Google AI potrafi błyskawicznie wykryć raka piersi tylko na podstawie zdjęcia rentgenowskiego

Google AI potrafi błyskawicznie wykryć raka piersi tylko na podstawie zdjęcia rentgenowskiego

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
13:13
02.01.2020
623 wyświetlenia

Sztuczna inteligencja rozwija się naprawdę szybkim tempie i efekt tego rozwoju wcale nie musi kojarzyć się ze scenariuszem "Terminatora" albo "Matrixa". Na razie potrafimy trzymać sztuczną inteligencję w ryzach i bunt maszyn nam nie grozi. Mogą nam za to realnie pomóc tam, gdzie precyzja i szybkość są wyjątkowo ważne. Wszelkiego rodzaju diagności z różnych dziedzin medycyny mogą czuć się odrobinę zagrożeni. Sztuczna inteligencja właśnie udowodniła swoją przydatność w wykrywaniu raka piersi tylko na podstawie zdjęcia RTG.

Mammograf

Oczywiście SI nadal nie zastąpi człowieka, który efekt jej pracy będzie musiał zweryfikować. Daje to jednak szansę na o wiele szybsze wykrycie potencjalnych ognisk chorobowych właśnie w takiej sytuacji, gdzie czas ma wręcz krytyczne znaczenie. Im wcześniej wykryjemy raka, tym lepsze są rokowania i szanse na pełne wyleczenie. Zespół Google AI opracował właśnie nowy system do skanowania zdjęć RTG, aby pomóc radiologom w wykrywaniu raka piersi. Model został opracowany we współpracy z DeepMind, Cancer Research UK Imperial Centre, Northwestern University i Royal Surrey County Hospital.

Zespół wykorzystał do szkolenia SI anonimowe dane zebrane z badań mammograficznych ponad 76 000 kobiet z Wielkiej Brytanii i ponad 15 000 kobiet z USA. Później przetestowano model przy wykorzystaniu wcześniej potwierdzonych już danych ponad 25 000 kobiet z Wielkiej Brytanii i 3 000 kobiet z USA. SI udało się o 9,4% zniwelować ilość błędnych diagnoz, które nie wskazywały na ryzyko raka. Oczywiście SI nie jest nieomylna i zdarzały się przypadki, w których to lekarz wskazywał poprawną diagnozę, a SI popełniła błąd. Kluczem jest tutaj połączenie obu tych sposobów diagnozy, które mogą się w przyszłości uzupełniać.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.theverge.com/2020/1/1/21045635/google-ai-detect-breast-cancer-mammograms-healthcare

Polecamy również w kategorii Google