IT Academic Day 2008 na Politechnice Częstochowskiej - relacja

IT Academic Day 2008 na Politechnice Częstochowskiej - relacja

Autor: Jarosław Kosiorek

Opublikowano: 12/10/2008, 12:00 AM

Liczba odsłon: 6197

Tegoroczna konferencja IT Academic Day na Politechnice Częstochowskiej odbyła się, podobnie jak w zeszłym roku, w auli A0 Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Już o godzinie 8.30 pod stolikiem rejestracyjnym zaczęły pojawiać się pierwsze osoby, a sala wykładowa zaczęła powoli się napełniać słuchaczami. Kiedy już wybiła godzina 9.00, aula pękała w szwach. Okazało się, że na konferencji zjawiło się ponad 300 osób.

Przed audytorium pierwsi pojawili się Grzegorz Biernacki oraz Sławomir Świech – koordynatorzy tegorocznej konferencji. Nastąpiło oficjalne powitanie zaproszonych gości, władz wydziału, nauczycieli akademickich, prelegentów, no i oczywiście uczestników konferencji. Mowę inauguracyjną wygłosił dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki - dr hab. inż. Norbert Sczygiol, prof. P.Cz. Wyraził on zadowolenie że to już 4 konferencja z tej serii na naszej uczelni oraz że liczba uczestników w tym roku jest rekordowo duża.

Po krótkiej przerwie technicznej przed słuchaczami wystąpił Bartłomiej Zass z Microsoft. Przedstawił programy akademickie oferowane przez Microsoft m.in. MSDN AA, Imagine Cup, praktyki w Redmond, jednak najciekawszym okazał się program BizSpark, polegający na darmowym udostępnieniu produktów Microsoft oraz wsparciu młodych firm wytwarzających oprogramowanie. Prezentacja spotkała się z dużą liczbą pytań ze strony audytorium.

Windows jako narzędzie walki z wirusami – prowadzony przez Roberta Kapuścińskiego z Kaspersky Lab Polska okazał się wykładem czysto praktycznym. Podczas prezentacji mieliśmy okazje rozruszać szare komórki i zgarnąć przy okazji wartościowe nagrody. Nie było łatwo, a wiedza nt. produktów z serii Windows oraz doświadczenie wyniesione z ubiegłorocznej prezentacji okazała się bardzo pomocna. Twórcy wirusów nie śpią i wiedzą jak usprawniać własne dzieła – my zyskaliśmy wiedzę jak z nimi wstępnie walczyć nie restartując komputera i co najważniejsze unikać 'format c:'.

W czasie przerwy technicznej zorganizowany był pierwszy konkurs, w którym można było wygrać prenumeratę magazynu komputerowego NEXT. Uczestnicy mieli na czas namalować najnowsze logo .NET. Jak się później okazało zadanie to nie było wcale takie łatwe. Jednak po paru pierwszych próbach jeden z uczestników na swoim konferencyjnym notatniku narysował wstążkę. Tym sposobem pierwsza prenumerata została wygrana. To zmobilizowało audytorium do dalszej walki o atrakcyjne nagrody.

Programowanie urządzeń mobilnych - prowadzony przez Bartłomieja Zassa był wykładem, który z pewnością można uznać za perełkę tegorocznej konferencji. Przedstawienie programów niezbędnych i pomocnych przy programowaniu aplikacji na Windows Mobile, porównanie wersji, usprawnień, a także statystyk dotyczących rozwoju urządzeń mobilnych uświadomiło wszystkim jak duże możliwości niesie za sobą mobilny .NET. Parę przykładowych projektów wywołało spore poruszenie na widowni, szczególnie system do głosowania oraz zdalny podsłuch. Bartłomieja Zass pokazał nam jak testowanie przy pomocy emulatorów ułatwi nam pracę nawet nie posiadając fizycznych urządzeń.

Po prezentacji Bartłomieja Zassa ogłoszono następny konkurs. Tym razem był to konkurs poetycki, w którym należało stworzyć konferencyjny wiersz. Uczestnicy konferencji zachęceni atrakcyjnymi nagrodami ruszyli do poetyckiego boju. Do jury napłynęło prawie 50 utworów, które niejednokrotnie wywoływały uśmiech na ich twarzach. W ramach tego konkursu wyłoniono zwycięzcę, który został obdarowany prenumeratą magazynu NEXT, a także przyznano wiele wyróżnień, które nagrodzono oprogramowaniem oraz nagrodami książkowymi.

Po krótkiej przerwie uczestnicy wysłuchali wykładu o Windows HPC Server 2008 – prowadzonego przez Łukasza Tomczyka z Politechniki Częstochowskiej na którym wszyscy mieli okazję na żywo zobaczyć klaster zbudowany z 2 komputerów (węzła głównego i roboczego) na platformie Windows HPC Server 2008. Łukasz Tomczyk przedstawił możliwości instalacji, skalarności systemu oraz trzy sposoby kolejkowania zadań. Uruchamiając owe prace uczestnicy mogli zauważyć w jaki sposób zostaje rozłożone obciążenie na rdzenie i sieć na poszczególnych węzłach. Na zakończenie wyemitowany został filmik z grą Go rozgrywany między komputerami, a dokładniej ilością rdzeni przydzielonych na gracza – efekt imponujący.

W czasie ostatniej przerwy zorganizowana została kolejna seria konkursów, w których rozdano kolejną porcję nagród, których fundatorami były m.in. takie firmy jak Microsoft, Helion, Onex Group, Kaspersky Lab czy RMF Maxxx.

Ostatnim wykładem był AOP - programowanie aspektowe – prowadzony przez Jakuba Jałbrzykowskiego z Politechniki Białostockiej, na którym mogliśmy się przekonać do nowego podejścia programowania. Jakub przedstawił jak korzystając z atrybutów przy tworzeniu aplikacji ułatwić mozolne powtarzanie istniejącego kodu, poprawić przejrzystość oraz zautomatyzować wiele funkcji ograniczając się do niewielkich ilości kodu. Przyszłość? Tak, choć samo zrozumienie i zdobycie umiejętności posługiwania się AOP może wymagać większego zaangażowania.

Po ostatnim wykładzie na środku pojawił się znowu Grzegorz Biernacki, który podziękował za uczestnictwo wszystkim słuchaczom a także za pomoc ekipie organizacyjnej. Przyznał, że tak wielka frekwencja oraz radość na twarzach uczestników była dla niego źródłem dużej satysfakcji. Po oficjalnym zakończeniu konferencji serdecznie zaprosił wszystkich zgromadzonych na przyszłoroczną edycję IT Academic Day na Politechnice Częstochowskiej.