Dostosowywanie ekranu Start

Dostosowywanie ekranu Start

 Marcin Paradowski
Marcin Paradowski
00:00
03.03.2014
3565 wyświetleń

Najważniejszą nowością w interfejsie Windows 8 jest ModernUI, a dokładniej ekran Start, który zastąpił dotychczasowe menu Start. Niniejszy tekst poświęcony będzie szerokim możliwościom personalizacji tego elementu interfejsu Windows 8. Zobaczmy, jak w prosty sposób dopasować ekran Start do własnych upodobań.

Zmiana motywu tła

Personalizację ekranu Start zaczniemy od zmiany motywu kolorystycznego. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności, na ekranie Start, wybieramy pasek boczny, przesuwając kursor do któregoś z prawych rogów ekranu, lub skrótem klawiaturowym Logo Windows + C. Z wyświetlonego menu wybieramy Ustawienia, a następnie Personalizacja.

Dostosowujemy ekran Start

Patrząc od góry na menu personalizacji widzimy dostępne motywy tła ekranu Start. Ostatni z nich jest odpowiedzialny za wyświetlanie aktywnej tapety klasycznego pulpitu również jako tła ekranu Start. Po wybraniu motywu, przystępujemy do określenia koloru tła, oraz koloru wiodącego.

Dostosowujemy ekran Start

Zmiana rozmiaru kafelków

Kolejną możliwością personalizacji ekranu Start jest zmiana rozmiaru kafelków aplikacji przypiętych do niego. Aby to zrobić wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na kafelek, którego rozmiar chcemy zmienići z paska narzędziowego na dole ekranu wybrać Zmień rozmiar. Dla kafelków odpowiadających za aplikacje interfejsu Modern dostępne cztery rozmiary: mały, średni, szeroki i duży. Kafelki aplikacji klasycznych - wyłącznie dwa: mały i średni. Niektóre aplikacje interfejsu Modern posiadają dodatkowo funkcję Dynamiczny kafelek. Jest to przydatne jeśli chcemy wyświetlać na nich informacje np. dotyczące aktualnej prognozy pogody, otrzymanych wiadomości e-mail czy aktualizacje z serwisów społecznościowych bez każdorazowego włączania danej aplikacji.

Dostosowujemy ekran Start

Grupowanie kafelków

Poza zmianą rozmiarów możemy je również grupować w kolumnach, a także nazywać poszczególne grupy. Aby to zrobić wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na dowolnym kafelku (można też kliknąć na wolnej przestrzeni ekranu Start prawym przyciskiem myszki i z dolnego menu wybrać opcję Dostosuj). Wówczas nad grupą kafelków pojawi się dodatkowe pole, które możemy wypełnić wybraną przez siebie nazwą. Same grupy mogą obejmować wiele kolumn kafelków a dodawanie kolejnych aplikacji do grupy poprzez przeciąganie i upuszczanie ich ikon automatycznie rozszerzy jej zakres.

Dodawanie nowych kafelków

Jeśli potrzebujemy przypiąć więcej aplikacji do głównego ekranu Start, wystarczy, że klikniemy lewym klawiszem myszy na strzałkę w lewym dolnym rogu ekranu Start (na ekranie dotykowym wystarczy przewinąć ekran ruchem w górę). Pojawi się wówczas lista wszystkich zainstalowanych aplikacji i jeśli chcemy którąś z nich przypiąć do głównego ekranu Start wystarczy, że klikniemy prawym klawiszem myszki na wybranym kafelku aplikacji, a następnie z dolnego menu wybierzemy opcję Przypnij do ekranu startowego. Przypinać możemy również foldery i skróty do aplikacji z klasycznego interfejsu Windows. Z ich menu kontekstowego wystarczy wybrać również opcję Przypnij do ekranu startowego. Po przypięciu, wystarczy przeciągnąć kafelki do wybranej kolumny, lub grupy.

Dostosowujemy ekran Start


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Artykuły o Windows 8