Efekt koronawirusa? Największy wzrost sprzedaży PC od 10 lat!

Efekt koronawirusa? Największy wzrost sprzedaży PC od 10 lat!

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:13
12.10.2020
1474 wyświetlenia

Gdy jeszcze w latach 2016-2017 pisaliśmy o kondycji rynku PC, zwroty typu "dawno nie było tak źle" albo "sprzedaż nowych PC najsłabsza od dekady" nie były bynajmniej przesadą. Podczas gdy smartfony stają się coraz mocniejsze i tańsze, wielu użytkowników nie widzi już potrzeby posiadania maszyny z pojemnym dyskiem, dużym ekranem, wygodną klawiaturą, głośnikami czy mocnym procesorem. Do prostych, codziennych zadań wystarcza im w zupełności urządzenie mieszczące się w kieszeni. Coś jednak najwyraźniej zaczęło się zmieniać.

Pierwszy tak wyraźny sygnał zmian nadszedł rok temu, gdy rynek PC zaliczył najwyższy wzrost od 7 lat. Niedługo potem wybuchła pandemia Covid-19 i nastąpił powszechny lockdown, przez co miliony ludzi przerzuciły swoją pracę do Internetu. W wielu przypadkach osobiste spotkania okazały się niekonieczne, a przy tym zauważono, że stare komputery czy nawet nowe telefony przestały wystarczać do efektywnej i wygodnej pracy z aplikacjami. Zapotrzebowanie na nowe pecety znów wzrosło. Teraz, gdy trzeci kwartał roku kalendarzowego już za nami, Canalys udostępnił aktualne statystyki, z których płyną ciekawe wnioski.

Sprzedaż PC - statystyki Q3 2020-2010

Jak wynika z raportu, wzrost YoY w trzecim kwartale 2020 roku wyniósł 12,7%, co czyni go najwyższym od 10 lat. Łącznie sprzedano 79,2 mln pecetów. Ta liczba — w przeciwieństwie do wzrostu — nie jest już rekordowa, bowiem wzrost nastąpił po długim okresie tendencji spadkowej. A co było jego głównym motorem? Jak można się było spodziewać, największe zapotrzebowanie przypadło w udziale laptopom (64 mln egzemplarzy, czyli prawie tyle, co w Q4 2011, gdy sprzedaż wyniosła 64,6 mln). W dużej mierze było ono podyktowane długoterminowym zwrotem w kierunku pracy zdalnej. W perspektywie rocznej wzrosła również sprzedaż notebooków i mobilnych stacji roboczych — o 28,3%. Jednocześnie sprzedaż klasycznych, desktopowych stacji roboczych zmalała o 26%. W raporcie nie uwzględniono tabletów, natomiast Chromebooki zostały zawarte w kategorii notebooków.

Sprzedaż PC - statystyki Q3 2020-2010

Najwięcej komputerów w minionym kwartale sprzedało Lenovo (24,3% udziału rynkowego), jednak najwyższy wzrost zaliczył Acer (+15%). Pierwszą piątkę zamykają HP, Dell, Apple i Acer. Pozostałe 21,8% (17,277 mln sprzedanych egzemplarzy) należy do całej reszty producentów.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/the-pandemic-has-changed-the-trajectory-of-the-pc-as-stellar-growth-beats-10-year-record/

Polecamy również w kategorii Urządzenia