Edge pozwala uśpić nieaktywne karty, aby zaoszczędzić pamięć. Jak to włączyć?

Edge pozwala uśpić nieaktywne karty, aby zaoszczędzić pamięć. Jak to włączyć?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:42
18.09.2020
1810 wyświetleń

Pewien czas temu Microsoft rozpoczął współpracę z Google, mającą na celu ulepszanie frameworka Chromium dla wszystkich przeglądarek opartych na tym silniku. Tak też powstał nowy Edge. Microsoft w ramach swoich kontrybucji pomógł już m.in. zredukować użycie baterii, a teraz wprowadza technologię, dzięki której zaoszczędzimy również zasoby pamięci.

Nowa funkcjonalność nosi nazwę Karty uśpione (Sleeping Tabs) i "zawiesza" nieaktywne karty, aby zwolnić zasoby. Karty uśpione dostępne są już w Microsoft Edge Canary jako funkcja eksperymentalna, którą możemy włączyć ręcznie za pomocą flagi. Aby to zrobić:

  1. Zaktualizuj przeglądarkę Edge Canary.
  2. Wejdź na stronę edge://flags.
  3. Wklej w wyszukiwarce Enable Sleeping Tabs.
  4. Kliknij rozwijane menu i wybierz Enable.
  5. Uruchom ponownie Edge.

Po ponownym uruchomieniu przeglądarki warto udać się do jej Ustawień i skierować na kartę System. Tam też pojawi się nowa sekcja Zapisz zasoby (która jest trochę nieudolnym tłumaczeniem "Save resources"). Tak czy inaczej znajdziemy tam przełącznik aktywujący funkcję Oszczędzaj zasoby z kartami uśpionymi (domyślnie włączony) oraz ustawienie Przełącz nieaktywne karty w tryb uśpienia po określonym czasie, gdzie z rozwijanego menu wybieramy czas braku aktywności karty (od 15 minut do 12 godzin). Opcjonalnie możemy skorzystać z ustawienia Nigdy nie usypiaj tych witryn, aby dodać do listy witryny, których karty nigdy nie będą usypiane.

Karty uśpione

Istnieje również dodatkowa flaga Enable immediate timeout for Sleeping Tabs, której włączenie spowoduje uśpienie kart natychmiastowo. Włączenie jej nadpisuje ustawienie Przełącz nieaktywne karty w tryb uśpienia po określonym czasie, które znajduje się w menu ustawień.

Aktualna wersja Microsoft Edge Canary to 87.0.643.0. Usypianie kart powinno trafić do Edge Dev w najbliższych dniach, by po kolejnych tygodniach przejść do Edge Beta i wreszcie do Edge Stable.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-edges-upcoming-feature-will-suspend-inactive-tabs-to-save-resources

Polecamy również w kategorii Edge