Edge się wysypuje? Microsoft: to wina Google

Edge się wysypuje? Microsoft: to wina Google

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:59
05.08.2020
1556 wyświetleń

Kilka dni temu pojawiły się raporty o wysypywaniu się Edge podczas pisania na pasku adresu, gdy jako domyślny silnik wyszukiwania ustawione jest Google. Problem najwyraźniej jest związany z funkcją autouzupełniania wyszukiwania na pasku adresu i można go uniknąć poprzez zmianę domyślnej wyszukiwarki, np. na Bing, albo wyłączenie podpowiedzi wyszukiwania. Microsoft postanowił szerzej opisać podłoże tego problemu. Jak się okazuje, wina leży po stronie Google.

Microsoft wyjaśnia, że zaczął otrzymywać zgłoszenia 30 lipca i dotyczą one wydania Stable (ogólnodostępnego). Szybko ustalono, że crash występuje wyłącznie, gdy użytkownik pisze coś na pasku adresu. Zespół odpowiedzialny za przeglądarkę powołał grupę, która miała przeprowadzić dochodzenie. Jego rezultaty omówiono na subreddicie MicrosoftEdge:

Odkryliśmy, że wyłączenie sugestii wyszukiwania lub wyłączenie Google jako domyślnego silnika wyszukiwania rozwiązuje problem z crashami. Odnotowano to również przez społeczność tu, na Reddicie i na Twitterze. Nasi inżynierowie odkryli, że nierozpoznany token w JSON sugestii wyszukiwania powodował, że przeglądarka Edge wysypywała się podczas pisania na pasku adresu, gdy Google było ustawione jako domyślny silnik wyszukiwania. Skontaktowaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Google, aby sprawdzić, czy wiedzą o tej zmianie, która mogła na to wpłynąć. Po dochodzeniu wycofali oni ostatnią aktualizację w usłudze wyszukiwania Google, aby pomóc w naprawie wysypywania się Edge.
— zespół Microsoft Edge

Dzięki szybkiej reakcji ze strony Google problem udało się rozwiązać. Microsoft ze swojej strony także podjął działanie, aktualizując Edge w kanale Stable, aby upewnić się, że zmiana w Google nie będzie blokowana. Czy sprawa została załatwiona? Otóż nie do końca. Zobaczmy, co stało się dalej:

Później tego wieczora zostaliśmy powiadomieni, że niektórzy użytkownicy doświadczają wysypywania się o znacznie niższej częstotliwości niż w początkowym crashu. Po dochodzeniu w piątek w nocy odkryliśmy, że te pozostałe crashe były powiązane z buforowaniem odpowiedzi niektórych serwerów. Wypuściliśmy kolejną aktualizację w kanale Stable, by w całości rozwiązać ten problem. Skierujcie się do edge://settings/help, aby upewnić się, że posiadacie najbardziej aktualną wersję Edge Stable, która zawiera te aktualizacje: 84.0.522.52.
— zespół Microsoft Edge

Microsoft jest również w trakcie publikacji tych zmian dla użytkowników w kanałach Beta i Dev. Powinny one być dostępne w tym tygodniu.

Aktualizacja: Poprawka trafiła już do Edge Dev.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-reveals-cause-for-recent-google-related-edge-browser-crashes/

Polecamy również w kategorii Edge