Harry Shum, EVP Microsoft AI and Research Group, opuszcza firmę

Harry Shum, EVP Microsoft AI and Research Group, opuszcza firmę

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:14
13.11.2019
590 wyświetleń

Microsoft może poszczycić się jednym z najwyższych w branży wskaźnikiem satysfakcji pracowników, również jeśli chodzi o zarobki. Z tego względu rotacja na wysokich stanowiskach należy do rzadkości, ale jednak do niej dochodzi. W samym tylko 2019 roku z Redmond odeszli główny designer Windows i Office, były szef Windows Insider i CVP działu Gaming. Swoją rezygnację złożyła tymczasem inna znana postać, Harry Shum, który w ostatnim czasie kierował grupą odpowiedzialną za sztuczną inteligencję i badania. Doktor Shum to prawdziwy Microsoftowy weteran. Warto przybliżyć jego historię pracy dla giganta.

Harry Shum był odpowiedzialny za realizowanie strategii firmy dotyczącej zarówno AI, jak też innowacyjnych badań i rozwoju, obejmujących infrastrukturę, usługi, aplikacje i agenty. Dowodził nakierowanymi na AI grupami produktów, m.in. Bing. Był również liderem Microsoft Research i kierował jego integracją z zespołami inżynierów w całej firmie. Wcześniej, w latach 2007-2013 dr Shum pełnił funkcję CVP odpowiadającego za rozwój wyszukiwarki Bing, a jeszcze wcześniej nadzorował wysiłki badawcze w Microsoft Research Asia i był odpowiedzialny m.in. za Internet Services Research Center. Jego odejście z firmy ogłosił szerzej Satya Nadella w mailu do pracowników:

Harry miał dogłębny wpływ na Microsoft. Jego wkład w pola informatyki i AI zostawiły dziedzictwo i solidne fundamenty pod przyszłe innowacje. Chcę mu podziękować za jego przewodnictwo i partnerstwo, oraz za wszystko, co zrobił dla Microsoft.
— Satya Nadella, CEO Microsoft

Dr Shum dołączył do Microsoft Research w Redmond w 1996 r. jako badacz. Dwa lata później przeniósł się do Pekinu jako jeden z założycieli Microsoft Research China (przemianowanego później na Microsoft Research Asia). Tam piastował stanowiska przez 9 lat, by kolejno stać się menadżerem badań, asystentem dyrektora zarządzającego i wreszcie dyrektorem zarządzającym Microsoft Research Asia. Resztę historii już znacie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.zdnet.com/article/microsoft-cto-kevin-scott-takes-over-from-harry-shum-as-head-of-ai-and-research/

Polecamy również w kategorii Microsoft