początkujących programistów i hobbystów, a to z uwagi na swoją darmową licencję, która nie wyklucza możliwości tworzenia programów komercyjnych.

Wymagania sprzętowe

Aby móc sprawnie tworzyć aplikacje w środowisku Visual Studio Express 2012, komputer, na którym będzie ono uruchamiane, musi spełniać poniższe wymagania sprzętowe:

  • Procesor 1,6 GHz lub szybszy
  • 1 GB pamięci RAM (1,5 GB w przypadku uruchamiania na maszynie wirtualnej)
  • Od 4 do 17 GB dostępnego miejsca na dysku (w zależności od instalowanych składników)
  • Karta graficzna zgodna z DirectX 9, działająca w rozdzielczości 1024 x 768 lub wyższej

Pobieranie

Aby pobrać Microsoft Visual Studio Express 2012 należy udać się na stronę www.microsoft.com/visualstudio, po czym z menu Pobierz wybrać 2012 Pobierz, a następnie kliknąć Visual Studio Express 2012.

Na tym etapie możemy wybrać jedną z poniższych wersji:
  • Microsoft Visual Studio Express 2012 for Windows Desktop - udostępnia narzędzia do tworzenia aplikacji w językach C#, C++ i Visual Basic
  • Microsoft Visual Studio Express 2012 for Windows 8 - umożliwia tworzenie aplikacji dla nowego, innowacyjnego interfejsu Modern UI
  • Microsoft Visual Studio Express 2012 for Windows Web - służy do tworzenia aplikacji internetowych
  • Microsoft Visual Studio Express 2012 for Windows Phone - stworzony na potrzeby pisania programów pod mobilny system Windows Phone.
  • Microsoft Visual Studio Team Foundation Server Express 2012 z aktualizacją Update 3 - rozbudowany system zarządzania cyklem życia aplikacji, stworzony z myślą o mniejszych zespołach

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać je wszystkie i stworzyć sobie uniwersalne środowisko pracy, które umożliwi nam wytwarzanie aplikacji przeznaczonych na wszystkie wymienione powyżej platformy.

Instalacja

Należy udać się do miejsca, w którym znajduje się pobrany obraz dysku instalacyjnego Microsoft Visual Studio Express 2012. Po jego podwójnym kliknięciu, obraz zamontuje się automatycznie. Jeśli to nie nastąpi, można spróbować rozpakować go programem do archiwizacji plików (WinRAR lub 7-Zip) lub zamontować go za pomocą stosownego programu (np. Deamon Tools). Po uruchomieniu pliku instalacyjnego, swoją pracę rozpocznie instalator środowiska Visual Studio 2012 Express, podczas której będziemy mieli możliwość wyboru docelowego miejsca instalacji. Można również zapoznać się z licencją i opcjonalnie przystąpić do programu poprawy jakości tego narzędzia.

Po kliknięciu przycisku Install, proces instalacji rozpocznie się, co w zależności od wybranej wersji środowiska, może potrwać dobrych kilka minut. We wszystkich dostępnych wersjach, proces instalacji przebiega w dokładnie taki sam sposób. Poniższy obraz przedstawia instalację wersji dla Windows 8.

Rejestracja

Po zakończonej pomyślnie instalacji należy uzyskać bezpłatny klucz aktywacyjny. W przeciwnym razie czas korzystania ze środowiska Microsoft Visual Studio 2012 Express będzie ograniczony do 30 dni. Co ważne, klucz otrzymujemy w toku rejestracji dla każdej wersji oddzielnie, a o jego podanie zostaniemy poproszeni przy pierwszym uruchomieniu programu. Klikając w zamieszczone w widocznym wówczas oknie łącze, zostaniemy przeniesieni do strony z formularzem rejestracji.

W czasie jego wypełniania, musimy podać standardowe dla tego typu formularzy informacje. Możemy zgodzić się lub nie na wysyłanie przez Microsoft na naszą skrzynkę pocztową informacji o produktach, usługach i wydarzeniach. Po prawidłowej rejestracji otrzymamy klucz produktu, który dodatkowo zostanie wysłany na podany przez nas adres skrzynki pocztowej.

Uruchomienie

Jeśli wszystkie kroki zostaną wykonane prawidłowo, wówczas program zostanie uruchomiony. Od tej chwili możemy zdobywać tajniki wiedzy, które pozwolą nam na pisanie rewelacyjnych, nowoczesnych aplikacji w przyjaznym dla oka zintegrowanym środowisku programistycznym o bardzo dużych możliwościach.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Visual Studio Express