Epidemia nie zaszkodziła Microsoftowi. Gigant opublikował raport finansowy za FY20 Q3

Epidemia nie zaszkodziła Microsoftowi. Gigant opublikował raport finansowy za FY20 Q3

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:00
30.04.2020
1657 wyświetleń

Microsoft opublikował swoje wyniki finansowe pokrywające trzeci kwartał roku fiskalnego 2020 (pierwszy kwartał bieżącego roku kalendarzowego, zakończony się 31 marca). Firma zgłosiła całkowite przychody sięgające 35 mld USD. To o 15% więcej niż w zeszłym roku. Co składało się na tę sumę i jak prezentuje się kondycja poszczególnych działów firmy? O tym poniżej.

Przychody wygenerowane przez Productivity and Business Processes wyniosły w minionym kwartale 11,7 mld USD, zaliczając roczny wzrost rzędu 15%. Na kategorię tę składają się:

 • Przychody z produktów komercyjnych Office i usług w chmurze, które zaliczyły 13% wzrost. Microsoft wyjaśnia to głównie wzrostem przychodów z tytułu Office 365 o 25%.
 • Przychody z produktów konsumenckich Office i usług w chmurze, które zaliczyły wzrost o 15%. Liczba konsumenckich subskrybentów Office 365 wzrosła do 39,6 mln.
 • Przychody z LinkedIn, które zaliczyły wzrost o 21%.
 • Przychody z produktów i usług chmurowych Dynamics, które zaliczyły wzrost o 17%, głównie dzięki wzrostowi przychodów z Dynamics 365 o 47%.

Przychody wygenerowane przez Intelligent Cloud w ostatnim kwartale wyniosły 12,3 mld USD, zaliczając wzrost rzędu 27%. Na gałąź tę składają się:

 • Przychody z produktów serwerowych i usług w chmurze wzrosły o 30%, co zawdzięcza się głównie wzrostowi przychodów z Azure o 59%.
 • Przychody z tytułu Enterprise Services wzrosły o 6%.

Przychody z gałęzi More Personal Computing wyniosły w ostatnim kwartale 11,0 mld USD i wzrosły o 3%. Na gałąź tę składają się:

 • Przychody z tytułu Windows OEM praktycznie nie zmieniły się od zeszłego roku.
 • Przychody z komercyjnych produktów Windows i usług w chmurze, które zaliczyły wzrost rzędu 17%.
 • Przychody z reklam w wyszukiwarce, z wyłączeniem kosztów pozyskania ruchu, które wzrosły o 1%.
 • Zawartość i usługi Xbox, z których przychód wzrósł o 2%.
 • Przychody z tytułu Surface, które zaliczyły wzrost o 1%.

Microsoft przedstawił też podsumowanie całego minionego kwartału:

 • Przychód wyniósł 35,0 mld USD i wzrósł o 15%.
 • Przychód operacyjny wyniósł 13,0 mld USD i wzrósł o 25%.
 • Dochód netto wyniósł 10,8 mld USD i wzrósł o 22%.
 • Zysk rozwodniony na jedną akcję wyniósł 1,40 USD i wzrósł o 23%).

W kwartale tym Microsoft zwrócił akcjonariuszom 9,9 mld dolarów w formie wykupu akcji i dywidend — to o 33% więcej niż w trzecim kwartale poprzedniego roku fiskalnego. W swoim raporcie Microsoft odniósł się też do sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. Według jego oceny COVID-19 tylko w minimalnym stopniu wpłynął na całkowity przychód firmy w FY20 Q3. Zmieniły się jednak niektóre trendy użytkowania:

W segmentach Productivity and Business Processes oraz Intelligent Cloud wzrosło użycie chmury, zwłaszcza w Microsoft 365, wliczając w to Teams, Azure, Windows Virtual Desktop, zaawansowane rozwiązania chroniące i Power Platform, jako że klienci przestawili się na pracę i naukę z domu. W ostatnich tygodniach kwartału nastąpiło spowolnienie transakcji licencyjnych, szczególnie wśród małych i średnich firm, oraz zmniejszenie wydatków na reklamy w LinkedIn.

W segmencie More Personal Computing korzyści ze zwiększonego zapotrzebowania na wsparcie dla scenariuszy pracy i nauki zdalnej osiągnęły [kategorie] Windows OEM i Surface, kompensując częściowo ograniczenia łańcucha dostaw w Chinach, który uległ poprawie pod koniec kwartału. [Kategoria] Gaming osiągnęła korzyści dzięki zwiększonemu zaangażowaniu na skutek wytycznych, by pozostawać w domach. Negatywnie na Wyszukiwanie wpłynęła redukcja wydatków na reklamy, szczególnie w branżach najbardziej dotkniętych COVID-19. Efekty COVID-19 mogą nie być w pełni odzwierciedlone w wynikach finansowych aż do przyszłych okresów.

— Microsoft

Kwartał ten Microsoft może bez wątpienia dopisać do listy udanych. I nie jest to specjalnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że w warunkach społecznej izolacji wzrosło zapotrzebowanie właśnie na tego typu usługi, które dla Microsoftu stanowią główne źródła przychodów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/Investor/earnings/FY-2020-Q3/press-release-webcast

Polecamy również w kategorii Microsoft