Menu kategorii
 • If [not] Errorlevel liczba komenda

  If [not] Errorlevel liczba komenda

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  09.03.2006
  27326 wyświetleń

  If [not] Errorlevel liczba komenda - Instrukcja warunkowa, wykonująca komendę jeżeli kod zwracany przez poprzednią instrukcję jest równy liczba.

  1: @echo off
  2: %1 %2 %3 %4
  3: echo blad = %errorlevel%
  4: echo .

  Każde polecenie uruchomione w Wierszu polecenia zwraca kod błędu. Zazwyczaj jeżeli polecenie wykonało się bezbłędnie konsola zwraca kod błędu 0. Inne kody błędu są zwracane w zależności od programu i naszego zachowania. Kod umieszczony powyżej pomaga nam dowiedzieć się jakie kody zwracają różne komendy w czasie błędów. Program wywołujemy w następujący sposób: piszemy program a po nim polecenie wraz z parametrami które chcemy zbadać.

  1: @echo off
  2: dir t*.txt /b
  3: if errorlevel 1 goto end
  4: del t*.txt
  5: :end
  6: echo .

  W tym programie w wierszu drugim sprawdzamy czy istnieją pliki tekstowe zaczynające się na literę t. Jeżeli istnieją kod błędu będzie równy 0 jeżeli nie kod będzie równy 1. Jeżeli pliki nie istnieją przechodzimy na koniec programu. Czyli jeżeli pliki tekstowe spełniające nasze wymagania nie znajdują się na dysku nie próbujemy ich skasować.

  Nasz program nazywa się program.bat i znajduje się na dysku c:\. Uruchamiamy go wpisując w Wierszu polecenia jego nazwę czyli program. Wszystko co znajduje się pod pierwszą linijką C:\>program  zostało wygenerowane przez nasz program wsadowy. Używamy w programach komend, które zostały opisane wcześniej w tabeli. Jeżeli coś jest nie zrozumiałe należy cofnąć się do poprzednich objaśnień. W kodzie programu numerujemy linie aby prościej było źródło omawiać. W programach wsadowych zabronione jest numerowanie kolejnych wierszy.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Programy wsadowe (.bat)