FBI potrafi już obejść zabezpieczenia iPhone'a i nie potrzebuje zgody Apple

FBI potrafi już obejść zabezpieczenia iPhone'a i nie potrzebuje zgody Apple

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:34
16.01.2020
1426 wyświetleń

Apple, znany z nieudzielania dostępu do urządzeń swoich klientów nawet w wyjątkowych okolicznościach, po raz kolejny znalazł się pod naciskiem organów ścigania i samego prezydenta Trumpa. Firma nie zgodziła się na odblokowanie iPhone'a zamachowcy z bazy wojskowej na Florydzie, twierdząc, że nie naruszy jego prywatności i nie pomoże FBI w obejściu zabezpieczeń. Ale czy w ogóle musi pomagać?

Wygląda na to, że Federalne Biuro Śledcze wcale nie potrzebuje pomocy ani przyzwolenia Apple, by wejść na telefon terrorysty. Jak wynika z raportu Forbes, agencji udało się już pozyskać dane z iPhone'a 11 Pro Max. W publikacji ujawniono nakaz przeszukania Barisa Ali Kocha, który pomógł bratu oskarżonemu o zbrodnię nienawiści w ucieczce z kraju. Jak wynika z nakazu, FBI użyło narzędzia (a w zasadzie to urządzenia) o nazwie GrayKey. Forbes, który porównał swoje informacje z wersją adwokata, zaznacza jednak, iż nie ma całkowitej pewności, czy do złamania zabezpieczeń Apple'a posłużył właśnie GrayKey, gdyż ten w nakazie figuruje jako oprogramowanie do "analizy kryminalistycznej".

Rodzi się tu pytanie, po co w ogóle władze zwracają się z prośbami do Apple i mieszają go z błotem w przypadku odmowy, skoro mają już narzędzie do złamania zabezpieczeń. Jak podejrzewa Nicholas Weaver, badacz i wykładowca na International Computer Science Institute w Berkeley, działania agencji to "teatrzyk":

W skrócie wygląda to tak, że Apple zrobiło sejf i aby zmienić jego szyfr, trzeba najpierw otworzyć sejf. FBI mówi "zmieńcie szyfr", wiedząc jednak w pełni, że nie można zmienić kombinacji bez uprzedniego odblokowania sejfu.

FBI nie jest pierwszą amerykańską agencją, która korzysta z GrayKey, by obejść zabezpieczenia. Z opublikowanego w 2018 roku raportu Motherboard mogliśmy się dowiedzieć, że pewna liczba lokalnych i regionalnych oddziałów policji zakupiła lub myślała o zakupie tego narzędzia. Z jego zmodyfikowanej wersji, aby włamywać się na iPhone'y, korzystają natomiast służby ICE oraz DEA. Co ciekawe, GrayKey powstał w firmie założonej przez co najmniej jednego byłego inżyniera Apple.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.forbes.com/sites/thomasbrewster/2020/01/15/the-fbi-got-data-from-a-locked-iphone-11-pro-max--so-why-is-it-demanding-apple-unlock-older-phones/#f01c8695e651

Polecamy również w kategorii Apple