Menu kategorii
 • Facebook w systemie Windows 8

  Facebook w systemie Windows 8

   Marcin Paradowski
  Marcin Paradowski
  00:00
  26.11.2012
  24021 wyświetlenie

  Do dnia premiery Windows 8, tj. 26 października 2012 roku, korzystanie z serwisu społecznościowego Facebook ograniczało się do przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnych w telefonach komórkowych, smartphonach czy tabletach. Po tej dacie użytkownicy nowego systemu Microsoft mają możliwość przeglądania zawartości swoich ulubionych stron na Facebooku bezpośrednio z poziomu aplikacji systemowej Kontakty.

  Pierwsze logowanie

  W pierwszej kolejności należałoby zsynchronizować listę znajomych na Facebooku. W tym celu należy uruchomić aplikację Ludzie klikając jej kafelek w nowym menu Start.

  W prawej części okna aplikacji pojawi się lista serwisów, w tym Facebook czy Google, których zawartość możemy przeglądać bez konieczności używania przeglądarki internetowej. Jeśli lista jest niewidoczna wówczas należy przesunąć kursor myszy w prawy górny/dolny róg ekranu, wówczas wyświetli się stosowne menu.

  Teraz wystarczy chwilę odczekać, aż system Windows zsynchronizuje nasze kontakty z tymi pobranymi z Facebooka.

  Od tej pory możemy już prowadzić konwersacje ze znajomymi, komentować ich wpisy, zdjęcia, publikować własne materiały.

  Kontakty

  Ekran kontaktu został tak zaprojektowany, by przedstawione informacje były jak najbardziej przejrzyste i czytelne.

  Po kliknięciu prawym klawiszem myszy w dowolny obszar ekranu pojawi się menu kontekstowe zawierające najpotrzebniejsze narzędzia: przypięcie danego kontaktu do ekranu startowego systemu Windows, dodanie do ulubiony czy edycję. Funkcja „połącz” pojawia się w przypadku kiedy dany kontakt mamy zapisany np. w kontaktach Google.

  Chat Facebook w Windows 8

  Pozostając przy kontaktach, mamy też możliwość prowadzenia rozmów. Służy do tego aplikacja Wiadomości, a rozmowę możemy rozpocząć na dwa sposoby. Pierwszy, z poziomu karty danego kontaktu, poprzez kliknięcie Wyślij wiadomość, a drugi, przez użycie wspomnianej aplikacji Wiadomości.

  Co nowego

  W zakładce „Co nowego”, podobnie jak w wersji przeglądarkowej, pojawiają się wszelkie aktualizacje statusów, nowe publikacje, zdjęcia, filmy pochodzące od naszych znajomych oraz „polubionych” profili na Facebooku. Oczywiście nie mogło zabraknąć opcji „Lubię to” czy dodania komentarza do wyświetlanych wpisów.

  Zdjęcia

  Integracja Windows 8 z Facebookiem nie kończy się tylko na aplikacji Kontakty. Uruchamiając Zdjęcia, klikając na odpowiedni kafelek na ekranie Start, możemy przeglądać nasze albumy ze zdjęciami i filmami, umieszczonymi w serwisie społecznościowym. Wymienione materiały wyświetlane są w postaci paska przewijanego od prawej do lewej, a wybrane zdjęcie czy film w trybie pełnoekranowym. Dodatkowo wybrane zdjęcie można ustawić jako tło aplikacji, czy też przypisać do kafelka, tak aby było wyświetlane na ekranie Start.

  Kalendarz

  Nie tylko zdjęcia, kontakty czy publikacje na naszym facebookowym wallu są synchronizowane z aplikacjami Windows 8. W Kalendarzu znajdziemy informacje od datach urodzin naszych znajomych oraz terminach świąt państwowych czy religijnych.

  Po kliknięciu na wybrane wydarzenie pojawia się ekran z informacją oraz z możliwością dodania notatki w polu wiadomości.

  Podsumowanie

  Nie sądzę aby użytkownicy Windows 8 posiadający konto Facebooka, masowo porzucili obsługę tego serwisu społecznościowego poprzez przeglądarkę internetową. Jak na Modern UI przystało wszystko jest przejrzyste i schludne, aczkolwiek brakuje swego rodzaju kampanii promującej alternatywne przeglądanie, „lajkowanie” i komentowanie wpisów. Niewątpliwym plusem jest to, że w aplikacjach systemowych nie pojawiają się reklamy, wyświetlane w webowej wersji Facebooka. Jednym z brakujących elementów jest brak powiadomień na pulpicie, choćby o skomentowaniu naszego wpisu, przez znajomego. Aczkolwiek wszystko jest kwestią czasu i można mieć nadzieję, że integracja Windows 8 z „fejsem” będzie się dalej rozwijać, a użytkownicy będą otrzymywać aktualizacje aplikacji systemowych, zawierające kolejne funkcje znane z serwisu Facebook.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Składniki Windows 8