DirectX 12 rozwinie się pod kątem HDR

DirectX 12 rozwinie się pod kątem HDR

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
11:31
18.03.2016
3619 wyświetleń

W kwestii gier dla Windows i rozwoju gier w ogóle Microsoft skupia się na DirectX 12. Nowy API, dostępny dla Windows 10 i Xbox One, wciąż nie jest uważany za ukończony produkt. Dalszy rozwój dwunastego DirectX jest na tyle istotną kwestią, że Microsoft postanowił poświęcić jej wystąpienie podczas trwającej właśnie Game Developers Conference.

Microsoft przyznaje, że adopcja DirectX 12 jest ogromna (dla przykładu - 35% komputerów graczy Steam działa pod kontrolą Windows 10), tym niemniej firma nie zaprzestaje jego rozwoju. Prace trwają głównie w obszarach stabilności i wydajności. Jedną z ciekawszych funkcji jest wsparcie dla technologii HDR, dla wielu znaną jako technika fotograficzna. Korzysta się z niej tak w lustrzankach cyfrowych, jak i w aparatach smartfonów, by poprawić dynamikę jasności i lepiej oddać wszystkie kolory. High Dynamic Range to także technika, stosowana w grach i multimediach, i właśnie w tym zakresie ulepszenia dostać ma nowy DirectX. W takich scenariuszach API odpowiada za przetwarzanie obrazu i wyświetlanie go na monitorze czy ekranie TV.

Jasność, a dokładniej luminację, podaje się tradycyjnie w nitach. Większość telewizorów i ekranów laptopów charakteryzuje się luminacją na poziomie 300-400 nitów. Pozostające jeszcze w powijakach HDR TV oferują już 1000 nitów. Microsoft twierdzi, ze wyświetlacze HDR zdobędą popularność w najbliższych latach i będą mogły konkurować z ekranami 4K. Stanie się tak, gdy konsumenci dostrzegą różnicę między tradycyjnymi ekranami i ekranami HDR. Warto dodać, że różnica jest znacznie subtelniejsza niż w przypadku ekranów 1080p i 4K. Sam sprzęt to oczywiście nie wszystko. Liczy się też to, co na nim wyświetlamy. Dlatego też Microsoft postanowił wziąć pod uwagę tego typu wyświetlacze w dalszych aktualizacjach DirectX 12.

Dlaczego jest to tak ważne? Ekrany z szerokim zakresem jasności oświetlenia dramatycznie poprawiają jakość każdego wyświetlanego obrazu. Jako przykład można podać klasyczną scenę white on white - gracz nie jest do końca pewien, czy patrzy na słońce, czy też białą ścianę, bowiem luminacja jest wirtualnie identyczna w obu przypadkach. Ekrany HDR będą mogły oddać te subtelne różnice, ale wymagane jest do tego odpowiednie API. Można to porównać z ekranami Full HD, które nie poprawią jakości wideo, przesyłanego do nich w rozdzielczości 360p. W tym przypadku DirectX 12 zapewni odpowiednio szeroką rozpiętość jasności, a ekran HDR zajmie się resztą.

Microsoft mówi o wsparciu dla dwóch formatów - jeden z nich oferuje 5,2 miliona nitów, a drugi około 10 tysięcy. Będą one wspierane przez Xbox One i Windows 10, a możliwe, że także przez smartfony i inne urządzenia mobilne. Nowe funkcje w DirectX 12 firma zacznie testować w buildach Insider Preview w drugiej połowie tego roku, zaś do użytkowników końcowych trafią w 2017 roku wraz z nadejściem drugiej fali aktualizacji Redstone.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-bets-big-on-hdr-for-the-future-of-directx-12-coming-to-insiders-this-year

Polecamy również w kategorii DirectX