HoloLens i Oculus Rift to tylko początek rozwoju VR. Microsoft dołącza do XR Association

HoloLens i Oculus Rift to tylko początek rozwoju VR. Microsoft dołącza do XR Association

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
13:35
22.07.2019
2232 wyświetlenia

Z technologiami AR i jest trochę tak, jak ze składanymi smartfonami - pojawiły się chyba nieco za wcześnie, by użytkownicy w pełni docenili ich potencjał. Zasadniczo poza Oculus Rift i HTC Vive technologie te nie zyskały większego uznania wśród użytkowników. O tanich goglach do smartfona nie wspominam, bo to za wiele z prawdziwym VR wspólnego nie ma. Microsoft próbował ten stan rzeczy zmienić i wprowadzić rozszerzoną rzeczywistość do każdego domu. Windows Mixed Reality okazało się jednak komercyjną porażką.

Technologie VR Microsoftu znalazły swoją niszę, z tym że na rynku korporacyjnym. Tutaj gogle HoloLens (obie ich generacje) wyznaczają standardy i przyjęły się doskonale. Dlatego gigant nadal chce w tę dziedzinę inwestować, bo co by nie mówić o stanie faktycznym, to jest to jednak przyszłość.

Reklama

By pomóc w jej rozwoju, dołączył on do inicjatywy XR Association, w której biorą udział również inne znaczące w tej dziedzinie marki, takie jak wspomniany Oculus (należący do Facebooka), HTC, Google, Samsung oraz Sony. Elizabeth Hyman, szefowa XR Association, w takich słowach skomentowała to wydarzenie:

Jest to bardzo ważny kamień milowy, który odzwierciedla rozwój przemysłu XR obejmującego rozszerzoną rzeczywistość, mieszaną rzeczywistość i przyszłe technologie, które jeszcze nie powstały w tej szybko rozwijającej się przestrzeni XR. Zaawansowana oferta mieszanej rzeczywistości Microsoftu, w tym przełomowy zestaw gogli HoloLens i jego doświadczenie w tej dziedzinie, wzmacniają zdolność XRA do zapewnienia jednolitego, mocnego głosu w branży.

Mamy dopiero pierwsze ćwierćwiecze XXI wieku, a biorąc pod uwagę astronomiczne tempo, w jakim rozwija się technologia, długo nie będziemy musieli czekać na kolejny duży krok i kamień milowy w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości. Pierwsze dwa mamy już zasadniczo za sobą. Myślę, że wskazać tu trzeba przede wszystkim gogle Oculus Rift na rynku konsumenckim i HoloLens na komercyjnym. Inicjatywa XR może zaowocować wkrótce ciekawymi i innowacyjnymi projektami.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://xra.org/2019/07/18/microsoft-joins-xr-association-as-member-company/

Polecamy również w kategorii Technologie VR, AR, MR