Expression Media Reader

Expression Media Reader

Autor: Robert Żuber

Opublikowano: 9/15/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 7292

Od pewnego już czasu da się zauważyć trend, wedle którego Microsoft przygotowując komercyjne programy do tworzenia wszelkiego typu prezentacji, wirtualnych katalogów, czy innych multimedialnych i tekstowych dokumentów, udostępnia zupełnie za darmo aplikacje stworzone wyłącznie do otwierania tego typu danych i tym samym zaprezentowania ich treści. Zazwyczaj tego typu rozwiązania mają w swojej nazwie wyraz Reader, co sugeruje, że przeznaczone są do odczytywania. Nie inaczej jest w przypadku aplikacji z rodziny Microsoft Expression, mianowicie Expression Media. Jest to oprogramowanie służące głównie do porządkowania multimediów zebranych na dysku. Możemy na przykład tworzyć galerie, oceniać poszczególne elementy i nadawać im etykiety. Wszystko to, aby zapewnić ład i porządek, tak żeby jak najłatwiej było odnaleźć interesujące pozycje i zapisać je w katalogu., a w przyszłości ponownie otworzyć.

Expression Media Reader umożliwia właśnie jedynie otwieranie i przeglądanie plików typu Expression Media Catalog, czyli dokumentów z rozszerzeniem .ivc. Jest to domyślny sposób zapisu tego typu katalogów. Program został pozbawiony wielu funkcji pełnego programu, takich jak możliwość zachowywania (np. ocen, etykiet), retuszu zdjęć, czy tworzenia z zebranych materiałów prezentacji multimedialnych.

Instalacja i wymagania

Aplikację pobrać możemy z serwera Microsoft pod tym adresem: Expression Media Reader (5.1 MB). Instalator jest niezwykle prosty w obsłudze, każdy sobie poradzi. Program wymaga zainstalowania w systemie bibliotek .NET Framewok 3.0 oraz Apple QuickTime w wersji conajmniej 7.1.5. Pozostałe wymagania przedstawiają się następująco:

Procesor: minimum 1GHz
Pamięć: 1GB
Rozdzielczość/paleta kolorów: 1024x768/24-bity
System operacyjny: Windows Vista, Windows XP SP2

Rozpoczynamy pracę z programem

Po instalacji program od razu poprosi o wskazanie na dysku zapisanego katalogu do otwarcia, kiedy tego nie zrobimy automatycznie zakończy swoje działanie. Korzystając z menu New, przy pomocy opcji Open otworzyć możemy kolejny dokument. Open Recent zawiera listę niedawno otwieranych plików. |Ciekawą funkcją jest Catalog Finder. Umożliwia wyszukiwanie na dysku dokumentów Expression Media. Z listy Volume wybieramy partycję, na której program ma przeprowadzić poszukiwania. Po kliknięciu Find aplikacja pokaże znalezione pliki, o ile takie istnieją. Po wybraniu pozycji na liście w oknie po prawej wyświetlone zostaną szczegóły takie jak miniatura zawartości, w sekcji Details uzyskamy informacje na temat ilości plików w zbiorze, oraz dacie ostatniego zapisu, dodatkowe dane to ścieżka dostępu (Path) oraz komentarz (Comment), jeżeli takowy został umieszczony.

W głównym oknie programu zauważymy trzy zakładki. Pierwsza, oznaczona jako List ukazuje multimedia jako listę z widokiem szczegółów. W kolumnach umieszczono następujące dane:

  • File name (nazwa pliku)
  • File size (rozmiar)
  • File type (typ/rozszerzenie)
  • Width (szerokość w pixelach)
  • Height (wysokość w pixelach)
  • Duration (czas trwania - w przypadku plików filmowych)
  • Path name (ścieżka dostępu)

Widok miniatur (Thumbnail) oprócz tego, że umożliwia wygodny podgląd, pozwala także tymczasowo oceniać zdjęcia przy pomocy gwiazdek lub oznaczać je różnokolorowymi etykietami, grupując je w ten sposób w kategorie. Do dyspozycji mamy dziewięć wstępnie zdefiniowanych barw, możemy je także skomponować własnoręcznie. W tym celu otwórzmy zakładkę Edit, następnie Preferences i Labels and Colors. Podwójne kliknięcie na miniaturce przeniesie na kartę Media, gdzie umieszczono podgląd plików. Między kolejnymi dokumentami przemieszczamy się za pomocą klawiszy strzałek.

Menu nie jest tak rozbudowane jak w przypadku Expression Media. Oferuje tylko podstawowe opcje wśród których wymienić wypada menu Edit z funkcjami zaznaczania oraz sortowania plików, Find gdzie umieszczono mechanizm przeszukiwania, View z trybem pełnoekranowym, Make, w którym pojawia się funkcja tworzenie pokazu slajdów. W zakładce Window mamy możliwość zaznaczenia w jaki sposób mają być prezentowane multimedia oraz jakie paski narzędziowe mają zostać aktywowane.

Organizacja oraz wyszukiwanie i sortowanie

Po naciśnięciu Organize Media Reader wyświetli okno, w którym będziemy mogli spośród zdjęć wyłowić te z konkretną etykietą (Label) lub oceną (Rating), ponadto istnieje opcja wyróżniania tych o konkretnym typie, autorze, dacie lub słowach kluczowych.

Przycisk Info zaprezentuje szereg informacji na temat zgromadzonego w katalogu materiału (zdjęcia lub filmu). Wyświetla informacje na temat:

  • Typu multimediów (Media type)
  • Typu pliku (File type)
  • Kodeka (Encoding)
  • Wielkości (File size)
  • Nzwya dysku (Disk name)
  • Orientacji (Orientation)
  • Rozmiaru (Dimensions)
  • Rozdzielczości (Resolution)
  • Głębi kolorów (Dept)
  • Kompresji  (Compression)
  • Kolorach (Color space)
  • Profilu kolorów (Color profile)
  • Ilości stron (Pages)
  • Dacie utworzenie (Created)
  • Dacie modyfikacji (Modified)
  • (Annotated)
  • Wielkości miniatury (Thumbnail size)
  • (Annotation size)
  • Wielkości meta danych (Metadata size)
  • (Recording size)
  • Sprzętu (Source Device)

Po wciśnięciu kombinacji [CTRL] + [F] lub z menu Find wybierając opcję Find, zostaniemy przeniesieni do narzędzia wyszukującego. Wśród kryteriów możemy wprowadzać nazwę pliku, autora, daty modyfikacji/utworzenia, pożądaną rozdzielczość i wiele, wiele innych kryteriów. Z kolejnej rozwijanej wybieramy, czy wyniki wprowadzonych wielkości mają się równać, zawierać w jakimś zakresie itd. Wynikiem wyszukiwania będą wyświetlone pliki, które spełniają określone kryteria.

Sortowanie widoczne jest na pasku trzech pionowych prostokątów różnej wielkości. Po naciśnięciu przycisku zauważymy wiele sposobów sortowania, począwszy od etykiet, ocen, przez nazwę, poszczególne daty jak również typy, rozmiary i rozdzielczości.  W ten sposób ułożone dokumenty pozwolą lepiej zorientować się w posiadanych zbiorach.

Ocenianie i etykiety

Niestety ta opcja działa tylko tymczasowo i nie można wprowadzonych zmian zachować, ale nie znaczy to, że nie warto o niej wspomnieć. Przełączając się na widok miniatur pod zdjęciem przyznawać możemy oceny. Noty reprezentowane są przez gwiazdki, i im więcej tym oczywiście lepiej. W lewym rogu natomiast, po kliknięciu rozwija się lista, z której to wybieramy odpowiedni kolor jakim odznaczony będzie dany plik dla lepszego odróżnienia go od reszty.

Podsumowanie

Expression Meda Reader to ciekawa alternatywa i doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną jedynie przeglądać katalogi, stworzone przy pomocy pełnej wersji jednego ze składników Microsoft Expression. Nie każdy przecież musi płacić spore pieniądze tylko dlatego, aby zakupić program, z którego większości funkcji i tak nie będą korzystać. To co może cieszyć to niewątpliwie niewielka objętość pliku instalatora oraz dość szybkie działanie samej przeglądarki. Mimo, że w stosunku do wersji pełnej znakomita większość funkcjonalności została uszczuplona, aplikacja spełnia swoje główne zadanie - wyświetla zapisane katalogi. Jedną z opcji, której brak rzuca się w oczy to możliwość zapisu choćby gwiazdkowych ocen zdjęć i przyporządkowanych etykiet. Nie ma potrzeby wychwalać programu pod niebiosa, ponieważ na pewno nie jest on aplikacją przełomową i w jakimkolwiek stopniu innowacyjną. Stworzona została do konkretnej grupy odbiorców i wydaje mi się , że w ich odczuciu doskonale spełnia zadania, do wykonania których została stworzona.