Excel na telefonie może być wygodny. Widok kart już ogólnodostępny

Excel na telefonie może być wygodny. Widok kart już ogólnodostępny

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:19
10.04.2020
1958 wyświetleń

Smartfon jest wygodnym i praktycznym urządzeniem, ale rozdrabnianie się i dłubanie w detalach — na przykład w rozbudowanych arkuszach Excela — nigdy nie było jego mocną stroną. Cóż, ograniczenia w postaci kilkucalowego ekranu dotykowego nie przeskoczymy, ale pewien poziom wygody mogą nam zapewnić twórcy aplikacji. Office już kilka lat temu został dopasowany do specyfiki urządzeń mobilnych, ale Excel do niedawna pozostawał w tyle za Wordem, Outlookiem czy Teams.

Właściwie trudno się dziwić. Excel to skomplikowana bestia, prawdziwy kombajn, który umożliwia bardzo drobiazgową pracę z wielkimi zestawami danych. Jak to wszystko pomieścić na tych 5 czy 6 calach i w dodatku ogarniać to palcem? Kolumny zwykle sięgają daleko poza krawędzie ekranu, gdy chcemy zachować czytelność. Widok całości wydaje się z kolei zbyt oddalony. Rozwiązaniem tego problemu jest widok kart.

Excel, widok kart

Widok kart pozwala przeglądać i edytować wiersze z danymi z arkusza Excela w formacie, który mieści się na ekranie telefonu. Gdy przeglądamy arkusz Excela w nowej aplikacji Office bądź w samodzielnym Excelu, możemy stuknąć ikonę widoku kart w lewym dolnym rogu ekranu. Zobaczymy kolekcję kart, z których każda zawiera dane z poszczególnych wierszy arkusza. Możemy pracować z tymi danymi tak, jak robiliśmy to do tej pory, ale tym razem wszystko zawiera się na jednym ekranie. Przewijanie między kartami pozwala przedostać się do kolejnych wierszy z danymi, wyszukiwać w arkuszu, nanosić edycje lub po prostu przeglądać wiersze z danymi. Widok karty działa tylko z tabelami programu Excel. Jeśli pracujesz z zakresem komórek, możesz przekonwertować zakres na tabelę, włączając widok karty — wyjaśnia Microsoft.

Tabele programu Excel są bardzo przydatne, ale mogą być trudne do użycia na smartfonie. Widok karty umożliwia pracę z tabelami za pomocą interfejsu zoptymalizowanego na urządzeniach przenośnych, które uniemożliwiają skupienie się na danych.

Widok karty zawiera dwa poziomy: karty i widok szczegółowy. Karty prezentują listę podsumowań wierszy, które można łatwo przeglądać i przeszukiwać. Możesz również dodawać i usuwać wiersze przy użyciu opcji menu potrójna kropka na każdej karcie. Po naciśnięciu karty na liście widok szczegółowy wyświetla cały wiersz, dzięki czemu można z łatwością edytować jego dane.

Funkcjonalność jest stopniowo udostępniana od kilku tygodni i Microsoft spodziewa się ukończyć ten proces do końca tygodnia. Aby wypróbować widok kart w Excelu, powinniśmy pobrać najnowszą aktualizację aplikacji Office lub Microsoft Excel na Androida lub iOS.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/office-apps-blog/cards-view-in-excel-now-generally-available-on-mobile/ba-p/1266783

Polecamy również w kategorii Office na Androidzie