Menu kategorii
 • Excel - jak obliczyć podatek VAT?

  Excel - jak obliczyć podatek VAT?

   Łukasz Klimkiewicz
  Łukasz Klimkiewicz
  12:00
  09.07.2019
  32756 wyświetleń

  Obliczanie podatku VAT jest stosunkowo proste. Każdy przedsiębiorca zna stawki podatku, którym obłożone są jego produkty lub usługi. W przypadku, gdy posiadamy dużą bazę produktów lub usług, których ceny często się zmieniają, warto skorzystać z programu Excel, który pomoże nam wykonać szybkie obliczenia i uporządkować ceny. W tym poradniku pokażemy, jak za pomocą prostych formuł obliczyć kwotę podatku VAT i na tej podstawie wskazać cenę brutto.

  Obliczanie ceny brutto

  Chcemy obliczyć cenę brutto towaru, znając jego cenę netto oraz przypisaną mu stawkę podatku VAT. W tym celu musimy wykonać dosyć proste działanie matematyczne. Do ceny netto będziemy dodawać wartość ceny netto pomnożoną przez stawkę podatku VAT. Zestaw danych, z którym będziemy pracować, przedstawiamy na poniższym zrzucie ekranu.

  Arkusz Excel

  W przypadku naszego zestawu danych, aby obliczyć cenę brutto, klikamy komórkę D2 i wprowadzamy działanie =B2+(B2*C2). Działanie, zgodnie z kolejnością ich wykonywania, oznacza, że najpierw mnożymy cenę netto przez stawkę podatku VAT, a wynik dodajemy do wartości ceny netto. Wynik działania formuły przeciągamy też do pozostałych komórek w tabeli.

  Arkusz Excel

  Obliczanie ceny netto

  Chcemy obliczyć cenę netto towaru, znając jego wartość brutto oraz stawkę podatku VAT. W naszym działaniu będziemy odejmować iloczyn ceny netto i stawki podatku VAT od wartości brutto. W przypadku naszego zestawu danych zastosujemy formułę =D2-(B2*C2).

  Arkusz Excel

  Obliczanie stawki podatku VAT

  Posiadając informacje o cenie brutto oraz cenie netto możemy obliczyć wartość podatku VAT. Działanie matematyczne jest równie proste, bo różnicę między ceną brutto a ceną netto musimy podzielić przez wartość ceny netto. W przypadku naszego zestawu danych zastosujemy formułę =(D2-B2)/B2. Kolumnę, w której będzie przechowywana wartość stawki podatku VAT, warto wcześniej przestawić na dane procentowe.

  Arkusz Excel


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Porady Excel 2019