Energooszczędny Windows 7

Energooszczędny Windows 7

 Mateusz Miciński
Mateusz Miciński
00:00
22.10.2009
18335 wyświetleń

Długa praca na baterii laptopa? Znacznie dłuższa niż w systemie Windows Vista? O wiele mniejsze rachunki za energię elektryczną? To wszystko dzięki Microsoft Windows 7 i jego najnowszym rozwiązaniom, pozwalającym efektywniej zarządzać i wykorzystywać energią elektryczną. Microsoft, projektując najnowszy system, postanowił wprowadzić nowe algorytmy, zarządzające przydzielaniem mocy elektrycznej poszczególnym podzespołom komputera. W efekcie system Windows 7 zużywa znacznie mniej prądu, niż jego poprzednik. Poznaj nowy - energooszczędny - Windows 7.

Nawet do 60 minut dłużej!

Przeanalizujmy następujący scenariusz. Użytkownik korzysta z laptopa i Windows 7. Uruchamia przeglądarkę internetową i komunikator. Przegląda ulubione strony internetowe. W tym samym czasie program pocztowy pobiera nowe wiadomości. Użytkownik przegląda je i odpisuje. Wszystkie programy zostają nadal uruchomione. Użytkownik odchodzi na kilka chwil od komputera. Co robi Windows 7? Wykrywa, że użytkownik nie wykonuje żadnych operacji - jest nieobecny. System usypia poszczególne procesy, zwalnia nawet pamięć RAM, przyciemnia ekran, wyłącza niepotrzebne rdzenie procesora, zmniejsza jego zasilanie i częstotliwość taktowania. Porty USB zostają wyłączone, karta graficzna zoptymalizowana pod kątem jak najmniejszego zużycia energii, karta sieciowa przełączona w tryb oszczędzania energii. System Windows 7 zużywa znacznie mniej energii elektrycznej!

Microsoft postawił na jak najoszczędniejsze używanie energii elektrycznej. Mechanizmy systemowe cały czas kontrolują uruchomione procesy, wykorzystywane urządzenia i porty USB. Jeśli tylko system pracuje na tak zwanym "biegu jałowym" - procesy i inne komponenty nie są obciążone obliczeniami, Windows 7 optymalizuje ich wykorzystanie, przełączając poszczególne podzespoły w tryb niskiego zużycia energii. I to nie tylko w laptopach. Podobny sposób zarządzania wykorzystywaną mocą elektryczną działa także na komputerach desktopowych, co w szczególności można zaobserwować spadającą wydajnością procesora, który na wspomnianym "biegu jałowym" jest spowalniany, jego częstotliwość obniżana, a dodatkowe rdzenie wyłączane. Ciekawym rozwiązaniem, zapewniającym oszczędność energii jest kontrolowanie pracy napędów DVD. Przy odtwarzaniu filmów, system bardziej wydajnie kontroluje obroty płyty, buforując przy tym jak najwięcej danych z nośnika i zmniejszając czas pracy silniczka krokowego w napędzie. Dzięki temu znów oszczędzana jest energia. Ponadto zegar systemowy odświeżany jest co 15 ms (mili sekund), gdzie w Windows Vista odświeżanie następowało co 1 ms. Poza tym, mechanizm sprawdzania oryginalności DRM został zoptymalizowany pod kątem oszczędności mocy elektrycznej.

W efekcie praca na baterii laptopa wydłuża się od 20 do nawet 60 minut! Jest to wiele więcej, niż w Windows Vista! Jak podaje Microsoft, średnie zużycie energii elektrycznej (czy to z baterii, czy zasilania sieciowego) jest mniejsze o 15%.

Uśpiony PC-et

Jaka domyślnie akcja zasilania przypisana jest do zamknięcia pokrywy laptopa? Uśpij. Co w tym stanie dzieje się z energią zgromadzoną w baterii? Pozostaje bez zmian! Windows 7 w stanie uśpienia prawie nie wykorzystuje zasilania. Jedynie do podtrzymania podstawowej pracy płyty głównej i pamięci RAM. Do niczego więcej! Wszystkie pozostałe komponenty są wyłączane. A co ze stacjonarnym komputerem? Klikamy Start, przycisk zasilania i Uśpij. Windows 7 wyłącza monitor, komponenty dodatkowe, usuwa zbędne procesy z pamięci RAM, wyłącza dysk i procesor, podtrzymuje pozostałe dane w pamięci operacyjnej. Taki stan czuwania wymaga niecałe 10% energii elektrycznej, wykorzystywanej w normalnych warunkach pracy. Mało tego, nawet przy normalnej pracy, na komputerze stacjonarnym, Windows 7 kontroluje zapotrzebowanie na poszczególne urządzenia i gdy tylko może, przełącza je w tryb oszczędzania energii. Wówczas zaoszczędzamy pieniądze, rachunki za energię elektryczną będą na pewno mniejsze!

Lepsze zarządzanie

W Windows 7, z poziomu panelu sterowania jeszcze dokładniej możemy dostosować plany zasilania, oszczędzanie energii dla poszczególnych urządzeń i inne aspekty, ważne z wydłużeniem pracy na baterii laptopa. Zmian doczekał się także mechanizm powiadamiania o pozostałej energii w akumulatorze. Odpowiedni algorytm bardziej dokładnie oblicza, ile jeszcze czasu możemy pracować na komputerze.

Opcje zasilania Windows 7


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows 7