GWX czy przydatne narzędzie? Microsoft chce rozwiązać problemy z Windows Update

GWX czy przydatne narzędzie? Microsoft chce rozwiązać problemy z Windows Update

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:02
18.06.2018
0 komentarzy
752 wyświetlenia

GWX, znany lepiej pod nazwą Uzyskaj system Windows 10, to niesławna aplikacja, mająca w okresie popremierowym skłonić użytkowników Windows 7 i Windows 8.1 do przesiadki na Windows 10. Mało intuicyjny, za to bardzo irytujący interfejs spowodował wiele niechcianych aktualizacji, co dla Microsoftu skończyło się serią pozwów i wypłaconymi tysiącami ugodowych dolarów. Wydawało się, że GWX to przeszłość, ale czy na pewno?

GWX KB4056254

Pierwotna wersja GWX działała przez cały 12-miesięczny okres trwania darmowej oferty aktualizacji, a z systemów zniknęła dwa miesiące później. Przez ten czas do szewskiej pasji doprowadzała użytkowników, którzy woleli pozostać przy Windows 7 lub 8.1, a Microsoft kilkukrotnie poprawiał jej interfejs, by uniknąć kolejnych pozwów. O niechlubnym programiku świat już prawie zapomniał, ale najwyraźniej również sam Microsoft zapomniał o jego negatywnej recepcji. Czyżby szykował się powrót GWX?

Usługa, mająca ułatwić aktualizację do April 2018 Update, nosi miano Windows 10 update facilitation service. Jest ona procesem działającym w tle, udostępnianym urządzeniom z Windows 10 Home i Pro w wersjach 1507, 1511, 1607 i 1703. Jak twierdzi Microsoft, "aktualizacja ta zawiera pliki i zasoby, rozwiązujące problemy z procesami aktualizacyjnymi w tle w stosie usługi Windows Update. Utrzymywanie stanu zdrowia usługi Windows Update i wydajności pomaga upewnić się, że aktualizacje jakościowe instalują się płynnie na twoim urządzeniu i pomagają poprawić niezawodność i bezpieczeństwo urządzeń z Windows 10". Aktualizacja trafia tylko do wybranych buildów wspomnianych wersji Dziesiątki - tych, które jej wymagają - za pośrednictwem Windows Update lub UAC.

KB4056254KB4056254

Oczywiście jedną z głównych przyczyn problemów z Windows Update, przynajmniej z perspektywy Microsoftu, jest sabotaż usługi przez użytkowników, np. poprzez skrypty PowerShella. Z drugiej strony Windows Update sam w sobie jest głównym źródłem problemów użytkowników Windows 10, dlatego nowa aplikacja może dla niektórych okazać się zbawienna. Dotyczy to jednak tylko tych, którzy faktycznie mają problemy z aktualizacją, a nie tych, którzy sami je wywołują.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://support.microsoft.com/en-us/help/4056254/windows-10-update-facilitation-service

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor