Edge – karty na później, podgląd miniatur

Edge – karty na później, podgląd miniatur

 Damian Lisak
Damian Lisak
00:00
24.03.2017
7011 wyświetlenie

Nowe, przydatne funkcje

Dziś podzielimy się kolejną dawką informacji odnośnie Windows 10, a dokładniej o jednej z fundamentalnych aplikacji tego systemu — Edge. Lada dzień udostępniony zostanie Creators Update, czyli duża aktualizacja wprowadzająca szeroką paletę zmian i nowych funkcji. Z początku marca opisywaliśmy Wam wprowadzoną funkcję, jaką jest zaimplementowane rozszerzenie pozwalające na otwieranie plików w formacie EPUB, czyli ebooków. Pojawiały się także związane z tym nowe opcje, a także narrator, którego możemy włączyć do czytania treści. Dziś skupimy się na kilku innych dodanych funkcjach i opcjach, które mogą nam ułatwić i uprzyjemnić pracę.

Czas na analizę

Zacznijmy od podglądu miniatur. Opcja ta przydaje się w sytuacji, w której pracujemy na kilku otwartych kartach. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zamknięcie kart, ponieważ są nam one potrzebne, a przestajemy się orientować, w których zakładkach znajdują się poszczególne witryny, to nowa opcja podglądu miniatur niewątpliwie ułatwi nam rozeznanie w tychże zakładkach. Wystarczy kliknąć strzałkę skierowaną w dół, aby pasek zakładek się rozszerzył, ukazując nam jednocześnie miniaturowy obraz witryn. Klikając ponownie w odwróconą teraz opcję, pasek zakładek powróci do poprzedniego stanu. W ten prosty sposób możemy szybko sprawdzić zawartości zakładek, aby łatwiej się zorientować w witrynach. Naszym zdaniem funkcja jest bardzo przydatna, zwłaszcza dla osób pracujących z różnymi źródłami i na różnych stronach.

Podgląd miniatur

Kolejną nowością, jaką spotkamy w Edge w nowej aktualizacji, jest możliwość odłożenia kart na później. Ta możliwość ma podobny charakter jak ta wyżej opisana. W przypadku sporej liczby otwartych zakładek, ale tym razem bez konieczności stałego dostępu do części witryn, możemy je odłożyć na później. W sytuacji, kiedy będziemy chcieli po nie sięgnąć, wystarczy wejść w panel schowanych zakładek, kliknąć odłożone karty, a karty te ponownie zostaną otwarte w głównym oknie przeglądarki, znikając jednocześnie ze schowka. Aby schować zakładkę, należy kliknąć wpierw opcję Zapisz te karty na później. Obecnie otwarta karta zostanie przeniesiona do panelu, który możemy otworzyć za pomocą opcji Karty zapisane na później. Po kliknięciu w nią otworzy się nam panel z miniaturowym podglądem zapisanych kart. W ten sposób możemy utrzymać porządek w zakładkach, mając cały czas do nich dostęp.

Karty na poźniej

Skoro mówimy już o zmianach w Edge, omówimy jeszcze kilka innych, z którymi spotkamy się w kwietniowej, dużej aktualizacji. Warto wspomnieć o zmianach w Windows Ink. Tutaj możemy zauważyć modyfikację w podstawowych narzędziach, która polega na udostępnieniu nam większej liczby kolorów do robienia notatek, a także szerszy zakres doboru grubości narzędzia, którym je sporządzamy. Inaczej wygląda także funkcja Udostępnij. Zmiana ta tyczy się bezpośrednio Creators Update, a dokładnie My people, którego zgodnie z zapowiedzią Microsoftu, spodziewać możemy się najwcześniej w następnej dużej aktualizacji, czyli Redstone 3. Wracając do samej funkcji, ta otrzymała nowy wygląd oraz szerszy zakres zintegrowanych aplikacji.

Ostatnią drobną, aczkolwiek o dużym znaczeniu opcją w temacie pracy z wykorzystaniem Microsoft Edge, jest dodanie do paska zadań w oknie przeglądarki możliwości otwarcia nowej karty w trybie InPrivate. Różnica polega na tym, że w tym trybie po zakończeniu przeglądania stron internetowych, wszystkie dane przeglądania (np. pliki tymczasowe, historia, ciasteczka) zostają usunięte. W ten sposób nasza sesja nie pozostawia po sobie śladu na naszym komputerze. Aby otworzyć taką kartę, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę Edge na pasku zadań i wybrać opcję Nowe okno InPrivate.

Okno InPrivate

Ciąg dalszy nastąpi

Opisaliśmy jedynie część nowości, jakie uświadczymy w momencie wydania Creators Update. W Edge dokonano jeszcze innych zmian, ale nimi podzielimy się z Wami, gdy na nasze komputery trafi już duża aktualizacja. Prócz samego Edge pojawią się także opcje dotyczące innych aplikacji i funkcji, o czym możecie przeczytać na naszym portalu. Jeżeli chcielibyście poznać wszystkie nowości związane z dużą aktualizacją Microsoftu, musicie jeszcze zaczekać. W momencie wydania oficjalnej aktualizacji przygotujemy dla Was soczysty materiał na temat Creators Update, który powinien w pełni zaspokoić Waszą ciekawość. Do zobaczenia!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Porady Edge