Dlaczego Microsoft wstrzymał kompilacje Windows 10 w Dev Channel?

Dlaczego Microsoft wstrzymał kompilacje Windows 10 w Dev Channel?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:19
08.06.2021
3752 wyświetlenia

W ostatnich dniach krąży mnóstwo plotek o rzekomym Windows 11, który miałby zostać pokazany na wydarzeniu #MicrosoftEvent, które odbędzie się 24 czerwca. Zapowiadana przez Satyę Nadellę "jedna z najbardziej znaczących aktualizacji ostatniej dekady" może być zarówno nowym wariantem Windows 10, jego następną wersją półroczną (21H2) lub... nowym systemem, co jednak wydaje się trochę mało prawdopodobne. Tak czy inaczej w oczekiwaniu na event nie będą nam towarzyszyć nowe kompilacje Windows Insider.

Kompilacje Windows 10 Insider Preview w kanale deweloperów (Dev Channel, czyli dawnym Fast Ring) zazwyczaj ukazują się każdego tygodnia. Wyjątek stanowią okresy świąteczne lub bliskie wydania dużej aktualizacji półrocznej, a czasem kompilacja nie jest wypuszczana z powodu odkrytych błędów. Tym razem jednak powód jest inny i nie chodzi wcale o to, że wszystko kręci się wokół Windows 11, jak sugerują ostatnie plotki. Ostatnia pełna kompilacja w Dev Channel (21390) ukazała się 26 maja, czyli prawie dwa tygodnie temu. Po niej nastąpiła jeszcze aktualizacja zbiorcza do builda 21390.1000, która jak wiele podobnych (z rewizją 1000) nie zawiera żadnych nowości, a służy jedynie do testów kanału serwisowania. Okazuje się, że taki stan rzeczy potrwa jeszcze parę tygodni.

Testujemy nasz przepływ serwisowania z aktualizacjami zbiorczymi dla buildów wypuszczanych w Dev Channel. Każdego tygodnia będziemy udostępniać nowy build, a następnie aktualizację zbiorczą dla tego builda, nim przejdziemy do następnego builda. Potrzebujemy jednak przetestować proces wypuszczania wielu aktualizacji zbiorczych jedna na drugiej dla tego samego builda. W rezultacie przez kolejnych parę tygodni skupimy się na wypuszczaniu wielu aktualizacji zbiorczych dla builda 21390. Testowanie tego przez Insiderów w Dev Channel będzie niezmiernie pomocne. Wracamy do normalnych wydań już wkrótce!
— Amanda Langowski, Brandon LeBlanc, Windows Insider Program w Microsoft

Jak widać, oficjalne wyjaśnienie w ogóle nie odnosi się do planowanej konferencji ani rzekomego Windows 11, a powód wstrzymania nowych buildów jest całkiem przyziemny. Nie ma również pewności, że nowe kompilacje zaczną się ukazywać akurat po 24 czerwca, a nie na przykład wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że samo wydarzenie "What's next for Windows" zapowiada się niezmiernie ciekawie.

Aktualizacja 10.06.2021: Microsoft udostępnił kolejną aktualizację zbiorczą - do builda 21390.1010 (KB5004092), która nie dodaje żadnych nowości, a służy tylko do celów testowych.

Aktualizacja 14.06.2021: Microsoft udostępnił kolejną aktualizację w tym samym celu i o takiej samej (czyli żadnej nowej) zawartości. Update oznaczony jako KB5004123 podnosi numer builda do 21390.2025 .


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/05/26/announcing-windows-10-insider-preview-build-21390/

Polecamy również w kategorii Windows Insider