GitHub przeniesiony w całości do terminala za pomocą GitHub CLI 1.0

GitHub przeniesiony w całości do terminala za pomocą GitHub CLI 1.0

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:46
17.09.2020
2016 wyświetleń

Na początku tego roku pisaliśmy o nowym, łatwiejszym i bardziej bezproblemowym sposobie na korzystanie z GitHub poprzez wiersz polecenia — GitHub CLI. Usługa, która wprowadza GitHub wprost do terminala, wyszła właśnie z fazy beta i jest dostępna w pełnej wersji 1.0. Co nowego ona wprowadza?

GitHub CLI stanowi odpowiedź na potrzeby pracy w środowisku terminala, gdzie pomaga zachować skupienie, korzystać ze skryptów i tworzyć własne przepływy pracy. Od uruchomienia wersji beta w lutym użytkownicy stworzyli w nim już 250 tys. pull requestów, wykonali ponad 350 tys. scaleń i stworzyli ponad 20 tys. zgłoszeń. Microsoft zebrał też sporo feedbacku. Dziś usługa wychodzi z wersji beta i jest dostępna do pobrania na systemy Windows, macOS i Linux.

GitHub CLI 1.0 pozwala:

  • Uruchamiać cały przepływ pracy GitHub w terminalu — od zgłoszeń, po wydania.
  • Wywoływać API GitHub, aby skryptować prawie każde działanie, a także ustawiać własny alias dowolnego polecenia.
  • Połączyć się z GitHub Enterprise Server obok GitHub.com.

Przed powstaniem GitHub CLI nieoficjalnym narzędziem interfejsu wiersza poleceń dla GitHub był hub. Dziś gh jest oficjalnym narzędziem CLI z fundamentalnie innym designem. Podczas gdy oba wprowadzają GitHub do terminala, hub zachowuje się jak proxy wobec git, a gh jest samodzielnym narzędziem.

GitHub CLI jest dostępny dla repozytoriów hostowanych w GitHub.com oraz GitHub Enterprise Server 2.20+. Jest też oczywiście darmowy i open source'owy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://github.blog/2020-09-17-github-cli-1-0-is-now-available/

Polecamy również w kategorii GitHub